Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Uygarl ı klarin be ş i ğ i sümerler SÜMERLER Kral tarafından yönetilen bir yerdi.Yazıyı bulmuşlardır.Tarım ve hayvancılıkla geçinilirdi.Kilden yazı tabletleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Uygarl ı klarin be ş i ğ i sümerler SÜMERLER Kral tarafından yönetilen bir yerdi.Yazıyı bulmuşlardır.Tarım ve hayvancılıkla geçinilirdi.Kilden yazı tabletleri."— Sunum transkripti:

1

2 Uygarl ı klarin be ş i ğ i sümerler

3 SÜMERLER Kral tarafından yönetilen bir yerdi.Yazıyı bulmuşlardır.Tarım ve hayvancılıkla geçinilirdi.Kilden yazı tabletleri yaparlar.

4 BABİLLİLER Halk hür ve kölelerden oluşur.Saray ve evlerin duvarların etrafı resim ve kabartmalarla kaplıdır.İlk kanunu Babil Kralı HAMMURABİ yapmıştır.

5 ASURLULAR Ticaretlerin kayıtlarını kil tabletlere yazarlar.Kervanlarla maden,dokuma ürünleri,süs eşyaları,koku ticaretleri yaparlar.Topraklarınd a buğday yetiştirilir.

6 HİTİTLER Başkentleri Hattuşa ‘dır.Komşu ülkeleri onlara ``Bin Tanrılı İl``derler.Toprakları çok verimlidir.Bunun yanı sıra hayvancılık,madencili k ve ticaret yaparlar.

7 urartular Başkentleri TUŞPA’dır.İklimleri çok sert ve kuraktır.Uygarlıkta çok yetenekli ustalar vardır.Çok tanrılı dindendirler.Ölümden sonra yaşama inanırlar.Kaya mezarlara eşya koyarlar. VAN HO Ş AF KALES İ

8 FRİGLER Sakarya Nehri’nin kenarına kurulmuştur.Tarım ve hayvancılıkla uğraşırlar.Çivi kullanmadan ahşap masalar yapmışlardır.En önemli kralı Kral Midas’ tır.

9 İYONLAR Çok zekilerdir.Ege Denizi kıyısında yaşayan,bilim ve sanatta da gelişen bir milletdir.Şehirde bir çok filozof yaşar.Liman ticareti yaparlar.Cadde ve sokakları birbirini dik keser.

10 L İ DYALILAR Parayı bulmuşlardır.Mermer, gümüş,bakır,altın gibi doğal kaynakları vardır.Kral Yolu’nu ticarette kullanmışlardır.Çok zengindir.Savaşta ilerlememişlerdir.Kısa sürede yok olmuştur.

11 B İ TT İ YAPIMCI: ERAY KESAT –A–ALICI:YUSUF ZİYA KINACI KONU:POWERPOINT KULLANIMI


"Uygarl ı klarin be ş i ğ i sümerler SÜMERLER Kral tarafından yönetilen bir yerdi.Yazıyı bulmuşlardır.Tarım ve hayvancılıkla geçinilirdi.Kilden yazı tabletleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları