Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CALOCEDRUS DECURRENS KALİFORNİYA SU SEDİRİ. Alem: Plantae Bölüm: Pinophyta Sınıf : Pinopsida Takım : Pinales Cupressaceae Familya : Cupressaceae Cins.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CALOCEDRUS DECURRENS KALİFORNİYA SU SEDİRİ. Alem: Plantae Bölüm: Pinophyta Sınıf : Pinopsida Takım : Pinales Cupressaceae Familya : Cupressaceae Cins."— Sunum transkripti:

1 CALOCEDRUS DECURRENS KALİFORNİYA SU SEDİRİ

2 Alem: Plantae Bölüm: Pinophyta Sınıf : Pinopsida Takım : Pinales Cupressaceae Familya : Cupressaceae Cins : Calocedrus Calocedus Decurrens Tür : Calocedus Decurrens Kaliforniya Su Sediri Türkçe Adı : Kaliforniya Su Sediri

3 Doğal yayılış alanı Kuzey Amerika'dır. 40-45(65) m boy yapabilirler. 1-1.5 m çap yapabilirler. Her dem yeşil bir ağaçtır. Derin, rutubetli, iyi drenajlı, balçık topraklarda iyi gelişir.

4 ANAVATANI Kuzey Amerika'nın Kaliforniya dağlarında yetişir. Calocedrus decurrens Kaliforniya Su Sediri

5 Genellikle tepe pramidal sonraları sütun şeklinde, bazen yaygın dallı ve hatta bazen tepe kubbe şeklindedir. Park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Hızlı büyür, kışlara oldukça dayanıklıdır.

6 Sürgünler basık, her iki yüzü koyu yeşil ve çift çatallanma gösterir. Pul yapraklar 2-3 mm uzunluğunda, uzun yumurta biçiminde ve sivri, batıcı uçlu olup sürgünlere tamamen yatmış durumdadır.

7 Olgun kozalakları kırmızı kahverengi, dar yumurta biçiminde olup 20-30 mm boyunda, 10 mm çapında ve aşağıya doğru sarkar.

8 Genç ağaçlarda bakır kırmızı renginde ve düzgün-pürüzsüz; yaşlı ağaçlarda kabuk kırmızı- kahverengindedir. Kabuk kalınlığı 20-25 mm ve derin çatlaklıdır.

9 C. d. cv. ‘Columnaris’: Dar, sütun gibi yükselen ve tüm Avrupa parklarında yetiştirilen bir bahçe formudur. C. d. cv. ‘Glaucus’: Yaprakları mavi-yeşil renklidir. C. d. cv. ‘Compacta’: Kompakt, bodur bir çalıdır.

10 Peyzaj düzenlemelerine hem estetik hem de fonksiyonel anlamda katkı sağlayan bir ağaçtır. Peyzaj düzenlemelerine hem estetik hem de fonksiyonel anlamda katkı sağlayan bir ağaçtır. Geniş alanlara, özellikle geniş çimlik alanlara dikilirse hoş bir görüntü oluştururlar. Böyle alanlarda vurgu ağacı olarak kullanılır. Gürültü, Rüzgar perdesi olarak da kullanılabilir. Gürültü, Rüzgar perdesi olarak da kullanılabilir.

11

12

13 KAYNAKLAR www.ibreliler.com/taxonomy/term/169 Dendroloji 1 - Prof.Dr. Metin SARIBAŞ


"CALOCEDRUS DECURRENS KALİFORNİYA SU SEDİRİ. Alem: Plantae Bölüm: Pinophyta Sınıf : Pinopsida Takım : Pinales Cupressaceae Familya : Cupressaceae Cins." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları