Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ULTRASON. Ultrason terapatik ve diagnostik amaçlar için kullanılır. Mekanik enerji şeklindedir. Elektrik enerjisi mekanik enerjiye dönüştürülür. Ses dalgalarına.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ULTRASON. Ultrason terapatik ve diagnostik amaçlar için kullanılır. Mekanik enerji şeklindedir. Elektrik enerjisi mekanik enerjiye dönüştürülür. Ses dalgalarına."— Sunum transkripti:

1 ULTRASON

2 Ultrason terapatik ve diagnostik amaçlar için kullanılır. Mekanik enerji şeklindedir. Elektrik enerjisi mekanik enerjiye dönüştürülür. Ses dalgalarına benzer fiziksel özellikleri içerir. Yüksek frekanslı akım olması nedeniyle elektroterapide kullanılır.

3 İnsan kulağı 16-20.000 dev/sn frekansındaki ses dalgalarını ayırt edebilir. 20.000 dev/sn frekansı ultrasonik dalgaları oluşturur. Tıbbi amaçlar için 500.000- 3000.000 dev/sn frekansındaki dalgalar kullanılır,ancak en çok 1000.000 dev/sn frekansı tercih edilir.

4 AKIMIN ELDE EDİLİŞİ Ultrason başında metal parçanın arkasında kristal vardır. (Piezo-elektrik kristali) Kristalin arkasındaki hava ise ultrason dalgalarının iyi bir şekilde yansımasını sağlar. Alet açıldığı zaman yüksek frekanslı akım kristalin osilasyonuna yol açar.

5 Ultrason Dalgalarının Özellikleri 1. Penetrasyon 2. Absorbsion 3. Yarı değer uzaklık (obezlerde önemli) 4. Yansıma 5. Kırılma (Dik açı önemli) 6. Kavitasyon (non termal etki)

6 ULTRASONUN FİZYOLOJİK VE TERAPATİK ETKİLERİ 1-Isı Etkisi(Termal Etki) 2-Mekanik(mikromasaj) Etkisi 3-Biyolojik Etkisi

7 ULTRASON TEDAVİSİNDE AKIM FORMLARI 1. DEVAMLI 2. KESİKLİ

8 UYGULAMA TEKNİKLERİ 1. Direkt temasla ultrason tedavisi 2. Su içi uygulama ile ultrason tedavisi 3. Tampon ara madde ile ultrason tedavisi

9 KULLANILAN ARA MADDE JEL MUSLUK SUYU

10 TEDAVİ SÜRESİ VE DOZAJI Akut Subakut Kronik

11 Tedavi Dozajı Terapatik dozajlar


"ULTRASON. Ultrason terapatik ve diagnostik amaçlar için kullanılır. Mekanik enerji şeklindedir. Elektrik enerjisi mekanik enerjiye dönüştürülür. Ses dalgalarına." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları