Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ERCAN MUTLU SOSYAL HİZMET UZMANI ANKARA NUMUNE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ AMATEM KLİNİĞİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ERCAN MUTLU SOSYAL HİZMET UZMANI ANKARA NUMUNE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ AMATEM KLİNİĞİ."— Sunum transkripti:

1 ERCAN MUTLU SOSYAL HİZMET UZMANI ANKARA NUMUNE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ AMATEM KLİNİĞİ

2 MADDE BAĞIMLILIĞI Dünyada olduğu gibi ülkemizde de başta gençler olmak üzere herkesi etkileyebilen biyolojik, ruhsal ve sosyal boyutları olan bir sağlık sorunudur.

3 MADDE BAĞIMLILIĞI TANI ÖLÇÜTLERİ Maddeyi kullanmak için güçlü bir istek, Maddeyi kullanma davranışını denetlemede güçlük, Yoksunluk belirtileri, Tolerans gelişimi, Maddeyi elde etmek, kullanmak ve belirtilerini gizlemek için aşırı zaman ve çaba harcama, Madde kullanımı sosyal, ruhsal, fiziksel sorunlara yol açsa da maddeyi almaya devam etme, Bu maddelerin 3 tanesinin olması kişiye bağımlı demek için yeterlidir.

4 BAĞIMLILIK NEDİR? Bir maddenin belirgin bir etkiyi elde etmek için alınması sürecinde ortaya çıkan bedensel, ruhsal ya da sosyal sorunlara rağmen madde alımının devam etmesi, bırakma isteğine rağmen bırakılamaması, aynı etkiyi elde edebilmek için giderek madde miktarının arttırılması ve maddeyi alma isteğinin durdurulamaması durumudur.

5 BAĞIMLILIK BİR SÜREÇTİR.

6 Bağımlık birden başlayıp, birden bitmez. Başladığı zaman bir ömür boyu sürer. Kiminde kısa sürede, kiminde ise uzun zaman içinde gelişir. İnsanlar bu sürecin hangi noktasında olduklarını çoğu zaman kestiremezler.

7 1. DENEME İLK TEMAS: Madde denemek için kullanılır. Özenti ve merak önemli rol oynar BAĞIMLILIK SÜRECİ NASIL İŞLER?

8 Bu maddelerin kullanıldığı ortamlara girerek, bir kez deneyerek ve bir daha kullanmayacağını düşünerek,

9 2.SOSYAL KULLANIM İKİNCİ KEZ, ÜÇÜNCÜ KEZ VE SONRASI……… Madde zaman zaman kullanılır Maddenin kişiye zararı yok gibidir. Bağımlı olmada da kullanılabildiği düşünülür

10 3.KÖTÜYE KULLANIM Bağımlılık gelişmesi olasılığı artar Anksiyete ve gerilimden kurtulma Eğlenme için kullanma

11 4.BAĞIMLILIK Aynı etkiyi elde edemez. Ne bulunursa kullanılır. Düzenli kullanım zamanla bağımlılığa kayar. Kişide bağımlılık artık gelişmiştir.

12 “Belki kullanabilirim” “ Korku ve merak” “Bir kereden bir şey olmaz” “Ben bağımlı olmam” “İstersem bırakırım” “Bu meret bırakılmaz ki!” “Bırakmak zorundayım” “Artık bırakacağım” “Bıraktım, bir daha başlamam” “Bir daha asla” Bağımlılık nasıl gelişir?

13 BİR ÇOK KİŞİ BAĞIMLI OLDUĞUNUN FARKINDA DEĞİLDİR. *** Kişi bağımlı olunan durumu hep inkar eder, kabul etmez, istediği zaman maddeyi bırakabileceğini düşünür. ***Kullanılan madde miktarı artar, önceden etki gösteren miktar aynı etkiyi göstermez duruma gelir. Bu durum bağımlılığın en önemli göstergelerindendir.

14 ZARAR VERMESİNE RAĞMEN MADDE KULLANMAYA DEVAM EDİLİR. Kişide başarısız bırakma girişimleri ve İstediğinde bırakabileceği düşüncesi vardır ancak uzun süreli bırakamazlar Kendilerini normal hissedebilmek için madde kullanımına gereksinimleri vardır

15 BAĞIMLILAR MADDE KULLANMAYA BAŞLADIKLARI ZAMAN MADDE KULLANIMINI KONTROL EDEBİLECEKLERİNE İNANIRLAR. Hiçbir bağımlı “bağımlı “olmak için madde kullanmaya başlamaz. Madde kullanımı denetlenemediği için kişi bir süre sonra bağımlı hale gelir.

16 BAĞIMLILIK YAPICI MADDE NEDİR? Beyin işlevlerini doğrudan etkileyerek kullanan kişinin ruhsal ve fiziksel dengesini bozan; bu kişide fiziksel ve ruhsal bağımlılığa yol açan; kişisel ve toplumsal yönden ekonomik ve sosyal çöküntü oluşturan, yaşam için gerekli olmayan maddelerdir.

17 Esrar resimleri

18 Esrar Esrar sık ve fazla içildiği zaman bağımlılık yapar. Başka maddelere göre bağımlılık yapma potansiyeli düşük olmakla beraber, esrar da bağımlılık yapar. Esrar kişinin öğrenme kapasitesini azaltır, tembellik yapar. Esrar kullananlarda şizofreni görülme riski kullanmayanlara göre 7 kat fazladır.

19 Esrar da bağımlılık yapar! Esrar bırakıldığı zaman ortaya çıkan belirtiler şunlardır Sinirlilik Gerginlik Uykusuzluk İştahsızlık Esrarın kesilme belirtileri 6 haftaya kadar uzayabilir.  Esrar bağımlılık yapar. Kesildiği zaman ortaya çıkan belirtiler diğer uyuşturucularda olduğu kadar şiddetli olmadığı için “bağımlılık yapmaz” diye algılanır. Ama esrarın kesilme belirtileri uzun sürer…

20 Ecstasy Resimleri

21 Ecstasy Ecstasy haplar şeklinde satılır. İçen kişilerde enerji artışı ve yakınlık hissi oluşturur. Bu nedenle genelde diskolar, partilerde veya barlarda kullanılır. Etkisi 6-12 saat kadar sürer. Pıt, mitsubishi, çılgın max, roket gibi adları vardır. Ecstasy bağımlılık yapar ve kişi onsuz eğlenemez hale gelir. Kalp veya böbrek yetmezliği olanlarda ani ölümlere neden olabilmektedir.

22 Uçucu maddeler Tiner, bali gibi yapıştırıcılar, benzin, aseton gibi maddeler uçucu madde kapsamında değerlendirilir. Bunlar genelde bir beze emdirilir veya bir torbaya doldurulur ve buharı içe çekilerek kullanılır. Bağımlılık yapıcı etkisi fazladır. Doğrudan beyne zarar gösterir ve gencin öğrenme, yargılama gibi yeteneklerini bozar. Belirgin bir kokusu vardır ama kokusu anlaşılmaması için gençler bu maddeleri kullandıktan sonra sakız çiğnemekte veya alkol almaktadırlar.

23 Eroin resimleri Piyasa eroiniSaf eroin

24 Eroin Açık kahverengi bir toz şeklindedir. Sigaraya sarılabilir, buruna çekilebilir, damar içine verilebilir veya dumanı içe çekilebilir. Çok şiddetli ve hızlı bağımlılık yapar. Kullanan kişinin göz bebekleri küçülür. Alınmadığı zaman burun akıntısı, halsizlik, uykusuzluk, kas ağrıları ve kramplar görülür. Yüksek dozda alındığında ölüme neden olabilir.

25 Opiyatlar kesildiği zaman… İlk 15 günden sonra kesilme belirtileri azalır Opiyatların kesilmesi ölüme yol açmaz Belirtiler 1 aydan uzun sürebilir Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı görülür Eklem ağrıları oluşur  Opiyat kesilmesi belirtileri 1 aydan uzun sürebilir

26 Kokain ve taş yüksek doz alındığında Çarpıntı Yüksek tansiyon Sinirlilik Saldırganlık Yerinde duramama Huzursuzluk Göğüs ağrısı Kas zayıflığı Solunum güçlüğü Koma  Kokain ve taş ölümcül olabilir.

27 Kokain ve taşın yarattığı olumsuz sonuçlar Burunda kanama ve delinme Akciğerlerde hasar Tikler Migren benzeri baş ağrıları Beyin damarlarında tıkanma veya kanamaya bağlı felç Boşalmada gecikme  Kokain ve taş felce giden sorunlar yaratabilir.

28 Bonzai, jamaikan gold vb… Sentetik maddelerdir ve beyne doğrudan etki ederler Esrara göre 14 kat daha fazla yan etki yaratırlar Çok farklı formları olduğu hiç beklenmedik bedensel sorunlar çıkmaktadır (örneğin: böbrek yetmezliği) Çok hızlı bağımlılık yaparlar KİM YA SAL

29 Yoğun kimyasal madde içerdiği için beyin üstüne etkileri çok olumsuzdur, beyin fonksiyonlarını bozar ve beyni mekanikleştirir, robotlaştırır Psikoz (akıl hastalığı) geliştirme ve intihar riski yüksektir

30 İlaç Olarak Kullanılan Ancak Bağımlılık Yapabilecek Maddeler Eczanelerde yeşil ve kırmızı reçete ile satılan ilaçlardır. Diazem, Nervium, Xanax, Tranxilene, Ativan, Rivotril, Akineton ve Rohypnol gibi... Alındıkları zaman rahatlama ve gevşemeye yol açarlar. Reflekslerde zayıflama ve uyku hali belirir. Alkol ile alındıklarında etkileri daha da artar.

31 31 İlaç Olarak Kullanılan Ancak Bağımlılık Yapabilecek Maddeler Eczanelerde yeşil ve kırmızı reçete ile satılmayan bazı ilaçlarda bağımlılık yapabilir. Aferin, Tantum ve Lomotil gibi... Ciddi bağımlılık yapabilirler. Yoksunluk belirtileri gözlenebilir ve bu yoksunluk tabloları hayatı tehdit edici olabilir.

32 Alkolik karaciğer Normal karaciğer Alkolik karaciğer Alkol karaciğerde Büyümeye Yağlanmaya Hepatite (sarılığa) Siroza Kansere yol açabilir

33 Alkol ve kalp Normal kalp Alkole bağlı genişlemiş kalp Alkol Damar tıkanıklığına Kalp yetmezliğine Yüksek tansiyona Kalp krizine yol açabilir

34 Alkol ve Beyin Beyin işlevlerinde azalma Beceri isteyen işlerde gerileme Denge bozuklukları Görme sinirlerinde hasar sonucu görme bulanıklığı Unutkanlık Bunama Alkol Kullanmayan Alkol Kullanan Alkole bağlı bunama (demans) sık rastlanan ve Wernicke-Korsakof adı verilen bir hastalıktır Yapılan araştırmalarda, haftada 14 kadeh şarap veya 7 duble rakı içenlerde bile hafızanın daha çabuk bozulduğu gösterilmiştir

35 Alkol ve kaslar Alkol kas zayıflığı ve kas erimesi yapabilir Çünkü alkol; Protein sentezini bozar Testosteron hormonunu azaltır östrojen hormonunu artırır Vitamin dağılımını bozar Yağ depolanmasına yol açar Susuzluk yapar

36 Alkol ve sinir sistemi Ellerde, ayaklarda ve bacaklarda ağrılar, Karıncalanma ve uyuşma Kas gücünde azalma Felç Alkolle bozulmuş sinir kılıfı Bozulmamış sinir kılıfı Bu duruma polinöropati denir

37 Bebek alkol sendromu Büyüme ve gelişme geriliği (boy ve kiloda) Zihinsel, davranışsal ve nörolojik gelişmede gecikme Basık burun ve dudaklar,küçük çene Kalp, göz veya hareket sistemi anormallikleri 0

38 Alkol, mide ve pankreas Pankreas Mide İltihaplı pankreas Yutak borusu iltihabı Gastrit Mide ülseri 12 parmak barsağı iltihabı Pankreas iltihabı Alkole bağlı gastrit

39 Alkol ve cinsellik Alkol Boşalmayı geciktirir (disorgazmi) Hiç boşalamamaya yol açabilir (anorgazmi) Sertleşme bozukluğu yapabilir (impotance)

40 Acil Durumlarda... Soğukkanlılığınızı koruyun. Sakinleştirmeye ve ona güven vermeye çalışın. Eğer bilincini kaybetmişse yan yatırın ve soluk aldığından emin olun. Gerginlik hali ya da tepkisizliği devam ederse acil servisi (112) arayın. Kullandığı ilaçları, maddeleri ya da tozları toplayın ve doktoruna verin.


"ERCAN MUTLU SOSYAL HİZMET UZMANI ANKARA NUMUNE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ AMATEM KLİNİĞİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları