Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖFKE ve KONTROLÜ. 2 ÖFKE ??? a) Normal, b) Herkes tarafından hissedilen, c) Vazgeçilemeyen, d) Güçlü fakat kontrol edilmesi öğrenilebilen, e) Saldırganlıkla.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖFKE ve KONTROLÜ. 2 ÖFKE ??? a) Normal, b) Herkes tarafından hissedilen, c) Vazgeçilemeyen, d) Güçlü fakat kontrol edilmesi öğrenilebilen, e) Saldırganlıkla."— Sunum transkripti:

1 ÖFKE ve KONTROLÜ

2 2 ÖFKE ??? a) Normal, b) Herkes tarafından hissedilen, c) Vazgeçilemeyen, d) Güçlü fakat kontrol edilmesi öğrenilebilen, e) Saldırganlıkla aynı şey olmayan, (Öfke kontrol edilmediğinde ortaya çıkan durumdur) DUYGUDUR

3 3 * Öfke, kontrol edildiğinde, son derece sağlıklı ve normal bir durumdur. Ancak kontrolden çıkıp da yıkıcı hale dönüşürse ; Okul-iş hayatında, Okul-iş hayatında, Kişisel ilişkilerde, Kişisel ilişkilerde, Genel yaşam kalitesinde sorunlara yol açar. Genel yaşam kalitesinde sorunlara yol açar.

4 4 AİLE İÇİ ÖFKE NEDENLERİ MÜKEMMELLİYETCİLİK BEKLENTİLERİ MÜKEMMELLİYETCİLİK BEKLENTİLERİ AŞIRI TALEPKAR FAKAT ÇOK AZ VERİCİ OLAN AİLE AŞIRI TALEPKAR FAKAT ÇOK AZ VERİCİ OLAN AİLE AŞIRI ELEŞTIREL EBEVEYN TUTUMLARI AŞIRI ELEŞTIREL EBEVEYN TUTUMLARI KENDİSİ YERİNE BAŞKALARININ ÖNCELİKLERİNİ YAŞAMA KENDİSİ YERİNE BAŞKALARININ ÖNCELİKLERİNİ YAŞAMA İLGİSİZ EBEVEYNLER İLGİSİZ EBEVEYNLER KÜÇÜMSEME VE ADAM YERİNE KONULMAMA KÜÇÜMSEME VE ADAM YERİNE KONULMAMA KENDİNE VE BAŞKALARINA PROBLEM ÇIKARMA KENDİNE VE BAŞKALARINA PROBLEM ÇIKARMA BAŞKALARININ SIRTINDAN YAŞAYAN AİLE ÜYELERİ (SORUMSUZLUK) BAŞKALARININ SIRTINDAN YAŞAYAN AİLE ÜYELERİ (SORUMSUZLUK)

5 5 ÖFKENİN NEDENLERİ Benlik saygısına yöneltilmiş saldırılar, Benlik saygısına yöneltilmiş saldırılar, Kendini ifade edememe, Kendini ifade edememe, Engellenme-Reddedilme, Engellenme-Reddedilme, Haksızlığa uğradığını düşünme, Haksızlığa uğradığını düşünme, Fiziksel incinme ve yaralanmalar, Fiziksel incinme ve yaralanmalar, Tacize uğrama, Tacize uğrama, Hayal kırıklığı, Hayal kırıklığı, Saldırıya uğrama, Saldırıya uğrama, Tehdit-Korkular gibi daha bir çok neden sayılabilir. Tehdit-Korkular gibi daha bir çok neden sayılabilir.

6 6 Öfke Durumunda Vücut Tepkileri Uyaran duyguyu harekete geçirir. Uyaran duyguyu harekete geçirir. Stres ve gerginlik başlar. Stres ve gerginlik başlar. Adrenalin salgısı artar. Adrenalin salgısı artar. Nefes alıp verme sıklaşır. Nefes alıp verme sıklaşır. Kalp atışları hızlanır. Kalp atışları hızlanır. Kan basıncı artar. Kan basıncı artar. Vücut ve zihin “savaş ya da kaç” tepkisi için hazırdır. Vücut ve zihin “savaş ya da kaç” tepkisi için hazırdır.

7 7 ÖFKENİN SAĞLIĞA ETKİLERİ Baş ağrıları Baş ağrıları Mide rahatsızlıkları Mide rahatsızlıkları Solunum problemleri Solunum problemleri Cilt problemleri Cilt problemleri Böbrek fonksiyonlarından sorunlar Böbrek fonksiyonlarından sorunlar Sinir sistemi rahatsızlıkları Sinir sistemi rahatsızlıkları Var olan fiziksel rahatsızlıkların kötüleşmesi Var olan fiziksel rahatsızlıkların kötüleşmesi Psikolojik rahatsızlıklar gibi sorunlara yol açabilir. Psikolojik rahatsızlıklar gibi sorunlara yol açabilir.

8 8 ÖFKEMİZİ BOŞALTMAK İYİ MİDİR? DOĞRU YERDE,DOĞRU ZAMANDA VE DOĞRU ŞEKİLDE ÖFKEMİZİ BOŞALTMAK EN UYGUN OLANIDIR.

9 9 ÖFKE KONTROLÜNÜ ÖĞRENİLEBİLİRİZ!!! Öfkeyi doğru ifade etme becerisini kazanmaya “öfke kontrolü” denir. Öfkeyi doğru ifade etme becerisini kazanmaya “öfke kontrolü” denir. Öfke kontrolünde temel amaç ;saldırganlıktan uzak, şiddet içermeyen, kişinin kendisine ve çevresindekilere zarar vermeyecek şekilde duygusunu ifade etme becerisini kazanmasıdır.

10 10 Öfke kontrolünde doğru yöntem kişiden kişiye değişir.

11 11 Öfkelendiğimizde… Bastırabiliriz Bastırabiliriz Anlatabiliriz Anlatabiliriz Dindirebiliriz Dindirebiliriz

12 12 ÖFKELENDİĞİMDE NELER YAPABİLİRİM? ÖFKENLE YÜZLEŞ ONDAN KAÇMA ÖFKENLE YÜZLEŞ ONDAN KAÇMA ÖFKENİN ALTINDAKİ DUYGULARI ANLAMAYA ÇALIŞ ÖFKENİN ALTINDAKİ DUYGULARI ANLAMAYA ÇALIŞ BEN DİLİ KULLAN BEN DİLİ KULLAN ÖFKENE KARIŞAN SUÇLULUK, PİŞMANLIK, HİDDET, UTANMA, KORKU GİBİ DUYGULARI AYIKLA ÖFKENE KARIŞAN SUÇLULUK, PİŞMANLIK, HİDDET, UTANMA, KORKU GİBİ DUYGULARI AYIKLA ÖFKELENMENE NEDEN OLAN KONU İLE YÜZLEŞ. DAMLA MI KAYNAK MI OLDUĞUNU BELİRLE ÖFKELENMENE NEDEN OLAN KONU İLE YÜZLEŞ. DAMLA MI KAYNAK MI OLDUĞUNU BELİRLE GEÇMİŞTEN GELEN ÖFKE KAYNAKLARINI KURUT GEÇMİŞTEN GELEN ÖFKE KAYNAKLARINI KURUT YARIM İŞ BIRAKMA YARIM İŞ BIRAKMA ÇEVRENDEKİLERDEN YARDIM AL. ÇEVRENDEKİLERDEN YARDIM AL. ÖFKELENMEDEN ÖFKEN İÇİN HAZIRLIKLI OL ÖFKELENMEDEN ÖFKEN İÇİN HAZIRLIKLI OL BEN ÖFKELİYİM…. ÇÜNKÜ BEN ÖFKELİYİM…. ÇÜNKÜ

13 13 Bu yöntemlerden en sağlıklı olanı ise öfkeyi sözel olarak ifade etmektir. Bu yöntemlerden en sağlıklı olanı ise öfkeyi sözel olarak ifade etmektir. Bunu yapabilmek için,istediklerimizin ne olduğunun farkına varmalı ve bunları açık ve karşımızdakini incitmeyecek şekilde aktarmalıyız.

14 14 İkinci yol, öfkeyi bastırmaktır. Kızgınlığınızı içinizde tutup, onu düşünmemeye çalışıyor ve dikkatinizi daha olumlu bir şeylere yönlendiriyorsanız, bu yolu kullanıyorsunuz demektir. Bu yol ise çok sağlıklı olmayabilir. Eğer İkinci yol, öfkeyi bastırmaktır. Kızgınlığınızı içinizde tutup, onu düşünmemeye çalışıyor ve dikkatinizi daha olumlu bir şeylere yönlendiriyorsanız, bu yolu kullanıyorsunuz demektir. Bu yol ise çok sağlıklı olmayabilir. Eğer kızgınlık,doğru bir biçimde ifade edilmezse,bir süre sonra bu duygu kişinin kendisine döner ve yüksek tansiyon, psiko- somatik rahatsızlıklar (ülser, alerjiler vb.)ya da depresyon gibi sorunlara yol açabilir.

15 15 Öfke yaşadığınızda kendinizi sakinleştirmeye çalışmak,üçüncü Öfke yaşadığınızda kendinizi sakinleştirmeye çalışmak,üçüncü seçenektir.Nefes alıp verişlerinizi,kalp atış hızınızı kontrol ederek, kendinizi fizyolojik olarak sakinleştirip,içinizdeki öfke duygusunu hafifleştirebilirsiniz.

16 16 Sinirlendiğinizde tepki vermeden önce 5 kere derin nefes alıp verin ya da içinizden 10’a kadar sayın. “Öfkeyle kalkan zararla oturur” sözü, bu yöntemin tarihinin ne kadar eski olduğunu bize gösteriyor. Tepki vermeden önce kendinize tanıyacağınız 15 saniyede hızlı bir değerlendirme yapabilirsiniz.

17 17 Agresif insanlar düşüncelerini küfür ederek,bağırıp çağırarak ifade etme eğilimindedirler. Agresif insanlar düşüncelerini küfür ederek,bağırıp çağırarak ifade etme eğilimindedirler.

18 18 Bir de olayın şu boyutu var… Sizce bu insanların hangisi sempatik?

19 19 Ya peki Bu hayvanların hangisi sevimli?

20 20 Cevabınız hiçbiri değil mi?

21 21 ÖFKE İLE İLGİLİ ALTIN SÖZLER ÖFKE EKİLEN YERDE PİŞMANLIK BİÇİLİR. ÖFKE EKİLEN YERDE PİŞMANLIK BİÇİLİR. (Aleksandro MANZONİ) (Aleksandro MANZONİ) ÖFKE GEÇİCİ BİR DELİLİKTİR.BU YÜZDEN DUYGULARINIZA ÖFKE GEÇİCİ BİR DELİLİKTİR.BU YÜZDEN DUYGULARINIZA SAHİP OLUN.YOKSA ONLAR SİZE SAHİP OLURLAR. (Horace MANN) (Horace MANN)

22 22 BİR ANLIK ÖFKE HER ŞEYİ YOK EDER. BİR ANLIK ÖFKE HER ŞEYİ YOK EDER. (L.GLEEN) (L.GLEEN) ÖFKENİN ATEŞİ ÖNCE SAHİBİNİ YAKAR,SONRA KIVILCIMI ÖFKENİN ATEŞİ ÖNCE SAHİBİNİ YAKAR,SONRA KIVILCIMI DÜŞMANINA YA VARIR,YA VARMAZ. (SADİ) (SADİ) ÖFKELİ İKEN BİR İŞE GİRİŞMEK,FIRTINALI HAVADA YELKEN ÖFKELİ İKEN BİR İŞE GİRİŞMEK,FIRTINALI HAVADA YELKEN AÇMAYA BENZER (EURİPİDES) (EURİPİDES)

23 23


"ÖFKE ve KONTROLÜ. 2 ÖFKE ??? a) Normal, b) Herkes tarafından hissedilen, c) Vazgeçilemeyen, d) Güçlü fakat kontrol edilmesi öğrenilebilen, e) Saldırganlıkla." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları