Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AYA ÇIKAN İLK ASTRONOT Sibel BAYÇELEBİ 5-B 53.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AYA ÇIKAN İLK ASTRONOT Sibel BAYÇELEBİ 5-B 53."— Sunum transkripti:

1 AYA ÇIKAN İLK ASTRONOT Sibel BAYÇELEBİ 5-B 53

2 NEİL ARMSTRONG Neil Armstrong (d. 5 Ağustos 1930 - ö. 25 Ağustos 2012)[1], ABD'li astronot, Ay'a ilk ayak basan insan. 5 Ağustos 1930'da Wapakoneta, Ohio'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimi sırasında izcilik yaptı. Purdue Üniversitesi'nde havacılık ve uzay mühendisliği okudu. Kore üzerinde Amerikan Deniz Kuvvetleri pilotu olarak 78 saat uçuş yaptı yılında evlendi, eşinden üç çocuğu oldu. ABD uzay programına astronot olarak katılmak için başvurdu, denemelerden başarıyla geçti. Gemini 8 uçuşuyla ilk kez uzaya gitti. 20 Temmuz1969 tarihinde Apollo 11 ile yaptığı ay yolculuğunda aya ilk ayak basan insan oldu

3 NEİLİN FOTOĞRAFI

4 AYDA SÖYLEDİKLERİ Ay üzerinde yaptığı yürüyüşte ilk söylediği ve tarihe geçen cümle şudur: [Bir] insan için küçük, insanlık için dev bir adım.That's one small step for [a] man, one giant leap for mankind.orijinal ses kaydı – .wav 260 kbBu cümlede "bir" (İngilizce: "a") kelimesi duyulmaz, Armstrong konuşurken unutmuş veya parazit nedeniyle silinmiş olabilir.

5 NEİLİN HAYATI Armstrong 1971 yılında NASA'dan ayrılarak Cincinnati Üniversitesi'nde çalışmaya başladı. 1979 yılına kadar uzay mühendisliği bölümünde profesör olarak çalışmıştır. 1985'ten 1986'ya kadar Uluslararası Uzay Komisyonu'nda hizmet vermiştir yılında Challenger kazasının araştırma komisyonuna başkan yardımcısı olarak atandı. 7 Ağustos 2012'de tıkanan kalp damarlarının açılması için ameliyat olan Armstrong, 25 Ağustos 2012'de hayata gözlerini yumdu. Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :     Commons'ta Neil Armstrong ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır. Vikisöz'de Neil Armstrong ile ilgili özlü sözler bulunmaktadır.


"AYA ÇIKAN İLK ASTRONOT Sibel BAYÇELEBİ 5-B 53." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları