Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İ DRİS A SAĞLI MADDENİN NİTELİKLERİ. İ DRİS A SAĞLI Nitelemek Ne Demek? Maddeleri saydam-opak, sert-yumuşak, parlak-mat, esnek-berk, suyu çeken-suyu çekmeyen,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İ DRİS A SAĞLI MADDENİN NİTELİKLERİ. İ DRİS A SAĞLI Nitelemek Ne Demek? Maddeleri saydam-opak, sert-yumuşak, parlak-mat, esnek-berk, suyu çeken-suyu çekmeyen,"— Sunum transkripti:

1 İ DRİS A SAĞLI MADDENİN NİTELİKLERİ

2 İ DRİS A SAĞLI Nitelemek Ne Demek? Maddeleri saydam-opak, sert-yumuşak, parlak-mat, esnek-berk, suyu çeken-suyu çekmeyen, suda batan-suda yüzen, pürüzlü-pürüzsüz, renk ve koku gibi özelliklerine göre niteleriz.

3 İ DRİS A SAĞLI Saydamlık-Opaklık Işığı geçiren maddelere saydam, ışığı geçirmeyen maddelere opak maddeler denir. Cam, su, bazı plastik maddeler, hava saydam maddelerdendir. Tahta, demir, kitap, duvar, çelik tencere gibi maddeler ise opaktır.

4 İ DRİS A SAĞLI Bazı badeler ise ışığı tam olarak geçirmezler. Bu tür maddelere yarı saydam maddeler denir. Buzlucam, defter yaprağı, şeffaf poşetler, ışıklandırmada kullanılan kapaklar yarı saydam maddelere birer örnektir.

5 İ DRİS A SAĞLI Sertlik-Yumuşaklık Çevremizde gördüğümüz ve kullandığımız madde yada cisimlerin bazıları sert, bazıları yumuşaktır. Taş, demir, tahta gibi cisimler sert; sünger, pamuk, lastik gibi cisimler yumuşaktır.

6 İ DRİS A SAĞLI Parlaklık-Matlık Altın, gümüş, çelik çaydanlık, mermer, cilalı mobilya gibi cisimler parlak; halı yazı tahtası, silgi, kumaş gibi cisimler mattır.

7 İ DRİS A SAĞLI Esneklik-Berk Lastik gibi maddelere kuvvet uygulayarak şekilden şekle sokabiliriz. Ancak esnek maddeler kuvvetin etkisi kalktığında eski şekillerine döner. Bu tür maddelere esnek maddeler denir. Sünger, paket lastiği gibi maddeler esnektir.

8 İ DRİS A SAĞLI Esnemeyen maddelere berk maddeler denir. Kurşun kalem, mermer vazo, cam sürahi gibi berk maddeler esnetildiği zaman kırılırlar.

9 İ DRİS A SAĞLI Suda Batma-Yüzme Özelliği Maddelerin bazıları suda batmaz ve su üzerinde yüzerler. Şişe mantarı, plastik köpük, kağıt, tahta gibi maddeler suda batmazlar. Metal para, silgi, taş, seramik ve cam parçaları suda batarlar. Şişe mantarı suda yüzerken metal para batar.

10 İ DRİS A SAĞLI Pürüzlü-Pürüzsüz Bazı madde yada elimizle dokunduğumuzda pürüzlü yada düzgün olduğunu anlaya biliriz. Taşın, tuğlanın, toprağın, ağaç gövdesinin, zımparanın yüzeyi pürüzlüdür.

11 İ DRİS A SAĞLI Cilalı bir masanın, camın, toprağın, televizyon ekranının, yere döşenmiş seramiğin yüzeyi pürüzsüzdür.

12 İ DRİS A SAĞLI Renk-Koku Çevremizde kokulu ve kokusuz bir çok madde bulunur. Çiçek, meyve, kolonya, parfüm kokusu güzel;çöp kanalizasyon kokusu gibi kokular kötü kokulara örnek verilebilir.

13 İ DRİS A SAĞLI Bazı maddeleri renklerinden tanıyabiliriz. Örneğin papatya beyaz iken; menekşe mor renklidir.


"İ DRİS A SAĞLI MADDENİN NİTELİKLERİ. İ DRİS A SAĞLI Nitelemek Ne Demek? Maddeleri saydam-opak, sert-yumuşak, parlak-mat, esnek-berk, suyu çeken-suyu çekmeyen," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları