Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İ Ç İ NDEK İ LER 1. Çember ve Dairenin Tanımları 2. Çemberde Açılar 3. Çember ve Dairenin Çevresi 4. Daire ve Diliminin Alanı 5. Çemberin Elemanları 6.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İ Ç İ NDEK İ LER 1. Çember ve Dairenin Tanımları 2. Çemberde Açılar 3. Çember ve Dairenin Çevresi 4. Daire ve Diliminin Alanı 5. Çemberin Elemanları 6."— Sunum transkripti:

1

2 İ Ç İ NDEK İ LER 1. Çember ve Dairenin Tanımları 2. Çemberde Açılar 3. Çember ve Dairenin Çevresi 4. Daire ve Diliminin Alanı 5. Çemberin Elemanları 6. Çemberin Bölgeleri 7. Çemberde Yaylar 8. Noktalarla Çemberin Durumları 9. Doğrularla Çemberin Durumları 10. Alıştırmalar 11. Cevap Anahtarı 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11.

3 Çember Düzlemde sabit bir noktaya eşit uzaklıkta bulunan noktaların kümesine çember denir. Da İ re Çemberin içinde kalan alana verilen addır.

4 Çemberde AçIlaR Merkez açI Köşesi merkez üzerinde olan açıya merkez açı denir. Merkez açı gördüğü yayın ölçüsüne eşittir. ÇEMBER Açi Köşesi çember üzerinde olan açıya çember açı yada çevre açı denir. Çevre açı gördüğü yayın yarısına eşittir.

5 ÇEMBER İ N ÇEVRES İ Çemberin çevresi 2.π.r formülüyle hesaplanır. DA İ REN İ N ÇEVRES İ Dairenin çevresi de çember gibi 2.π.r formülüyle hesaplanır.

6 DA İ REN İ N ALANI Dairenin alanı π.r.r formülüyle hesaplanır. DA İ RE D İ L İ M İ N İ N ALANI Daire diliminin alanı π.r.r.x / 360º formülüyle hesaplanır.

7 ÇEMBER İ N ELEMANLARI Kesen Çemberin üzerinden geçen bir doğrudur. TE Ğ ET Çemberin dışından çembere dokunarak geçen bir doğrudur.

8 K İ R İŞ Uçları çemberin üzerinde olan doğru parçalarıdır. ÇEMBER İ N BÖLGELER İ Çemberin iç kısmında kalan bölge çemberin iç bölgesi, Çemberin dışında kalan bölge çemberin dış bölgesi ve Çemberin üzerindeki bölgeler, çemberin üzeri veya çemberin kendisidir.

9 Çemberde YAYlar majör çember yayI Merkez açının kenarlarının çemberi veya daireyi kestiği noktaların arasındaki yaylardan büyük olana majör çember yayı denir. M İ NÖR ÇEMBER YAYI Merkez açının kenarlarının çemberi veya daireyi kesti ğ i noktaların arasındaki yaylardan küçük olana minör çember yayı denir.

10 NOKTALARLA ÇEMBER İ N DURUMLARI A noktasının merkeze uzaklığı yarıçap uzunluğundan kısa ise A noktası çemberin içindedir. A noktasının merkeze uzaklığı yarıçap uzunluğuna eşit ise A noktası çemberin üzerindedir. A noktasının merkeze uzaklığı yarıçap uzunluğundan fazla ise A noktası çemberin dışındadır.

11 DO Ğ RULARLA ÇEMBER İ N DURUMLARI d1 doğrusu çemberi iki noktada keser. Çemberin içinde kalan uzunluk kiriştir. d2 doğrusu çemberin merkezinden geçer. Çemberin içinde kalan uzunluk en büyük kiriş yani çaptır. d3 doğrusu çemberi bir noktada keser. Yani doğru çembere teğettir. d4 doğrusu ile çemberin ortak noktası yoktur. Yani doğru ile çember ayrıktır.

12 BO Ş LUKLARI DOLDURALIM 1. Düzlemde sabit bir noktaya eşit uzaklıkta bulunan noktaların kümesine..........denir. 2. Çemberin içinde kalan alana ……… denir. 3. Çemberin dışından çembere dokunarak geçen doğruya ………denir. 4. Uçları çemberin üzerinde olan doğru parçalarına ………denir.

13 5.

14 6.

15 CEVAPLAR 1. çember 2. daire 3. teğet 4. kiriş 5. 60° 6. 55 ° Kazanimlar 1. Çemberde merkez açıları, gördüğü yayları ve ölçüleri arasındaki ilişkileri belirler. 2. Çemberin ve çember parçasının uzunluğunu hesaplar. 3. Dairenin ve daire diliminin alanını hesaplar. Hazirlayan: Emrehan Sağlam


"İ Ç İ NDEK İ LER 1. Çember ve Dairenin Tanımları 2. Çemberde Açılar 3. Çember ve Dairenin Çevresi 4. Daire ve Diliminin Alanı 5. Çemberin Elemanları 6." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları