Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ŞİİR TÜRLERİ. ŞİİR TÜRLERİ 1.LİRİK ŞİİR Her tür duygu,özlem ,dilek,düş ve coşkuları dile getiren şiirlerdir: “Her şey insanla güzel Doğan güne karşı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ŞİİR TÜRLERİ. ŞİİR TÜRLERİ 1.LİRİK ŞİİR Her tür duygu,özlem ,dilek,düş ve coşkuları dile getiren şiirlerdir: “Her şey insanla güzel Doğan güne karşı."— Sunum transkripti:

1

2 ŞİİR TÜRLERİ

3 1.LİRİK ŞİİR Her tür duygu,özlem ,dilek,düş ve coşkuları dile getiren şiirlerdir: “Her şey insanla güzel Doğan güne karşı gerinen evler, Mavi rüzgarların koştuğu sokak! İnsan olmazsa ;kötü resimler gibi Lâcivert bahçelerde başlayan bahar Temmuz tarlalarında başak”

4 2.EPİK ŞİİR Bir ulusun yaşamını derinden etkileyen savaş,göç…gibi tarihsel ve toplumsal olayları ,olağanüstü niteliklerle anlatan ,yüzlerce dizeden oluşan şiirlerdir. Savaş,yiğitlik,yurt sevgisi gibi konuları işler.

5 3.DİDAKTİK ŞİİR Duygudan çok düşüncenin ağır bastığı eğitici,öğretici şiirlerdir. Ör:” Şermîn”,”fabllar”…

6 4.PASTORAL ŞİİR Kır ve çoban yaşamının güzelliklerini anlatan şiirlerdir. “idil” ve “eglog” olarak ikiye ayrılır.

7 5.SATRİK ŞİİR Toplumdaki yanlışlıkların taşlamalarla,yergilerle dile getirildiği şiirlerdir. “Mutfağa fareler ayak basmazdı. Kediler kilere kulak asmazdı, Yaş söğüt dalına vursan kesmezdi, Soğan doğradığım bıçak nic’oldu.”

8 6.DRAMATİK ŞİİR Manzum tiyatro eserlerindeki şiirlerdir.

9 İSLÂMİYETTEN ÖNCEKİ ŞİİR TÜRLERİ
1.SAGU 2.KOŞUK 3.DESTAN 4.EFSANE

10 İSLÂMİYETTEN SONRAKİ ŞİİR TÜRLERİ
1.MÂNİ 2.TÜRKÜ 3.KOŞMA(GÜZELLEME,TAŞLAMA,KOÇAKLAMA,AĞIT) 4.SEMAÎ 5.VARSAĞI 6.DESTAN 7.ÎLÂHİ 8.NUTUK 9.DEVRİYE


"ŞİİR TÜRLERİ. ŞİİR TÜRLERİ 1.LİRİK ŞİİR Her tür duygu,özlem ,dilek,düş ve coşkuları dile getiren şiirlerdir: “Her şey insanla güzel Doğan güne karşı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları