Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİ TANITIM VE YÖNELTME SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİ TANITIM VE YÖNELTME SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ."— Sunum transkripti:

1

2 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİ TANITIM VE YÖNELTME SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ

3 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİ TANITIM VE YÖNELTME SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ AHMET UZ BİNNAZ SAĞLAM ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİ TASARIM ALANI ÖĞRETMENİ ALANI ÖĞRETMENİ İLÇE TANITIM VE YÖNELTME İLÇE TANITIM VE YÖNELTME KOMİSYONU KOMİSYONU

4 MESLEKİ BİLGİ SİSTEMİ(MESBİL)NİN AMACI: - YAŞAM BOYU SÜRECEK ÖĞRENME VE GELİŞİM YOLCULUĞUNDA SİZE REHBERLİK ETMEYİ AMAÇLAMAKTADIR. -KENDİNİZİ TANIMA,YAPMAKTAN HOŞLANDIĞINIZ ŞEYLERİ, YETENEKLERİNİZİ FARKETME,MESLEK SEÇİMİ,İŞ DEĞİŞTİRME GİBİ KONULARDA SİZLERE DESTEK OLMAKTIR.

5

6

7 2014 YGS SINAVI 23MART 2014 TARİHİNDE YAPILACAKTIR. MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ İKİ YILLIK FAKÜLTELER İÇİN SINAVSIZ GEÇİŞTEN FAYDALANABİLİR.

8 2014 KPSS SINAVI BAŞVURU TARİHLERİ: ORTAÖĞRETİM:30HAZİRAN 2014 16TEMMUZ 2014 LİSANS:5 MAYIS 2014 14MAYIS 2014

9 Mesleki Tanıtım videosu

10 MESLEK GELİŞİM DÖNEMLERİNDE ANNE BABANIN ROLÜ: MESLEK SEÇİMİ. - MESLEK SEÇİMİ KİŞİNİN YAŞAMINDA VERMİŞ OLDUĞU EN ÖNEMLİ KARARLARDAN BİRİDİR. - MESLEK SEÇMEK YAŞAM BİÇİMİNİ SEÇMEKTİR. - ÖZELLİKLE ANNE VE BABALARIN,ÇOCUKLARININ GELECEKLE İLGİLİ MESLEKİ VE EĞİTSEL PLANLARINDA ÖNEMLİ BİR ETKİSİ BULUNMAKTADIR.

11 UNUTMAMANIZ GEREKEN EN ÖNEMLİ ŞEY…. KENDİNE UYGUN MESLEK SEÇMİŞ OLAN KİMSELER İŞLERİNİ SEVEREK YAPMAKTA,MUTLU VE VERİMLİ OLARAK MESLEK YAŞAMLARINI SÜRDÜRMEKTEDİRLER. SEVDİKLERİ İŞİ YAPAN İNSANLAR,HAYATLARI BOYUNCA BİRGÜN BİLE ÇALIŞMIŞ SAYILMAZLAR.

12 BUNA KARŞILIK SEÇTİKLERİ MESLEKLER YETENEK VE İLGİLERİNE UYGUN OLMAYAN KİMSELER İSE ÇALIŞMAYA KARŞI İSTEKSİZLİK VE MESLEKLERİNİ DEĞİŞTİRME İSTEĞİ DUYAR. ÖYLEYSE ÇOCUĞUNUZUN MESLEK SEÇİMİNİ TESADÜFLERE BIRAKAMAZSINIZ.

13 ÇOCUĞUNUZ MESLEK SEÇERKEN ANNE-BABA OLARAK YANITLAMANIZ GEREKEN BİRKAÇ SORU VAR: 1-ÇOCUĞUMUN MESLEK SEÇİMİNDE BENİM SORUMLULUĞUM NEDİR? 2-ÇOCUĞUMUN MESLEĞİNİ KİM BELİRLEYECEK? 3-ÇOCUĞUMUN MESLEĞİ SAĞLIKLI OLARAK NASIL BELİRLENİR? 4-ÇOCUĞUMU NASIL GÖZLEMLEMELİYİM, NASIL DAVRANMALIYIM?

14 MESLEK SEÇİMİNDE ANNE VE BABANIN BAZI OLUMSUZ TUTUMLARI: 1-ÇOCUĞUM BENİM ERİŞEMEDİĞİM HEDEFLERE ERİŞMELİDİR. 2-İN SAN ÇALIŞIRSA HER İŞİ YAPAR BEKLENTİSİ. 3-ÇOCUĞUNUZ İÇİN BÜTÜN OLANAKLARINIZI SEFERBER EDER. 4-BEN OLMADIM SEN OLACAKSIN. 5-KOMŞUNUN ÇOCUĞU OLDU AMA… 6-ANCAK SENİN GİBİ BİR TEMBEL,BU ALANI SEÇER.

15 ÇOCUĞUNUZUN MESLEKİ OLGUNLUK DÜZEYİNİN GELİŞMESİNDE KATKIDA BULUNMAK İÇİN: 1-YAZ TATİLİNDE ÇALIŞMAK İSTEYEN ÇOCUĞUMUZU YÜREKLENDİRİN;ÇALIŞMASI İÇİN OLANAK SAĞLAYINIZ. 2-KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLECEĞİ;MUTLU VE BAŞARILI OLABİLECEĞİ BİR MESLEĞİ SEÇEBİLMESİNE FIRSAT VERİN 3-MESLEK SEÇİMİ SORUMLULUĞUNU ÇOCUĞA BIRAKARAK ONUN KENDİ GELECEĞİ İÇİN ÇABA HARCAMASINA VE UYGUN ALANI KEŞFEDMESİNE FIRSAT TANIYIN. 4-ÇOCUĞUN ZAYIF YÖNLERİ YERİNE GÜÇLÜ OLDUĞU YÖNLERİNİ VURGULAMAYA ÇALIŞIN.

16 5-DENEYİMLERİMİZİ ÇOCUKLARIMIZIN BİLGİYE ULAŞMA YOLLARINI GÖSTERMEDE KULLANIN. 6-GENÇLERİN DÜRÜST ÇABALARINI ÖDÜLLENDİRİN. 7-ÇOCUKLARIMIZA VEREBİLECEĞİMİZ EN BÜYÜK ARMAĞAN SAĞLAM BİR KİŞİLİKTİR. 8-UNUTMAYALIM ONLARIN BİREYSEL BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGI DUYMALIYIZ. 9-ÇOCUKLAR ÖZELLİKLE ERGENLİK ÇAĞLARINDA HAYATA BİZİM BAKTIĞIMIZ GİBİ BAKMAZLAR. 10-ÇOCUKLARIMIZIN BAŞARILI OLMASI İÇİN KENDİNE GÜVEN DUYGUSU OLMASI GEREKİR.

17 ÖRNEK TEŞVİK SÖZLER: 1-BU İŞİ YAPABİLECEĞİNİ BİLİYORUM 2-ÇABA GÖSTERDİKÇE BAŞARILI OLDUĞUNU GÖRÜYORUM. 3-BU YAPTIKLARINI TAKDİR EDİYORUM. 4-KARARINA GÜVENİYORUM. 5-BU KONUYU AYRINTILI DÜŞÜNDÜĞÜN BELLİ OLUYOR. 6-EMİNİM Kİ BU BİÇİMDE ÇALIŞMAYI SÜRDÜRÜRSEN BAŞARILI OLACAKSIN.

18 TEŞEKKÜR EDERİZ


"2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMİ TANITIM VE YÖNELTME SEMİNERİNE HOŞ GELDİNİZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları