Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İLETİŞİM, ÖFKE KONTROLÜ VE ŞİDDET ÇOCUĞUNUZUN SESİ Benim modelim sizsiniz. Yarın, nelerden yakınacak Yapmamı istemeyecekseniz, Bugün Onları siz de yapmayın.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İLETİŞİM, ÖFKE KONTROLÜ VE ŞİDDET ÇOCUĞUNUZUN SESİ Benim modelim sizsiniz. Yarın, nelerden yakınacak Yapmamı istemeyecekseniz, Bugün Onları siz de yapmayın."— Sunum transkripti:

1

2 İLETİŞİM, ÖFKE KONTROLÜ VE ŞİDDET

3 ÇOCUĞUNUZUN SESİ Benim modelim sizsiniz. Yarın, nelerden yakınacak Yapmamı istemeyecekseniz, Bugün Onları siz de yapmayın. Yemek seçmemden ve Beslenme alışkanlığım gibi Birçok huyumdan bugün yakınıyorsanız, bana bunları sizin kazandırdığınızı, Çünkü benim her gün özdeşleştiğim bir Model olduğunuzu BİLİYOR MUSUNUZ?

4 Bir kişi susadığı zaman, ona sunulan su değerlidir. Çocuğunuza, istediği zaman verdiğiniz sevgi değerlidir. Zamanınız ne kadar az, işiniz ne derece önemli olursa olsun, çocuk sevgi istediğinde ona yaklaşılmalı ve sevgi gösterilmelidir.

5

6 Bana doğru bir ses çıkarman, benimle iletişim kurduğun anlamına gelmez.

7 İLETİŞİM NEDİR? Duygu, düşünce ve bilgilerin çeşitli yollarla başkalarına aktarılmasıdır. Kişiler arasında yer alan düşünce ve duygu alışverişini dile getiren bir etkinliktir.

8 7

9 İnsanların çoğu duvar, çok azı da aralarında köprü kurarlar’

10 9 1.Emir Vermek, Yönlendirmek: 1.Emir Vermek, Yönlendirmek: Yerine otur, sızlanmayı kes, bebek değilsin sen… 2.Uyarmak, Göz Dağı Vermek: 2.Uyarmak, Göz Dağı Vermek: Kendine çekidüzen vermezsen kötü olacak. Ödevini bitirinceye kadar burada kalacaksın.” 3.Ahlâk Dersi Vermek: 3.Ahlâk Dersi Vermek: Doğru olanı anlatmalısın, ne biliyorsan anlatmalısın, bütün doğru insanlar böyle davranır. İletişim Engelleri ve Etkileri

11 10 İletişim Engelleri ve Etkileri 4.Öğüt Vermek, Çözüm ve Öneri Getirmek: 4.Öğüt Vermek, Çözüm ve Öneri Getirmek: Benim ne hissettiğimi bilseniz böyle saçmalıklar yapmazdınız. Başarmanız için ne zorluklara katlandığımı anlasanız, bu öneride bulunmazsınız. 5.Öğretmek, Nutuk Çekmek, Mantıklı Düşünceler Önermek: 5.Öğretmek, Nutuk Çekmek, Mantıklı Düşünceler Önermek: Ben senin yaşındayken…, Kitaplar fırlatılıp atılmak için değil okunmak içindir.

12 İletişim Engelleri ve Etkileri 6.Yargılamak, Eleştirmek, Suçlamak ve Aynı Düşüncede Olmamak: 6.Yargılamak, Eleştirmek, Suçlamak ve Aynı Düşüncede Olmamak: Sen zaten hep böyle yaparsın, Şapşal, Bir şeyi beceremez misin?, Sen adam olacaksın da ben göreceğim, Kötü çocuklar gibi davranma. 7.Övmek, Aynı Düşüncede Olmak, olumlu Değerlendirmeler Yapmak: Örneğin, çocuk ödevini yapamadığında “sen akıllı çocuksun, yapabilirsin.” ya da “Sen bunu yapacak kapasitedesin.” gibi.

13 İletişim Engelleri ve Etkileri 8.Ad Takmak, Alay Etmek: 8.Ad Takmak, Alay Etmek: Bebek gibi ağlama, Hadi ya, Havuç… 9.Yorumlamak, Analiz Etmek, Tanı Koymak: 9.Yorumlamak, Analiz Etmek, Tanı Koymak: Nedenini biliyorum, içini okuyorum, bunu ilgi çekmek için yapıyorsun.

14 DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI Aile içi etkili iletişim sağlanmadığında çocuklarda davranış bozuklukları görülebilir. Bunlar: İnatçılık Yalan söyleme Çalma Korkular

15 DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI Kaygı Ayrılık korkusu ve okul fobisi Takıntılar Tikler Parmak emme Tırnak yeme Altını ıslatma SALDIRGANLIK ve ŞİDDET

16

17

18 Bir kişiye güç veya baskı uygulayarak, isteği dışında bir şey yapmak veya yaptırmak; Saldırı, kaba kuvvet uygulamak; Bedensel ya da psikolojik acı çektirmek; İşkence yapmak, vurmak, yaralamaktır.

19

20 1.Aileden kopukluk: Ailelerinden yeteri kadar ilgi göremeyen çocuklar; istedikleri ilgiyi görmek için, çetelere sığınırlar. 2.Taciz görme: Taciz gören çocuk, davranış problemleri gösterir. 3.Medyanın etkisi: Diziler, filmler, yarışmalar

21 4.Toplumun yapısı: Toplumda şiddetin hoş görülmesi ve paylaşılan bir değer olması 5.Baskı ve olumsuz rekabet: Anne ve babalar çocukları için yaptıkları şeylerin karşılığını istemektedirler. Çocuklar da bu durumda hırstan ve rekabetten kurtulamamaktadır. 6.İlköğretim okullarında 6-15 yaşındaki çocukların bir arada olması.

22 7.Aile içi şiddet görme 8.Şiddet kullanmayı öğrenme: Şiddet gören çocuk, istediklerini elde etmek için şiddet uygulamayı seçer. 9.Ekonomik durum: 10.Güç ve kontrol sağladığını düşünme

23 11.Etkili iletişim yöntemlerin bilmeme: Çocukların iletişimi, kaba kuvvet göstermek olduğunu sanmaları 12.Öfke duygusunu kontrol edememek

24

25 1. Çocuğa “şiddet” modeli olunmamalıdır. 2. Şiddet içeren davranışlara tolerans gösterilmemelidir. 3. Şiddete kesinlikle şiddetle cevap verilmemelidir. 4. Çocuk gergin ve sinirliyken onunla tartışılmamalıdır.

26 5. Çocuğa sosyal olgunluğuna uygun sorumluluklar verilmelidir. 6. Çocuğa şiddetin dezavantajları gösterilmelidir. 7. Çocuğun gösterdiği olumlu davranışlar pekiştirilmelidir. 8. Çocuğun dışarıda oynamasına izin verilmelidir.

27 9. Çocuk, şiddet içeren modellerle karşı karşıya getirilmemelidir. 10. Çocuğa öfkesini nasıl kontrol edeceği öğretilmelidir. 11. Her yaş ve dönemde çocuğun temel ihtiyaçları karşılanmalıdır. 12. Çocukla “ben dili” kullanılarak iletişim kurulmalıdır.

28 13. Çocuğa yeterli derecede ilgi ve sevgi gösterilmelidir. 14. Çocukla yaşına uygun bir dille konuşup etkili iletişim kurulmalıdır. 15. Çocuğun yaşına uygun, kesin kurallar belirlenmelidir. 16. Gösterdiği olumlu davranışlar onaylanmalıdır.

29 17. Düşüncelerine değer verilmelidir. 18. Çocuklara karşı sabırlı davranılmalıdır. 19. Çocuklara karşı saygılı davranılmalıdır.

30

31 Öfke, aslında normal ve sağlıklı bir duygudur. Öfke, her canlı organizmanın tehdit karşında olaylara gösterdiği doğal bir tepkidir. Ama kontrol edilmediğinde YIKICI bir hale dönüşür.

32 Öfke duygularıyla başa çıkmak için, bilinçli ya da bilinçsiz bazı yollar kullanırız.  İfade etme (sözel ya da fiziksel)  Bastırma  Sakinleştirme Öfkeyi saldırganlıkla değil de sözel olarak ifade etmek, en iyi yoldur.

33

34 ÖFKE SİZİ KONTROL EDECEĞİNE SİZ ÖFKEYİ KONTROL EDİN.

35 ÖFKE KONTROLÜNÜN AMACI Kızgınlığın ve öfkenin yol açtığı duygusal ve bedensel tepkileri azaltmaktır.

36 ÖFKEYİ KONTROL ETME YÖNTEMLERİ GEVŞEME: Rahatlamış bir bedende öfke duyguları yer alamaz. GEVŞEME: Rahatlamış bir bedende öfke duyguları yer alamaz. DÜŞÜNCELERİ DEĞİŞTİRME: Olumlu düşünceler, öfkenin önüne geçer. DÜŞÜNCELERİ DEĞİŞTİRME: Olumlu düşünceler, öfkenin önüne geçer. PROBLEMİ ÇÖZME: Problemi çözmeye yönelmek öfkeyi azaltır. PROBLEMİ ÇÖZME: Problemi çözmeye yönelmek öfkeyi azaltır.

37 ÖFKEYİ KONTROL ETME YÖNTEMLERİ ETKİLİ İLETİŞİM: Öfkeyi sözel olarak ifade etmek, sizi rahatlatır. ETKİLİ İLETİŞİM: Öfkeyi sözel olarak ifade etmek, sizi rahatlatır. MİZAHTAN YARARLANMA: Öfke ve mizahın bir arada olması mümkün değildir. MİZAHTAN YARARLANMA: Öfke ve mizahın bir arada olması mümkün değildir.

38

39 Kınanarak yaşarsa suçlamayı

40 Düşmanca davranışlar içinde yaşarsa kavga etmeyi

41 Alay edilerek yaşarsa sıkılganlığı

42 Utanç içinde yaşarsa suçluluk duymayı

43 Hoşgörüyle yaşarsa sabırlı olmayı

44 Teşvik edilerek yaşarsa güvenmeyi

45 Değer verilerek yaşarsa saygı duymayı

46 Eşitlik ortamında yaşarsa adaleti

47 Güven duygusu içinde yaşarsa inanmayı

48 Beğenilerek yaşarsa kendisinden hoşlanmayı

49 Kabul ve dostluk içinde yaşarsa dünyada sevgi aramayı

50 Düşmanlıklar içinde büyürse saldırganlığı

51 Sevgi içinde büyürse güvenmeyi öğrenir.

52 Çocuk ailenin, aile de toplumun ürünüdür; çocuk yaşadığını öğrenir.

53


"İLETİŞİM, ÖFKE KONTROLÜ VE ŞİDDET ÇOCUĞUNUZUN SESİ Benim modelim sizsiniz. Yarın, nelerden yakınacak Yapmamı istemeyecekseniz, Bugün Onları siz de yapmayın." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları