Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ"— Sunum transkripti:

1 VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

2 Bu alanlardan biri de ders başarımız.
Yeni eğitim öğretim yılının 2 ayını geride bıraktık. Tüm öğrencilerimizin ortak hedefi her alanda başarılı bir yıl geçirmek. Bu alanlardan biri de ders başarımız. Bugün sizlerle verimli ders çalışma yöntemleri ve bu yöntemleri kullanarak başarımızı nasıl artırabileceğimiz konusunu ele alacağız.

3 “HAYATTAKİ BAŞARINIZ GEÇMİŞTE OLAN ŞEYLERE DEĞİL, GELECEKTE OLABİLECEK ŞEYLERE BAĞLIDIR.”
BAŞARILI OLMA YAŞAMIN TEMEL AMAÇLARINDAN BİRİ. OKULDA BAŞARI, BİZE VERİLEN ROLLERİN YERİNE GETİRİLMESİNDE BAŞARI,MESLEKTE BAŞARI HEP BAŞARI ELDE ETMEK İSTEDİĞİMİZ KONULAR. HER BAŞARI,BİR EMEĞİN VE ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ. BU ALANLARDA BAŞARILI OLMAK İSTİYORSAK ÇABA GÖSTERMEMİZ VE ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR.

4 GÜNLÜK YAŞAMIMIZDA OKULDA HERGÜN YENİ BİLGİLER ÖĞRENİYORUZ VE ÖĞRENDİĞİMİZ HER YENİ BİLGİ BİZİ GELİŞTİRİYOR VE BİZDE FARKLILIK OLUŞTURUYOR. “ÖĞRENDİĞİNİZ HER YENİ BİLGİ SİZİ GELİŞTİRİR,SİZDE BİR FARKLILIK OLUŞTURUR VE BAŞARILI OLMANIZI SAĞLAR.”

5 DERS ÇALIŞMAKTA NEDEN ZORLANIRIZ?
BU BİLGİ ALIŞVERİŞİNİN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNÜ DE DERSLERDE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ. FAKAT ÖĞRENMEK İSTEMEMİZE KARŞIN BİLMEMİZ GEREKEN KONULAR İÇİN KONSANTRSAYON PROBLEMİ YAŞIYORUZ. BU KONUDA ÖĞRENCİLERİMİZİN DİLE GETRİDİKLERİ SIKINTILAR ORTAK... DERS ÇALIŞMAKTA NEDEN ZORLANIRIZ? ÇALIŞMAK İSTİYORUM AMA BİR TÜRLÜ ÇALIŞAMIYORUM ! KONSANTRE OLAMIYORUM! DERS ÇALIŞMAYI SÜREKLİ ERTELİYORUM !

6 MOTİVASYON ÖĞRENMENİN ÖN KOŞULU
BU DURUMLARLA BAŞA ÇIKMAK İÇİN KENDİMİZİ MOTİVE ETMEMİZ, ÇALIŞMA İSTEĞİMİZİ UYGULAMAYA GEÇİRMEMİZ GEREKİYOR. MOTİVASYON

7 KENDİNİZİ MOTİVE EDEBİLİRSİNİZ...
HEPİMİZİN BAŞARILI OLDUĞU ALANLAR FARKLIDIR. AYNI DURUM DERSLERİMİZİN FARKLI KONULARI İÇİN BİLE GEÇERLİDİR. KENDİNİZİ MOTİVE EDEBİLİRSİNİZ... BAŞARILI OLDUĞUNUZ ALANLAR OLDUĞUNU UNUTMAYIN. HEDEFLERİNİZİ BELİRLEYİN. DERS ÇALIŞMANIN VE SONUCUNDAKİ BAŞARI YA DA BAŞARISIZLIĞIN SİZE AİT OLDUĞUNU KABUL EDİN. KENDİNİZE AİT BİR ÇALIŞMA SİSTEMİ OLUŞTURUN. BAŞLADIĞINIZ BİR KONUYU ÇALIŞIP BİTİRDİĞİNİZDE KENDİNİZE ÖDÜL VERİN. SINAVLARDA YAPTIĞINIZ YANLIŞLARA ÜZÜLMEK YERİNE EKSİKLİKLERİNİZİ TAMAMLAYARAK BİR SONRAKİ SINAVDA YANLIŞ YAPMAMAYA ÇALIŞIN. KENDİNİZİ BAŞARINIZ AÇISINDAN BAŞKALARIYLA KIYASLAMAYIN. KENDİ PERFORMANSINIZLA YARIŞIN.

8 3 ADIMDA VERİMLİ ÇALIŞMA
AMAÇLARIN VE ÖNCELİKLERİN BELİRLENMESİ ZAMAN DENETİMİ ÇALIŞMA PLANI İLE YAŞANTININ PROGRAMLANMASI

9 1. AMAÇ BELİRLEME: KISA VADELİ AMAÇ (1 GÜNLÜK-1 HAFTALIK)
ÖRNEK: BU AKŞAM FEN DERSİNİN HÜCRE KONUSUNU ÇALIŞMAK. ORTA VADELİ AMAÇ (AYLIK-YILLIK) ÖRNEK: BU SENE SINIFIMI İYİ BİR DERECE İLE GEÇMEK. UZUN VADELİ AMAÇ (10 YIL VE ÜZERİ YAŞAM HEDEFLERİ) ÖRNEK: BAŞARILI BİR MESLEK YAŞAMI. AMAÇLARIMIZIN GERÇEKLEŞMESİ VEYA GERÇEKLEŞMEMESİ KENDİMİZE OLAN GÜVENİMİZİ ETKİLEYECEĞİNDEN AMAÇLARIMIZIN GERÇEKÇİ OLMASI GEREKİR.

10 ZAMANI İYİ KULLANABİLMEMİZ İÇİN İYİ ORGANİZE OLMAMIZ GEREKİR.
2. ZAMAN DENETİMİ ZAMANINIZIN ÖNEMLİ BİR KISMI OKUL, DERSHANE VE EV ARASINDA GEÇER. ÖĞRENME KALİTESİNİ YÜKSELTMEK VE ZAMANIN BASKISINDAN KURTULMAK İÇİN PLANLI OLMALISINZ. ZAMANI İYİ KULLANABİLMEMİZ İÇİN İYİ ORGANİZE OLMAMIZ GEREKİR.

11 ZAMAN DENETİMİ NASIL OLUR?
ZAMAN DENETİMİ PLANLI VE PROGRAMLI ÇALIŞMAYI GEREKTİRMEKTEDİR. HERKES İÇİN GEÇERLİ OLABİLECEK BİR PLAN YA DA DERS ÇALIŞMA PROGRAMI ÖNERMEK OLDUKÇA GÜÇTÜR. HER ÖĞRENCİNİN KENDİ ŞARTLARI ÇERÇEVESİNDE, KENDİ İLGİ VE İHTİYAÇLARINI GÖZ ÖNÜNE ALARAK ZAMANI NASIL KULLANACAĞI KONUSUNDA BİR PROGRAM OLUŞTURMASI GEREKİR. KENDİNİZE BİR PROGRAM HAZIRLAYARAK ZAMANI KONTROL ALTINA ALABİLİRSİNİZ .

12 3. PROGRAM NASIL YAPILIR? Bir günde kaç saat çalışabileceğinizi belirleyin. Yapmaktan hoşlandığınız işlere zaman ayırın. Günün hangi saatlerinde çalışabileceğinizi belirleyin. Çalışmak için belirlediğiniz saatte uygun yerde olun. Programınızda, hangi gün hangi derse çalışacağınıza, günlük ödevlerin tamamlanmasına, o gün öğrenilen konuların tekrarı ve test çözümüne, bir gün sonrasında yapılacak çalışmalarla ilgili ön hazırlığa yer verin. Her günün sonunda programınıza ne derece uyduğunuz konusunda kendinizi denetleyin.

13 DERSTE YAPMANIZ GEREKENLER
DERSİ ETKİN BİR ŞEKİLDE DİNLEMENİZ, BİLGİLERİ KOLAY HATIRLAMANIZDA VE SINAVLARA HAZIRLIKTA BÜYÜK YARAR SAĞLAR. DERSTE YAPMANIZ GEREKENLER Dikkatinizi öğretmeninizin anlattıklarına yoğunlaştırın. Öğretmeninizin kullandığı işaret ve vurgulara dikkat edin. Konuyla ilgili düşüncelerinizi belirterek derse aktif olarak katılın. Derste not tutun. Anlamadığınız kısımları ders içerisinde ve etütlerde öğretmenlerinize sorun.

14 ÇALIŞMA ORTAMI NASIL OLMALI?
Sessiz bir ortamda çalışın. Çalışma masanızda ve dik pozisyonda oturarak çalışın. Televizyon seyretme,yemek yeme gibi faaliyetlerinizi çalışma masanızdan başka bir yerde ve çalışma saatlerinizin dışında gerçekleştirin. Çalışma odanızdaki poster ve dergiler çalışma sırasında dikkatinizi çekeceğinden çalışmanız sırasındaki görme alanınızın dışına yerleştirin. Çalışmanız sırasında masanızda sadece o an için çalıştığınız derslerin materyalini bulundurun.

15 DERS ÇALIŞIRKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR
İlk önce hoşlanmadığınız derse çalışın. Maraton şeklinde ders çalışma düzeninden kaçının. Ders çalışma programınızı uygulayın. Vaktinizi değerlendirin. Bekleme zamanlarından yararlanın. Evdeki kişilerle çalışma zamanınız üzerinde anlaşın.

16 “İRADE BAŞARININ TEMELİDİR.” KARAR VERİN VE BAŞLAYIN...
Unutmayın… “İRADE BAŞARININ TEMELİDİR.” KARAR VERİN VE BAŞLAYIN...


"VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları