Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Allah, bizi şeytanın düşmanlığına, hile ve aldatmacalarına karşı uyarmıştır; Kötü Davranışlar Karşısında Duyarsız Kalmayalım.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Allah, bizi şeytanın düşmanlığına, hile ve aldatmacalarına karşı uyarmıştır; Kötü Davranışlar Karşısında Duyarsız Kalmayalım."— Sunum transkripti:

1 Allah, bizi şeytanın düşmanlığına, hile ve aldatmacalarına karşı uyarmıştır; Kötü Davranışlar Karşısında Duyarsız Kalmayalım

2 “Çünkü şeytan sizin düşmanınızdır. Onun için siz de, onu bir düşman olarak tanıyın. O kendisine uyanları ancak alevli cehennemin ehlinden olmaları için çağırır.” (Fatır 6)

3 “Şeytan onlara va’deder. Onları olmayacak kuruntulara düşürür. Şeytanın kendilerine va’dettiği şeyler ise aldatmacadan başka bir şey değildir.” (Nisa 120)

4 BUNLARI YAPMA Başkalarını aldatma Kusurlarını araştırma Cimrilikten uzak dur Fitne ve fesada sebep olma Gıybet ve dedikodu yapma Şeytanın insanları kendi yoluna çağırması sonucu insanlar Şu hareketlerden KAÇINMALIDIR

5 BUNLARI YAPMA Haksızlık yapma Hasetten uzak dur İftira ve yalandan sakın Kibirlenme Kindar olma

6 BUNLARI YAPMA İki yüzlülük yapma Gösterişte bulunma Adam öldürme Canlılara zulmetme

7 İnsan kısaca kötülük adına ne varsa hepsinden uzak durmalı ve ahlakını güzelleştirmeye çalışmalıdır.

8 Doğrunun yanında yer almalı, edepli ve hayalı olmalı, iyilik, şefkat ve merhamet duyguları içerisinde olmalı, nefsinin arzu ve isteklerine dur demesini bilmeli, günah işlediği zaman tövbe etmeli ve kovulmuş olan şeytanın kötülüğünden Allah’a sığınmalıdır.

9 Allah her insanı kendi yaptıklarından sorumlu tutmuştur; bununla birlikte hepimiz toplumlar halinde yaşadığımız için, birimizin yaptığı bir iş veya davranış diğer insanları etkilemektedir.

10 Yanlış ve sakıncalı iş ve davranışlar, toplum tarafından tepki görmediğinde yaygınlaşır, ileri aşamada herkesi tehdit eder hale gelir.

11 Yüce Allah şöyle buyurmuştur:“Toplumda yalnız kötülerinizin başına gelmeyip herkesi etkileyecek olan beladan korkun…”

12 “Müslümanlar, Allah’a ve ahiret gününe inanırlar; iyiliği emreder, kötülüğe engel olurlar; hayırlı işte birbiriyle yarışırlar."(Al-i İmran 114)

13 Kur’an’ın Müslümanlara yüklediği sorumluluklardan biri de iyiliği yaygınlaştırmaya; kötülüğü engellemeye çalışmaktır:

14 Unutmayalım: İyilikler ilgiyle büyür, yaygınlaşır; İlgisizlikten yalnızca kötülük azgınlaşır.

15


"Allah, bizi şeytanın düşmanlığına, hile ve aldatmacalarına karşı uyarmıştır; Kötü Davranışlar Karşısında Duyarsız Kalmayalım." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları