Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ"— Sunum transkripti:

1 ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ

2 Bilim insanları, eski çağlarda doğadaki her şeyin dört temel elementten meydana geldiğine ve bu elementlerin “hava, su, toprak ve ateş ” olduğuna inanırlardı.Milattan önce başlayan bu düşünce orta çağ sonuna kadar hüküm sürdü. Bu dönem dünyanın pek çok yerinde özellikle Avrupa’da büyücülerin,falcıların,batıl inançların kol gezdiği bir dönemdi.

3 Bazı insanlar bu dönemde simya olarak adlandırılan uğraşılarla tüm maddeleri altına dönüştürmeyi çalışmışlardı. Böyle bir ortamda Robert Boyle(Rabırt boyl),elementi “daha basit maddelere ayrılamayan madde” olarak tanımlanmış ve 4 temel kavramının yanlış olduğunu savunmuştur.

4 Elementi oluşturmak için aynı tür atomlar bir araya gelir
Elementi oluşturmak için aynı tür atomlar bir araya gelir. Bir elementin bütün atomları birbiriyle aynı iken, farklı elementlerin atomları birbirinden farklıdır. Bu elementlerin her biri farklı özelliklere sahiptir

5 Örneğin; demir elementini oluşturan atomlar birbiriyle aynı iken, farklı bakır elementini oluşturan atomlardan farklıdır Bu sebeple demir elementi, bakır elementinden farklı özelliklere sahiptir.

6 Doğada canlı ve cansız her madde elementten oluşmaktadır
Doğada canlı ve cansız her madde elementten oluşmaktadır. Bazı elementlerin adlarını besinlerimizden veya kullandığımız malzemelerden dolayı sıkça duyarız.

7 Örneğin;diş dolgusu: diş dolgusunun yapımı dahil bir çok alanda cıva elementi kullanılır. Mutfakta kullandığımız eşyalarımızın bir kısmı ve bazı süs eşyalarımız bakır elementinden yapılmıştır.

8 Yediğimiz besinlerde elementlerden oluşmaktadır
Yediğimiz besinlerde elementlerden oluşmaktadır. İyot elementi deniz ürünlerinde(balık) ve iyotlu sofra tuzunda bol miktarda bulunmaktadır. Çinko elementi de mutfak eşyalarında, pillerde kullanılmaktadır.

9 Örneğin;marul,pekmez gibi besinlerimizde ve vücudumuzda dolaşan kanda demir elementinin atomları bulunmaktadır. Bazı inşaat malzemelerinde demir parmaklıklarda demir elementinden yapılmaktadır.

10 Krom elementi metal maddelerde sertlik sağlamada ve zırhlı araç yapımında kıllanıldığı gibi yer fıstığı,yumurta sarısı,süt,peynir,üzüm suyu gibi maddelerinde de bulunur.

11 Periyodik cetvel

12 Keşfedilen elementlerin sayısı arttıkça, bilim insanları elementleri belirli özelliklerine göre sınıflandırılmış ve periyodik sistem adı verilen bir çizelgeye yerleştirilmiştir.

13 Magnezyum:Hafif bir element olduğu için hava taşıtlarının yapımında kullanılır. Ayrıca kurutulmuş meyvelerde bulunur. Silisyum: Kumda,kilde,camın yapısında ve yapı malzemesinde bulunur. Oksijen:Canlıların yaşaması için temel elementtir.dalgıçların ve astronotların solunum yapmak için kullandığı oksijen tüplerine doldurulur.

14 Potasyum:Sıvı deterjan,gübre,barut,cam ve lens yapımında kullanılır
Karbon:Kömür,petrol,doğal gaz gibi maddelerde ve canlıların yapısında bulunur. Bor :Isıya dayanıklı renkli cam imalatında,seramiklerde ve roket yakıtlarında kullanılır. Helyum:Zeplin ve balon gibi hava taşıtlarını şişirmede,roket yakıtlarını sıkıştırmada kullanılır.

15 Kalsiyum:Çimento,alçı,kireç gibi maddeler ile dişlerimizin ve kemiklerimizin yapısında bulunur.
Alüminyum: Mutfak araç gerecinin, elektrik kablolarınız ve içecek kutularının yapımında kullanılır.

16

17 Vücudumuz ve yeryüzü karşılaştırılmayacak kadar farklı özelliklere sahiptir. Oysa ikisi de hemen hemen ayrı elementlerden oluşmaktadır. Örneğin: oksijen elementi insan vücudunun ve yeryüzünün büyük bir kısmını oluşturur.ayrıca Ca,Mg,Fe,K ve daha birçok element vücudumuzu ve yeryüzünü oluşturan ortak elementlerdir.

18 Bilim insanları elementlerin Latince adlarının yerine bu adların ilk harflerini tercih etmişler ve bu harfler elementlerin sembolü olarak kullanılmıştır. C KARBON

19 Aşağıdaki çizelgelerde elementlerin isimleri ve sembolleri yer almaktadır
Elementin adı Sembolü Demir Fe Bakır Cu Altın Au Gümüş Ağ Krom Cr İyot I Çinko Zn Kalay Sn Kurşun Pb Civa Hg

20 Elementler sembollerle gösterilir,fakat sembollerden o elementin atomik yapıda mı yoksa moleküler yapıda mı olduğunu anlayamayız.Moleküler yapıda olan yapıda olan elementlerde,moleküllerin kaç atomdan oluştuğunun belirtilmesi için formüller kullanılır. Demir,bakır gibi elementler moleküler halde bulunmadığı için formülleri yoktur.

21

22 TEKRAR YAPMAYI UNUTMAYALIM!!! 


"ELEMENTLER VE SEMBOLLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları