Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜÇGENİN TANIMI  ÜÇGEN ÇEŞİTLERİ ÜÇGEN ÇEŞİTLERİ  ÜÇGENİN TEMEL VE YARDIMCI ELEMANLARI ÜÇGENİN TEMEL VE YARDIMCI ELEMANLARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜÇGENİN TANIMI  ÜÇGEN ÇEŞİTLERİ ÜÇGEN ÇEŞİTLERİ  ÜÇGENİN TEMEL VE YARDIMCI ELEMANLARI ÜÇGENİN TEMEL VE YARDIMCI ELEMANLARI."— Sunum transkripti:

1

2 ÜÇGENİN TANIMI  ÜÇGEN ÇEŞİTLERİ ÜÇGEN ÇEŞİTLERİ  ÜÇGENİN TEMEL VE YARDIMCI ELEMANLARI ÜÇGENİN TEMEL VE YARDIMCI ELEMANLARI

3 ÜÇGENİN TANIMI Doğrusal olmayan üç noktayı birleştiren üç doğru parçasının birleşimine üçgen denir. İÇİNDEKİLER

4 ÜÇGEN ÇEŞİTLERİ A)KENARLARINA GÖRE ÜÇGEN ÇEŞİTLERİ 1. Çeşitkenar üçgen Üç kenar uzunlukları da farklı olan üçgenlere denir.

5 2)İkizkenar Üçgen Herhangi iki kenar uzunlukları eşit olan üçgenlere denir.

6 3)Eşkenar Üçgen Üç kenar uzunlukları da eşit olan üçgenlere denir.

7 B)AÇILARINA GÖRE ÜÇGEN ÇEŞİTLERİ 1)Dar Açılı Üçgen Üç açısının ölçüsü de 90° den küçük olan üçgenlere dar açılı üçgen denir.

8 2)Dik Açılı Üçgen Bir açısının ölçüsü 90° ye eşit olan üçgenlere denir.Dik üçgen olarak adlandırılır.

9 3)Geniş Açılı Üçgen Bir açısının ölçüsü 90° den büyük olan üçgenlere denir.Bir üçgende bir tek geniş açı olabilir. İÇİNDEKİLER

10 ÜÇGENİN TEMEL ve YARDIMCI ELEMANLARI Üçgenin kenarlarına ve açılarına temel elemanlar, Yükseklik, kenarortay ve açıortaylarına yardımcı elemanlar denir.

11 1. Yükseklik Bir köşeden karşı kenara veya karşı kenarın uzantısına çizilen dik doğru parçasına yükseklik denir. Yüksekliklerin kesim noktasına üçgenin Diklik Merkezi denir.

12 2. Açıortay Üçgenin bir köşesindeki açıyı iki eş parçaya ayıran ışına o köşenin açıortayı denir.

13 3. Kenarortay Üçgenin bir kenarının orta noktasını karşısındaki köşe ile birleştiren doğru parçasına o kenara ait kenarortay denir.|AD| = V a, |BE| = V b olarak ifade edilir.

14 Dik üçgende, hipotenüse ait kenarortay hipotenüsün yarısına eşittir. |BC| = a (hipotenüs) |AD| = a/2 İÇİNDEKİLER

15 KAYNAKÇA http://www.derszamani.net/ucgenler- ders-notlari-konu-anlatimi.html http://www.derszamani.net/ucgenler- ders-notlari-konu-anlatimi.html http://www.bakterim.net/geometri- matematik/76862-geometri-ucgenlerhttp://www.bakterim.net/geometri- matematik/76862-geometri-ucgenler konu-anlatimi.html http://www.bilgicik.com/yazi/ucgen- konu-anlatimi/ Google görseller

16 KAZANIMLAR Kareli, noktalı ya da izometrik kâğıtlardan uygun olanlarını kullanarak açılarına göre ve kenarlarına göre üçgenler oluşturur; oluşturulmuş farklı üçgenleri kenar ve açı özelliklerine göre sınıflandırır. Üçgenin iç açılarının ölçüleri toplamını belirler verilmeyen açıyı bulur.

17


"ÜÇGENİN TANIMI  ÜÇGEN ÇEŞİTLERİ ÜÇGEN ÇEŞİTLERİ  ÜÇGENİN TEMEL VE YARDIMCI ELEMANLARI ÜÇGENİN TEMEL VE YARDIMCI ELEMANLARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları