Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları hibe projesi kapsamında okulumuzda, Fen Bilimleri Öğretmeni Koordinatörlüğünde ve tüm öğretmenlerimizin desteği ile bilim fuarı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları hibe projesi kapsamında okulumuzda, Fen Bilimleri Öğretmeni Koordinatörlüğünde ve tüm öğretmenlerimizin desteği ile bilim fuarı."— Sunum transkripti:

1 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları hibe projesi kapsamında okulumuzda, Fen Bilimleri Öğretmeni Koordinatörlüğünde ve tüm öğretmenlerimizin desteği ile bilim fuarı düzenlenecektir. Kutamışbey Ortaokulu Bilim Fuarı 2 Haziran’da düzenlenecek olup öğrencilerimizin hazırlayacağı 25 projenin sunumu yapılacaktır. Okulumuzda 7. sınıf öğrencilerinin hazırlamış olduğu bilimsel posterlerin sergisinin yapılacağı bilim sokağı nisan ayı içerisinde açılacaktır. Hazırlanmış olan posterlerin örnekleri yukarıda gösterilmiştir. 20 Mart 2015 güneş tutulması Kuzey Avrupa Ülkelerinde (İngiltere, Norveç, …) tam güneş tutulması olarak gözlenmiştir. Ülkemizde güneşin yaklaşık %30’ kapanarak parçalı güneş tutulması izlene bilmiştir. Ay Güneş'ten yaklaşık 400 kere daha küçük fakat bize Güneş'ten 400 kere daha yakın olduğu için gökyüzünde ikisi de aynı büyüklükte gözükürler. Bir Güneş Tutulması, Ay'ın Güneş ile Dünya arasına girmesi ve bazı özel koşulların sağlanması neticesinde meydana gelir. Tam, Halkalı ve parçalı olmak üzere üç tip Güneş tutulması vardır. Bir Güneş tutulmasının tam veya halkalı oluşu Ay'ın Dünya'ya uzaklığı ile belirlenirken, parçalı oluşu Ay, gözlem yeri ve Güneş arasındaki açıyla, bir başka deyişle, her üçünün tam olarak aynı doğrultuda bulunmamasıyla ilgilidir. Kaynak: www.milliyet.com.tr Okulumuzda Fen Bilimleri Öğretmenleri Ramazan KAYA ve Tuğba AYDOĞDU öncülüğünde parçalı güneş tutulması izlenmiştir.

2 7 Ocak 2015’te Cell yayınlarının jurnali Neuron’da (nöron) beyin taramAlarının bireyin gelecekte suç işleme olasılığından,öğrenme kabiliyetini, sağlık durumunu veya ilaçlara tepkisini tahmin edebilir. Bu teknoloji sayesinde eğitimsel ve kliniksel pratikleri kişiselleştirme fırsatları öngörülebilir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Dr. John Gabrieli ve meslektaşları; bireylerin gelecekteki farklı davranışlarından, çocukların öğrenme, okuma ve matematiksel faaliyetlerine, suçluların suçu tekrarlama yatkınlıklarını ve gençlerin gelecekte uyuşturucu ve alkol kullanımı ve bağımlılıklarının tekrarına ilişkin hareketleri tahmin etmede beyin taramalarının gücünü ortaya koydu. HAZIRAYAN: SATI SENA YILMAZ 7/A KAYNAK: www.gercekbilim.com Atatürk bir devlet adamı, asker olmasının yanı sıra çok önemli bir bilim adamıdır. o hayatı boyunca bir akademisyen gibi çalışmış ve arkasında dev eserler bırakmış. Atatürk, Türkiye’de istediği ve özlediği dengeli ve istikrarlı bir iradeyi sağladıktan sonra cumhurbaşkanlığını bırakıp, bir dünya gezisine çıkmak ve Türk tarihini yurtdışındaki kaynaklarını yerinde incelemek ve bu konuda bilim adamlarıyla sohbet ve tartışmada bulunmak istiyordu. Malesef bu amacına ulaşamadı. Ancak, Türk tarihi üzerine çok kafa yordu. Bu konuyla ilgili kitapları öylesine bir istekle okuyor ve öylesine çok çalışıyordu ki uykuda harcadığı zamana acıdığını şöyle söylüyordu. “Herhangi bir insan vaktini nasıl geçireceğini, üstün bir insan ise vaktini nasıl tasarruf edeceğini düşünür.” Atatürk’ün çalışmaları üzerine geliştirdiği tezleri de var. Bunlar; Güneş – Dil Teorisi ve Türk Tarihi Tezi. Atatürk bunların yanında Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumunu kurmuştur. KAYNAK: “Atatürk, Bilim ve Üniversite” (TÜBİTAK Yayınları) NASA’nın Mars’ta keşif gezisi yapan Curiosity robotunun aldığı örnekler, Mars’ın yüzeyinde yaklaşık %2 oranında su bulunduğu söyleniyor. Böylece, Kızıl Gezegen'de yaşam olma ihtimaline ilişkin umutlar "tekrar yeşerdi". HAZIRAYAN: SEMA TOPÇU 7/A KAYNAK: www.radika.com.tr Ben varmadan o varır, Her şeyden çok yol alır Sıra sıra odacıklar bil bakalım içinde ve var Bağırırsın susar, susarsın bağırır Sudan geçer, ıslanmaz Bilmecelerin cevapları Mayıs Ayı sayımızda yayınlanacaktır. HAZIRLAYAN: SATI SENA YILMAZ 7/A Kuyruklu yıldız bir yıldız mıdır? Cevabınızı açıklayarak verin ve sürpriz hediyelerimizden kazanın. (Cevaplar yazılı olarak Fen Bilimleri Öğretmeni Murat ELDEN’e yazılı olarak teslim edilecektir.)


"4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları hibe projesi kapsamında okulumuzda, Fen Bilimleri Öğretmeni Koordinatörlüğünde ve tüm öğretmenlerimizin desteği ile bilim fuarı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları