Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

STRES NEDİR? öğrencilerine “stres yönetimi” ders veriyordu... konusunda Profesör.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "STRES NEDİR? öğrencilerine “stres yönetimi” ders veriyordu... konusunda Profesör."— Sunum transkripti:

1

2

3 STRES NEDİR?

4 öğrencilerine “stres yönetimi” ders veriyordu... konusunda Profesör

5 Su dolu bir bardağı kaldırıp öğrencilerine sordu,

6 " Sizce bu su dolu bardağın ağırlığı ne kadardır ?"

7 Cevaplar 200 gr ile 400 gr arasında değişti.

8 Bunun üzerine profesör şöyle dedi;

9 " Gerçek ağırlık fark etmez. Fakat durum, bardağı elinizde ne kadar süreyle tuttuğunuza göre değişir.

10 Eğer, bir dakikalığına tutarsam, Problem yok. Bir saatliğine tutarsam, sağ kolumda bir ağrı oluşacaktır.

11 bir gün ambulans çağırmak zorunda kalırsınız. Eğer, boyunca tutarsam,

12 Aslında ağırlık aynıdır ama ne kadar uzun tutarsanız size o kadar ağır gelir."

13 "Eğer sıkıntılarımızı her zaman taşırsak, er ya da geç taşıyamaz duruma geliriz, yükler gittikçe artarak daha ağır gelmeye başlar.

14 Yapmamız gereken bardağı yere bırakıp bir süre dinlenmek ve daha sonra tutup tekrar kaldırmaktır."

15 Yükümüzü arasıra bırakmalı, dinlenip tazelendikten sonra tekrar yolumuza devam etmeliyiz...

16 İşten eve döndüğünüzde, iş sıkıntınızı dışarıda bırakın. Nasıl olsa, yarın tekrar alıp taşıyabilirsiniz.

17 STRES KAYNAKLARI -Çevremiz -Vücudumuz -Düşüncelerimiz

18 KİŞİLERİ ETKİLEYEN OLAYLARDAN ZİYADE OLAYLARA VERDİKLERİ ANLAMLARDIR.

19 Stres hayatın bir gerçeğidir. Stresin aynı zamanda olumlu bir yanı da vardır.

20 STRES BELİRTİLERİ Güvensizlik hissedersiniz Yaptığınız işten zevk alamazsınız Dikkatiniz dağılır Olumsuz düşünceler yaşarsınız Doğru kararlar vermeniz zorlaşır Fiziksel beceri gerektiren işlerde hareketleriniz kısıtlanır Konsantrasyonunuz bozulur. Enerjinizi elinizdeki işe yoğunlaştıramazsınız Karşılaştığınız zorlukları gereksiz yere birer tehlike olarak algılarsınız. Anlamlı gelen şeyler anlamsız gelmeye başlar. Hiçbir şey yapmak istemezsiniz.

21 Stres uzun süre devam ettiğinde vücudunuza ve sağlığınızı da çok olumsuz etkiler. UZUN SÜRELİ STRES

22 -Soğuk algınlığı -Sindirim sorunları -Başta ve sırtta ağrılar -işitme Rahatsızlığı -Kalp hastalığı -fobiler -Uyku bozukluğu -Astım -Vücutta döküntü -Yüksek Tansiyon -Şeker hastalığı -Depresyon -Düşünce ve hafıza kusurları

23 -Esneme -Tırnak yeme -Yerinde duramama - Diş gıcırdatma -Sık sık hata yapma - Çabuk sinirlenme -Çok hızlı ve bağırarak - Sakarlık konuşma UZUN SÜRELİ STRES DAVRANIŞLARIDA ETKİLER

24 -Mantıklı düşünmeme -Ruh halindeki iniş çıkışlar -Sorunları çözmede zorluk -Hastalık hissi -Her şeyi eleştirme -Hareketsizlik -Aşırı tepki verme -Uykusuzluk -Olumsuz düşünme -Sigara tüketimindeki artış -Karar verme zorluğu -Yeme alışkanlıkları -Unutkanlık -İlaç bağımlılığı -Konsantrasyon bozukluğu -Endişe ve şaşkınlık UZUN SÜRELİ STES PSİKOLOJİNİZDE DE FARKLILIKLAR YARATIR.

25 STRES YAŞADIĞINIZDA AŞAGIDAKİ BELİRTİLERİ GÖREBİLİRSİNİZ Stresle başa çıkmak, stresin etkisini hep olumlu düzeyde tutabilmeyi öğrenmektir.

26 BAŞETME TEKNİĞİMİZ AKTİF VE PROBLEME Mİ YÖNELİK YOKSA PASİF VE SAVUNMAYA MI YÖNELİK?

27 PASİF YÖNTEMLER Uygun olmayan davranışlar: alkol- maddeye sığınma, saldırganlık, kaçma davranışları, içe kapanma, intihar, depresyon  Kendini aldatmaya yönelik davranışlar: çeşitli savunma mekanizmaları (rasyonalizasyon, reddetme, bastırma, yansıtma vb.).

28 AKTİF YÖNTEMLER Bedene yönelik yöntemler: nefes egzersizleri, aerobik, jimnastik, çeşitli gevşeme yöntemleri, doğru beslenme gibi.

29 AKTİF YÖNTEMLER  Duygu ve düşüncelere yönelik yöntemler : hayata bir bilim adamı gibi yaklaşmayı alışkanlık haline getirme ( tek bir olaydan hareketle genellemeler yapmadan her görüş için sürekli kanıt arama, kanıtı olmayan görüşlerden vazgeçme), stres oluşturucu faktörleri bir tehdit gibi yorumlamak yerine, “yeteneklerini sınama imkanı” gibi yorumlama, irrasyonel inançlarını, varsayımlarını sınamayı öğrenme, duygularını başkalarıyla paylaşabilme, duygularını açıkca ancak uygun biçimlerde ifade edebilmeyi öğrenme.

30 AKTİF YÖNTEMLER Duruma yönelik yöntemler: zamanı iyi kullanma, sosyal destekten yararlanma, iletişim becerilerini geliştirme, atılgan davranış alışkanlıkları edinme, problem çözme becerilerini geliştirme

31 STRESLE BAŞ ETME YÖNTEMLERİ -BEDENSEL Bedene yönelik yöntemler -ZİHİNSEL Duygu ve düşüncelere yönelik yöntemler

32 BEDENSEL YÖNTEMLER -NEFES EGZERSİZLERİ -FİZİK EGZERSİZLERİ -DOĞRU BESLENME

33 SOLUNUMUN KONTROLU TEMEL NEFES EGZERSİZİ UZAKDOĞU’DA “İNSANI TANIMAK İÇİN NEFESİNİ DİNLE” DERLER.

34 GEVŞEME TEKNİKLERİ FİZİKSEL EGZERSİZ Kas gevşemesi Zihinsel gevşeme İşte etkinlik artması Uyanıklığın artması Enerjide artış Duygusal boşalma ve rahatlık Daha iyi uyku Daha kuvvetli kemikler Endişelerde azalma Kalp hastalığı riskinin azalması Bel ve sırt ağrısından korunma ve kurtulma Kendine güven artışı Daha iyi bir sağlık

35 BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE BESLENİN Bazı besinler vücutta stres tepkisini harekete geçirir. Tepkinin şiddetini alınan besinin miktarı belirler. Bu maddeler kafein, çay. Kolalı içecekler, çikolata,kakao, tuz, şeker ve undur. Bu besinler önce kişinin kendini zinde hissetmesine neden olur; fakat bir süre sonra kişi kendini endişeli ve sinirli hissetmeye başlar ve yaptığı işe odaklanamaz. Beslenmenize önem verin Şeker, kafein ve rafine gıdaları çok fazla tüketmek yerine et, peynir, yumurta, fındık, sebze meyve ve su tüketimini artırmak günlük problemlerle baş etmenizi daha da kolaylaştıracaktır.

36 -Olumlu hayaller kurun -Zihninizde canlandırın -Zamanınızı planlayın/Doğru bir şekilde planlamak -İletişim kurun -Kendinize zaman ayırın -Yaşamın kalitesini belirlemek/yaşam tarzınızı gözden geçirin. -Düşüncelerinizi değiştirin -Daha sık gülümseyin STRESLE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ(Zihinsel)

37 OLUMLU HAYALLER KURUN Geçmişte yaşadığınız ve hatırlamaktan zevk aldığınız yada gelecekte yaşamak istediğiniz olumlu şeyleri düşünmek stresinizi azaltacaktır.

38 ZİHNİNİZDE CANLANDIRIN Kendinizi bulunmaktan zevk alacağınız bir yerde hayal edin. Bir deniz kenarı, orman, kumsal, bir dağ evi,sevdiğiniz bir insanın yanı… ardından orayla ilgili tüm ayrıntıları göz önünde canlandırın ve hissetmeye çalışın. Rüzgarın sesi denizin kokusu, yaprakların hışırtısı, bir müzik… bu hayale istediğiniz kadar devam edebilirsiniz. Sonuçta rahatladığınızı göreceksiniz. Hayal ettiklerinizi hissetme kapasitesine sahip olduğunuzu unutmayın.

39 ZAMANINIZI PLANLAYIN Zamanın akıp gittiği, hiçbir şey yapamadığınız, her şeyin kontrolden çıktığı duygusu yaşıyorsunuz. Bu kaygı, olayları olduğundan daha kötü algılamanıza neden oluyor. Düzenli hareket edin ve planlama yapın. Öncelikli işlerin belirlenmesi ve bunların bitirilmesi için gereken zamanın tahmin edilmesi yapılan iş için ek zaman verilmesi stresi azaltır.

40 İLETİŞİM KURUN Yaşadıklarınızı ve yaşadıklarınızın size hissettirdiklerini sevdiğiniz insanlarla paylaşın. onlardan destek alın

41 Kişiliğinize uygun olan ve yapmaktan zevk aldığınız toplumsal, kültürel ve sportif etkinliklere katılarak, günlük yaşamın sıkıcılığından kurtulabilirsiniz. İyi bir planlamayla tüm bunlara zaman ayırabilmeniz mümkün. Kendinize gösterdiğiniz özen, sizi rahatlatacaktır. KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

42 YAŞAM TARZINIZI GÖZDEN GEÇİRİN- YAŞAMIN KALİTESİNİ BELİRLEYİN

43 Düşünce biçiminizi değiştirin!.. Örnek; ACABA YETERLİ BİLGİM VAR ?MI ‘Öğretmen benden nefret ediyor’’ Yeterli bilgi olmadan aşırı genelleme yapmaktan sakının EN İYİ BEN OLMALIYIM!.. ‘Sınıfta en iyi notları her zaman ben almalıyım. Yoksa herkes yeterince başarılı olduğumu düşünmez’’ Mükemmeliyetçilikten uzak durun. Bu risk almanızı ve girişimde bulunmanızı engeller

44 Düşünce biçiminizi değiştirin!.. ACABA GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ Mİ!... ‘Leyla ne kadar güzel bir kız. Onun kadar güzel ve zengin insanların hiçbir problemi yoktur. Ne kadar mutludur kim bilir?’ Olayları yada insanları siyah- beyaz görmekten vazgeçin. OLAYI BÜYÜTMESEK NE DERSİN?!.. ‘arkadaşım benimle konuşmadı. Artık beni sevmiyor. Olayları büyütmekten vazgeçin

45 Çevrenizdeki insanları değiştirmeye çalışmak yerine anlamaya ve ortak paydalarda buluşmaya çalışın. ‘Benimle arkadaş kalmak istiyorsa değişmek zorunda’’

46 Lazım, gerekli,muhakkak, kesinlikle vb. sözcükler cümlelerden olabildiğince kaçının.

47 STRESİN NEDENLERİNİ SADECE DIŞARIDA ARAMAK İYİ BİR YOL DEĞİLDİR. ÇÖZÜME ULAŞMAK İSTİYORSANIZ KENDİ HAYATINIZDA VE DÜŞÜNCELERİNİZDE DE DEĞİŞİKLİKLER YAPMALISINIZ.

48 DAHA SIK GÜLÜMSEYİN GÜNDE BİR KEZ OLSUN GÜLMELİ VE NEŞELİ OLMALIYIZ.SEVİNCİ ÖĞRENİRSEK BAŞKALATRINA ACI VERMEYİDE UNUTURUZ.

49 ÖFKENİZİ KONTROL ETMEYİ ÖĞRENİN “MİDENİZİN ÜÇTE BİRİNİ YEMEKLE,ÜÇTE BRİNİ DE İÇECEKLE DOLDURUN VE GERİ KALAN ÜÇTE BİRİNİDE BOŞ BIRAKIN;SONRA BİR ŞEYE KIZDIĞINIZDA ÖFKEYE YER KALMIŞ OLUR.” DOĞU ÖZDEYİŞİ

50 YAŞAMIN KENARLARINDA BİR YERLERLERDESALLANMAKTANSA YAŞAMA KENETLENİN!!!


"STRES NEDİR? öğrencilerine “stres yönetimi” ders veriyordu... konusunda Profesör." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları