Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MİMARİ TASRIM KURAM VE YÖNTEMLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MİMARİ TASRIM KURAM VE YÖNTEMLERİ"— Sunum transkripti:

1 MİMARİ TASRIM KURAM VE YÖNTEMLERİ
BİÇİMSEL (İKONİK) YÖNTEM

2

3 Gize Piramitleri, Keops Piramidi Kefren Piramidi Mikerinos Piramidi Bu üç piramitten sadece Keops (Khufu olarak da bilinir) Dünya'nın yedi harikası'ndan biridir. Dünya'nın yeni yedi harikası'nda da onur ödülü bulunmaktadır Louvre Piramidi, Paris'teki Louvre Müzesi'nin avlusunda bulunan cam ve metalden oluşturulmuş piramittir. 1989 yılında bitirilen üç piramitten büyük olanı müzenin ana girişidir. 1984 yılında Çinli mimar Ieoh Ming Pei'e ihale edilmiştir. Yapı 20.6 metre yükseklikte olup, kare şeklinde olan tabanının her bir kenarı 35 metredir.603 adet eşkenar dörtgen şeklinde ve 70 tane üçgen şeklinde pencereden oluşmaktadır

4

5

6 İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum bir arena-
dır. Günümüzde depremden dolayı harap vaziyette olmasına ve taşlarının çalınmasına rağmen Kolezyum, Roma İmparatorluğu'nun uzun zaman-dan beri ikonik sembolü olarak görülür.

7 Partenon, Perslilerin MÖ 480'de eski Athena tapınağını yok etmesinden sonra yapılmıştır. Birçok Yunan tapınağı gibi Partenon da hazine olarak kullanılmıştır. MS 6. yüzyılda Partenon Bakire Meryem`e adanan bir kiliseye çevrilmiştir. yılları arsında Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Ahmet Orhan Arda tarafından yapılmıştır. Antik Yunan Tapınaklarına benzerliği dikkat çekmektedir.

8 İlk gökdelen olarak Şikago‘da ’te inşa edilen on katlı “Home Insurance” binası kabul edilmektedir. Günümüz koşullarıyla ilk gökdelen ise New York’taki “Woolworth Building” dir. Bir gökdelen için en düşük yükseklik 305 metre (1000 fit) olarak kabul edilmektedir. BURÇ HALİFE 828 metrelik yüksekliğe sahiptir ve 160 katı kullanılabilir bir yapıdır. Binanın yaklaşık 150. kattan sonra geri kalan katları çelik olarak yapılmıştır. Bu da dünyada ilk defa betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina özelliğini kazandırmıştır.


"MİMARİ TASRIM KURAM VE YÖNTEMLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları