Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YEDEKLEME VE YEDEKTEN GERİ DÖNME Mehtap KARA. BACKUP ALMA & KULLANMA  Veri tabanında meydana gelebilecek olası veri kayıplarına karşı, önceden tedbir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YEDEKLEME VE YEDEKTEN GERİ DÖNME Mehtap KARA. BACKUP ALMA & KULLANMA  Veri tabanında meydana gelebilecek olası veri kayıplarına karşı, önceden tedbir."— Sunum transkripti:

1 YEDEKLEME VE YEDEKTEN GERİ DÖNME Mehtap KARA

2 BACKUP ALMA & KULLANMA  Veri tabanında meydana gelebilecek olası veri kayıplarına karşı, önceden tedbir almak önemlidir.  Bu yüzden verilerin yedeklerinin alınması gerekmektedir.  Backup almak bir veri tabanı yöneticisinin(DBA) yapması gereken işlerin başında gelmektedir.

3 VERİ TABANINI YEDEKLEMEK Veri tabanı işlemleri yaparken veri kayıpları olabilir. Bu kayıpların yaşanmasının birçok sebebi vardır. Fiziksel Sorunlar  Do ğ al afetler(yangın, deprem, sel baskınları, toprak kayması)  Fiziksel sabotajlar(bomba atılması, yangın çıkartılması) Donanımsal Sorunlar  Disklerin bozulması  Çoklu donanım bozulmaları Yazılımsal Sorunlar  İ şletim sistemi hataları  DBMS hataları  Kazara silmeler  Güvenlik ihlalleri

4 YEDEKLEME TÜRLERİ Üç farklı türden veri tabanı yede ğ i alınabilir.  Tam Veri tabanı Yede ğ i(Full Database Backup)  Fark Yede ğ i(Differantial Backup)  Log Yede ğ i(Log Backup)

5 TAM VERİTABANİ YEDEĞİ (FULL DATABASE BACKUP) Bütün veri tabanının yede ğ ini almak için kullanılır. Yedekten geri dönerken Full Backup yeterli olacaktır.(Başka bilgiye gerek duymaz.) Herhangi bir zamana dönmek için yeterli de ğ ildir. Differantial Backup ve Log Backup’tan geri dönmek için her zaman bir Full Database Backup’a ihtiyaç duyulur.

6 FARK YEDEĞİ (DIFFERANTIAL BACKUP) Son alınan Full Backup’tan sonraki veri farklarını içerir. Büyük veritabanları için sürekli Full Backup almak fazla yer kaplar. Bunun için Full Backup üzerine Differantial Backup alınmalıdır.

7 LOG YEDEĞİ(LOG BACKUP) Veritabanını belli bir zamana döndürmeye yarar. Full Backup’tan veya son Differantial Backup’tan sonra aradaki tüm log yedeklerine gereksinim duyar.

8 YEDEK VE MEDYA KAVRAMLARİ Yedekleme Aygıtı(Backup Device)  Sql Server’ın yedekleri yazabilece ğ i manyetik veri saklama ortamıdır.  Yedekleme aygıtları, yedekleri kaydedebilmek için bir ortama(Medya) gereksinim duyarlar.  Yedekler genellikle disk veya kaset(tape) türünden ortamlarda saklanır.

9 Medyaset  Yedekleme aygıtlarını gruplar ve yönetir.  Bir veya daha fazla Backup Device içerebilir.  Birden fazla Backup Device içerirse, bir grupta aynı medya tipinden(disk/tape) Backup Device’ları bulundurur.  SQL Server, yedekleme yaparken yede ğ i bir Medyaset’te yer alan bütün aygıtlara paylaştırarak yazar.

10 Mirrored Medya Set  Bir yedek medya setinin birden fazla kopyada saklanmasını sa ğ lar.  Bir medya setinin mirroru da medya seti ile aynı karakteristi ğ e sahip olmalıdır.  Böylelikle, medya setlerden herhangi biri zarar görürse di ğ er mirrorlardaki medya seti ile yedeklerden geri dönülebilir.

11 YEDEK ALMAK Herhangi bir veri tabanının yede ğ ini almak için şu kod yazılmalıdır; BACKUP DATABASE veritabani TO DISK = ‘disk_dosya_yolu’ [,TO DISK = ‘ikinci_aygit_yolu’,…] [WITH MEDIANAME = ‘medyaset_ismi’];

12 Normalde, alınan her yedek aynı dosyaya yazılsa bile, dosyadaki yedeklerin devamına eklenir. Ancak yer sıkıntısı sebebiyle bazı durumlarda eski yedeklerin silinip yeni yedek alınması gerekebilir. Bu durum şu ifadeyle sa ğ lanır;

13 Bir veri tabanı birden fazla dosyaya da ğ ıtılarak yedeklenebilir. Da ğ ıtarak yedeklemek, okuma-yazma işlemlerinin hızlı olmasını sa ğ lar. Ancak, yedeklenen dosyalardan biri bile bozulsa yedek okunmayacaktır.

14 Birden fazla dosyaya yayılmış yedeklerin başka bir kopyasını aynı sayıda ve tipte dosyalara da ğ ılmış olarak kopyalayabiliriz. Bunun için Mirrored Medya Set kullanılır. Alınan mirror dosyalardan herhangi biri bozulsa bile kopya yedeklerden backup’a ulaşılabilir.

15 SQL SERVER MANAGEMENT STUDIO İLE BACKUP ALMA Veri tabanı üzerine sa ğ tıklanıp «Tasks\Backup» menüsünden yedekleme yapılabilir.

16 «Media Options» menüsünden yedekleme işlemi için gerekli ortam özellikleri ayarlanabilir.

17 «Backup Options» menüsünden yedekleme için sıkıştırma ve geçerlilik süresi ayarlanabilir.

18 FULL BACKUP VE DIFFERANTIAL BACKUP’TAN DÖNMEK Genel ifade şu şekildedir; RESTORE DATABASE veritabaniAdi FROM yedekleme_aygitlari|DISK = ‘dosya_yolu’ WITH FILE = dosya_numarasi,[RECOVERY|NORECOVERY] Başka bir yedek daha indirilmeyecekse RECOVERY denmelidir. (hizmet verilebilir) NORECOVERY diyerek son logların açık kalması ve yeni yedeklerin ileri do ğ ru uygulanması sa ğ lanır.

19 LOG YEDEĞİNDEN GERİ DÖNMEK Full Backup’tan dönüldükten sonra uygulanabilir. Ayrıca Full Backup’tan NORECOVERY ile dönülmüş olması gereklidir. Log yede ğ inden dönmek için; RESTORE LOG veritabani_adi FROM yedekleme_aygitlari|DISK=‘dosya_yolu’ WITH FILE = dosya_numarasi, [RECOVERY|NORECOVERY]

20 SQL SERVER MANAGEMENT STUDIO İLE YEDEKTEN DÖNMEK Bunun için veritabanına sa ğ tıklandıktan sonra «Tasks/Restore» menüsünden «Database» seçilerek ilgili sayfaya geçilebilir.

21 KAYNAKLAR https://technet.microsoft.com/tr-tr/library/ms187510(v=sql.110).aspx http://www.turgaysahtiyan.com/post/Transaction-Log-Backup-ile-Istenilen-Bir-Ana- Donmek.aspxhttp://www.turgaysahtiyan.com/post/Transaction-Log-Backup-ile-Istenilen-Bir-Ana- Donmek.aspx http://www.kodlamamerkezi.com/veritabani-sql/sql-server-yedek-alma-ve-yedegi- geri-yukleme/http://www.kodlamamerkezi.com/veritabani-sql/sql-server-yedek-alma-ve-yedegi- geri-yukleme/


"YEDEKLEME VE YEDEKTEN GERİ DÖNME Mehtap KARA. BACKUP ALMA & KULLANMA  Veri tabanında meydana gelebilecek olası veri kayıplarına karşı, önceden tedbir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları