Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MACAR FİĞİ (Vicia pannonica Crantz) Soğuğa ve kurağa en fazla dayanan fiğ türlerinden birisidir. Orta anadolu koşullarında sonbaharda ekilen macar fiği.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MACAR FİĞİ (Vicia pannonica Crantz) Soğuğa ve kurağa en fazla dayanan fiğ türlerinden birisidir. Orta anadolu koşullarında sonbaharda ekilen macar fiği."— Sunum transkripti:

1 MACAR FİĞİ (Vicia pannonica Crantz) Soğuğa ve kurağa en fazla dayanan fiğ türlerinden birisidir. Orta anadolu koşullarında sonbaharda ekilen macar fiği kıştan zarar görmemektedir. Kıraçta ot üretimi amacı ile başarıyla yetiştirilebilecek bir yembitkisidir. Toprak yönünden fazla seçici değildir. Diğer fiğ türlerinin yetişmediği ağır killi ve ıslak topraklarda yetiştirilebilir.

2 Birçok fiğ türünün aksine, saplar yardımcı bitki olmadan yarı dik olarak gelişebilir. Bitki 60-70 cm kadar boylanır. Yapraklar karşılıklı bileşiktir ve yaprak ekseni sülükle biter. Kulakçıklar, oval ve mızrak şeklindedir. Macar fiğinin tüm bitkisel organları tüylerle kaplı olduğu için bitki gri renkte görülebilir. Bitkisel Özellikleri

3 Çiçek topluluk şekli seyrek salkımdır. Çiçekler yaprak koltuklarından çıkar. Yaprak koltuğunda uzun bir sap üzerinde 2-4 çiçek bulunur. Taç yapraklar, genellikle beyaz- sarı, bazen kahverengi veya mor renklidir.

4 Meyve düz fasulye şeklindedir. İçerisinde 2- 3 tohum bulunur.


"MACAR FİĞİ (Vicia pannonica Crantz) Soğuğa ve kurağa en fazla dayanan fiğ türlerinden birisidir. Orta anadolu koşullarında sonbaharda ekilen macar fiği." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları