Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Fraktallar, doğanın geometrisi olarak bilinir. Geometri ile tanımlanamayan doğadaki nesneler, matematiksel olarak fraktallarla açıklanır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Fraktallar, doğanın geometrisi olarak bilinir. Geometri ile tanımlanamayan doğadaki nesneler, matematiksel olarak fraktallarla açıklanır."— Sunum transkripti:

1

2 Fraktallar, doğanın geometrisi olarak bilinir.

3 Geometri ile tanımlanamayan doğadaki nesneler, matematiksel olarak fraktallarla açıklanır.

4 Bir şeklin orantılı olarak küçültülmüş ya da büyütülmüşleri ile inşa edilen örüntüler “fraktal” olarak adlandırılır.

5 Geometrik fraktal,kendini giderek küçülen veya büyüyen boyutta yineler. Geometrik fraktalın bir bölümü büyütüldüğünde veya küçültüldüğünde tam olarak aslına benzer.

6

7 Doğru, çokgen ve çember modelleri; halı, kilim ve duvar kâğıdı desenleri oluşturmada sıkça kullanılır.

8 Peki neler fraktal belirtmez? Yukarıdaki örüntü fraktal belirtmez. Çünkü örüntünün herhangi bir parçasını küçülttüğümüzde veya büyüttüğümüzde örüntünün diğer parçasını elde edemeyiz.

9 Peki fraktal ile normal örüntü arasındaki fark nedir? Fraktallar virüs gibidir, her bir parçasından devamlı benzer parçaları oluşur. Normal örüntülerde ise benzer parçalar vardır fakat bu parçalar birbirinden oluşmaz. Bir şeklin fraktal olup olmadığını anlamamızı sağlayan en önemli nokta budur.

10 Şimdi bazı fraktal örneklerin inceleyelim.

11

12

13

14

15

16

17

18

19 100403080 HANDE PAMUK GÜNDÜZ 2-B


"Fraktallar, doğanın geometrisi olarak bilinir. Geometri ile tanımlanamayan doğadaki nesneler, matematiksel olarak fraktallarla açıklanır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları