Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MOTİVASYON ArttIrma TEKNİKLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MOTİVASYON ArttIrma TEKNİKLERİ."— Sunum transkripti:

1 MOTİVASYON ArttIrma TEKNİKLERİ

2 ARAŞTIRMA 4 Yıllık Fakülte kazanmış yüzlerce
üniversite öğrencisinin zeka kapasiteleri ölçülmüş ve beklenenden çok farklı bir sonuçla karşılaşılmış.

3 Genelde, 4 yıllık üniversite kazanmış öğrencilerin zeka düzeylerinin normalden üstün olması beklenir. Oysa ki araştırma sonucun da; %80’i normal, %10,5’u normal üstü, %2,5’u normal altı olarak bulunmuştur.Demek ki üniversiteyi kazanma şansını yakalayanların zekaları sizlerden çok iyi veya üstün değil.

4 ARAŞTIRMA SONUÇLARINA KAZANANLARIN AYIRDEDİCİ
GÖRE ÜNİVERSİTEYİ KAZANANLARIN AYIRDEDİCİ ÖZELLİKLERİ ŞÖYLE SIRALANMIŞTIR.

5 1. GERÇEKTEN ÜNİVERSİTEYİ KAZANMAYI KENDİLERİ İÇİN
İSTEMİŞLER. Ne olursa olsun söz konusu annem babam bile olsa sonuçta bu durumdan direkt etkilenecek olan benim. “Üniversiteyi annem, babam, akrabalarım, arkadaşlarım kısaca çevremdeki kişiler istediği için değil, kendim için istiyorum” demişler.

6 İSTEĞİNİZİN NEDENLERİ
ÜNİVERSİTEYİ KAZANMA İSTEĞİNİZİN NEDENLERİ NELERDİR? Farklı bir şehir, farklı bir çevrede yaşama isteği. Var olan potansiyelimizi tümüyle kullanma isteği. İdeallerimizi gerçekleştirebilme isteği. Özgür olma isteği… v.s.

7 Yeteri kadar nedeniniz varsa, her şeyi yapabilirsiniz.

8 2. ÜNİVERSİTEYİ KAZANABİLECEKLERİNE İNANARAK, KENDİLERİNE GÜVENMİŞLER.
Vücudumuz, inandığımız ve düşündüğümüz şeyleri yaşatıyor. Salgı bezleri, beyine giden glikoz ve oksijen miktarı normalden farklılaşıyor. Neye inanıyorsak beynimiz bize onu yaşatıyor. ÖRNEK: Sınavdan 3’ten yukarı alamam diyorsanız, 4 almanız mümkün olmaz.

9 Karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür..
Söylediklerinize dikkat edin, düşüncelere dönüşür, Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür, Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür, Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür, Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerlerinize dönüşür, Değerlerinize dikkat edin, karakterinize dönüşür, Karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür.. Mahatma Gandi

10 3. İNATLA MÜCADELE ETMİŞLER VE BAŞARILI OLMUŞLAR.
ÖRNEK: EDİSON ampulü bulma çalışmalarında yaptığı binlerce deneyin en sonuncusuna gelene kadar 700 başarısızlık yaşamıştır.

11 Gerçek başarı, başarısızlık korkusunu yenebilmektir. Paul Sweeney

12 4. HEDEFLERİ SOMUT VE HEYECAN VERİCİ OLANLAR BAŞARMIŞLAR.
Net Heyecan verici olmalıdır. HEDEF Gelecekte, Üniversiteyi kazanacağım diyenler değil, gelecekte “Psikoloji bölümünü kazanmayı istiyorum.” diyenler kazanırlar. Bir insan kendini ne kadar iyi tanırsa, yetenek, ilgi ve kapasitelerini ne kadar iyi bilirse, hedefini belirlemesi de o kadar kolay olur.

13 5. ETKİLİ ÇALIŞARAK, KAZANMIŞLAR.
Neyi, Ne zaman, Ne kadar, yapacağına doğru karar verenler başarırlar.

14 MOTİVASYON NEDİR?

15 Motivasyon kısaca, bir insanı belirlenmiş bir hedef için harekete geçiren bir güç ya da bu amaçla gösterilen çabaların tümüdür.Bir ihtiyaç olmaksızın bireylerin motive olabilme olanağı yoktur.

16 Başarı,kontrollü ve sürekliliği olan bir motivasyon düzeyinde kalabilmeyi gerektirmektedir. Başarılı olmak isteyen, başarıyı arzu eden birinin yapması gereken elbette ders çalışmaktır. Fakat insanlar her hangi bir konuda hemen çalışmaya başlayamamaktadır. Bunun nedeni çalışma öncesinde zihinsel ve duygusal bir hazırlığın gerekli oluşudur. Bu hazırlığın motive olmayla direkt bir ilgisinin olduğu açıktır.

17 En güçlü motivasyon kaynağı bireyin kendi düşünceleri, bir başka deyişle zihinsel süreçleridir. Bu bağlamda birey ne düşünür, nasıl düşünür, moral değerleri nelerdir, bireysel gelişimine katkıda bulunan kaynakları nasıl değerlendirmiştir, dünya görüşü, yaşam standardı vs gibi bir çok faktör önem kazanmaktadır

18 Daha iyi olmaya çalışmayan, iyi olarak da kalamaz.
Bir insanın kendine Verebileceği en büyük zarar yeteneklerini tamamıyla kullanamamasıdır. Sokrates Daha iyi olmaya çalışmayan, iyi olarak da kalamaz. O.Cromwell

19 MOTİVE OLMANIN YOLLARI
Ertelemeyin. Güzel sözler bulun. Kendinize engel olmayın. İnanın. Kendinize zaman ayırın. Merak edin. Sevin. Somut hedeflere kilitlenin. Olumlu düşünün. Korkmayın. Kendinize ödül verin. Okuyun. İsteyin ve azimli olun. Çalışma düzeninizi kurun AMAÇ YGS-LYS

20 Mazeretlere sığınmaktan vazgeçin.
3. ERTELEMEYİN Mazeretlere sığınmaktan vazgeçin. İçinde bulunduğunuz durumda en iyisini yapmanın yollarını arayın. ÇALIŞMAYA BAŞLAYABİLECEK GÜCÜ KENDİNİZDE HİSSEDECEKSİNİZ…

21 Onları çalışma odanıza asın.
4. GÜZEL SÖZLER BULUN Okuduklarınızdan, duyduklarınızdan, dinlediklerinizden sizi etkileyen ve çalışmaya yöneltebilecek nitelikte olan güzel sözleri not edin. Onları çalışma odanıza asın. Canınız sıkıldığında, isteksizlik hissettiğinizde bu sözleri okuyun.

22 DÜNYA ÜZERİNDE EN GÜÇLÜ SİLAH, ATEŞLENMİŞ İNSAN
RUHUDUR. Marshall FOCH İYİ BİR BAŞLANGIÇ, YARI YARIYA BAŞARI DEMEKTİR.

23 5. KENDİNİZE ENGEL OLMAYIN
OLUMSUZ DÜŞÜNME ERTELEME 5. KENDİNİZE ENGEL OLMAYIN BAŞARISIZLIĞI, DOĞRUSUNU ÖĞRENMEK İÇİN BİR FIRSAT VE TECRÜBE ŞEKLİNDE DEĞERLENDİRİN.

24 Olumlu düşünen bireylerin, olumsuz veya karamsar düşünen bireylere oranla daha kolay ve çabuk motive olduğu bilinmektedir. Bunun asıl nedeni iyimser bakışın harekete geçme noktasındaki pozitif katkısıdır. Daha açık bir ifadeyle hayata olumlu bakan bir birey en zor olaylarda dahi yapılabilecek bir şeylerin varlığını bilir ve bu doğrultuda inancını kaybetmeden harekete geçer.

25 Oysa kötümser bakış bireyi sınırlandırır, hareket kabiliyetini kısıtlar, başarılabilecek konularda dahi tereddüt yaşatır ve nihayet motivasyonu daha oluşma aşamasında yok eder. Böylece kötümserlik, motive kaynaklarına ulaşmamızda büyük bir engel oluşturmaktadır.

26 “Bir fark yaratmak için çok küçük olduğunuzu düşünüyorsanız, bir sivrisinekle hiç yatağa girmemişsiniz demektir.” Anita Roddick

27 4. İNANIN İnançlarımızdan eylemlerimiz doğar.
İnanç, insan davranışını etkileyen en önemli motive edici güçlerdendir. Başarabileceğinize ve hedefe ulaşabileceğinize inanın. İnsan inandığını gerçekleştirebilir.

28 Eğer bir işi yapabileceğine kadar yüksek tepeler halinde
inanırsan, ne kadar güç olursa olsun, başarırsın. Ama kendini, dünyadaki en basit bir şeyi yapamayacak biri olarak görürsen, köstebek tepecikleri bile senin tırmanamayacağın kadar yüksek tepeler halinde görünürler. EMİLE COUE

29 Sen neye hazırsan, o da senin için hazırdır.
Marc Victor Hansen       

30 5. KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN
Sevdiğiniz şeyleri yapmak için çalışma planınızda kendinize zaman ayırın. Sizi memnun edecek şeyler bulun. Hayatı sevin. Yaşamayı sevin. Her şeyde bir güzellik arayın. Etrafınızda olumlu düşünen arkadaşlarınız olsun. Sinemaya, tiyatroya gidin.

31 Merak, öğrenmek için harekete geçirir.
6. MERAK EDİN Çalışacağınız derslerin ilgi duyduğunuz, merakınızı çekecek yerlerini araştırın. Merak, öğrenmek için harekete geçirir.

32 Sevmediğiniz dersleri bile sevdiğiniz
7. SEVİN Sevmediğiniz dersleri bile sevdiğiniz amaçlara ulaştıracak araç olmaları nedeni ile sevmeye çalışın. En azından sevilecek bölümleri araştırın.

33 Benim en büyük zevkim çalışmaktır. Mozart

34 “Üniversiteyi kazanacağım” değil,
8. SOMUT HEDEFLERE KİLİTLENİN Ne olmak istediğinizi genel olarak değil de net bir ifadeyle yazın ve görebileceğiniz yerlere asın. ÖRNEK: “Üniversiteyi kazanacağım” değil, “Hacettepe Üniversitesi, Psikoloji Bölümünü kazanacağım.”

35 Bugün kim olduğumuz, dünkü tercihlerimizin bir sonucudur; yarın kim olacağımız, bugünkü kararlarımızın bir sonucu olacaktır.

36 Büyük insanların idealleri, sıradan insanlarınsa hevesleri vardır.
Washington Irving

37 9. Olumlu düşünün İstemediğiniz bir durumla karşılaştığınızda moralinizi bozmayın. Bu durumun iyi taraflarını görmeye çalışın. Hayatınızın kendi elinizde olduğunu unutmayın. Güler yüzlü olun. Hayatın hoş yönlerini görmeye çalışın. Gülmenin bir çok faydası vardır. Vücudun rahatlamasına yardımcı olur, sakinleşmemizi ve hoş görülü olmamızı sağlar.

38 Olumlu düşünen bireylerin, olumsuz veya karamsar düşünen bireylere oranla daha kolay ve çabuk motive olduğu bilinmektedir. Hayata olumlu bakan bir birey en zor olaylarda dahi yapılabilecek bir şeylerin varlığını bilir ve bu doğrultuda inancını kaybetmeden harekete geçer.

39 Oysa kötümser bakış bireyi sınırlandırır, hareket kabiliyetini kısıtlar, başarılabilecek konularda dahi tereddüt yaşatır ve nihayet motivasyonu daha oluşma aşamasında yok eder. Böylece kötümserlik, motive kaynaklarına ulaşmamızda büyük bir engel oluşturmaktadır.

40 Dikkatimizi ve motivasyonumuzu bozan bir başka faktör de sorunların hiç bitmeyeceğine dair kurgulanan inançlardır. Sorunların, stresin ve zorlukların hayatın ve yaşamın bir parçası olduğunu kabul ederek işe başlamak bizim için hem daha gerçekçi hem de sorunları çözme noktasında daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

41 O halde sorunların varlığıyla yaşamayı öğrenmek gerekmektedir
O halde sorunların varlığıyla yaşamayı öğrenmek gerekmektedir. Ayrıca problemlerin geçici olduğunu hatırda tutarak yolumuza devam etmek, ufuk açıcı pozitif bir bakış açısıyla yaşamayı beraberinde getirecektir. Üzerimizdeki baskının geçici olduğunu bilmek bize fazladan pozitif katkıda bulunacaktır.

42 Bu dünyada başarıya ulaşan insanlar, istedikleri şartları yakalayan insanlardır.Eğer o şartları bulamazlarsa, kendileri yaparlar. Bernard Shaw

43 10. KORKMAYIN Başarısızlık bir sonuçtur. Bu sonuç, davranışlardan kaynaklanır. Eğer davranışlar değiştirilirse sonuç ta değişir. Yoksa başarısızlık sizin kaderiniz değildir. Öyleyse başarısızlıktan korkmayın. Başarısızlığı daha iyisini yapmak için başlangıç olarak görün, bitiş olarak değil.

44 Edison 699 kere denedikten sonra kusursuz ampulü keşfedemeyince '' 700
Edison 699 kere denedikten sonra kusursuz ampulü keşfedemeyince '' 700.üncü başarısızlığı göze alabilecek misin?'' diye soran arkadaşına ''başarısız olmadım, yalnızca ampulü keşfetmeyen 699 yol buldum'' der... Öyleyse yaşanan başarısızlıkları bile, başarıya götüren itici bir güç olarak kullanabilirsiniz.

45 11. KENDİNİZE ÖDÜL VERİN Ödül, kişiyi bir davranışa yönelten güçlü bir uyarıcıdır. Yalnız burada ödülün niteliği çok önemlidir. Seçilecek ödül, kişinin yapması gereken davranışı sonuçlandırıncaya dek sabır göstermesini sağlayacak nitelikte olmalıdır. Ödülün değeri kendinden değil, kişinin ona verdiği önemden kaynaklanır.

46 Akşam maç var. Takımınız
ÖRNEK: Akşam maç var. Takımınız Avrupa kupalarında oynayacak. Bunu izlemek sizin için bir ödül. “Planımdaki şu çalışmayı yaparsam, bu maçı seyredeceğim” demeniz kendinize bir ödül vermenizdir.

47 12. OKUYUN Biyografi kitapları okuyarak, başarıya ulaşmış kişilerin hayat hikayesini inceleyip, “Aslında istenince oluyormuş” düşüncesi kazanılmalıdır. Başarılı olmuş kişilerin hayat hikayelerini, anılarını, fikirlerini, onlar hakkında yazılmış kitapları okumanız sizi motive edecektir.

48 13.ÇalIşma düzenİnİzİ kurun
Eğer program yapmadınız veya yaptığınız programı artık kullanamıyorsanız; ya da çalışma azminizi yitirdiyseniz etkili ve verimli bir çalışma için sanki ilk defa başlıyormuşcasına yeni bir sistem kurunuz. Bunu şu şekilde yapmanızda fayda vardır:

49 Yavaştan hızlıya giden bir çalışma düzeni kurun
Yavaştan hızlıya giden bir çalışma düzeni kurun.Mesela ilk hafta günlük 3 tane yarım saatlik periyotlarla çalışın. İlk yarım saat günlük derslerinizin 5-10 dakikalık (dersin zorluk derecesine göre) tekrarı olsun. Sonraki iki yarım saati de bu konularla ilgili soru çözümlerine ayırın.

50 İkinci hafta, çalışma programınıza günlük bir yarım saat daha ekleyin ve günde 4 yarım saatlik periyotlarla çalışın. Eklediğiniz yarım saatlik süreyi soru çözmede kullanın (İlk yarım saat her zaman günlük tekrar için kullanın). Üçüncü hafta bir yarım saat daha ekleyin ve böylece gelecek haftalarda da artırarak devam edin. Göreceksiniz ki, bir ay zarfında sıkı bir programın içine girmişsiniz.

51 Tabii ki bu artışın bir sınırı da var
Tabii ki bu artışın bir sınırı da var. Bu sınır sizin dayanma gücünüzce belirlenecek. Mesela 8 yarım saatlik periyodu uygulamakta zorlanıyorsanız, sizin için sınır 7 yarım saatlik periyottur.Buradaki yarım saatlik periyotlar 45'er dakika uygulanabilir; konsantre olabilme kapasitenizle, alışkanlıklarınızla ilgilidir. Siz kendi çalışma alışkanlıklarını düşünerek bu süreyi ayarlamalıdır.

52 Öğrenmeye istekle yaklaşırsanız ve bu
14. İSTEYİN VE AZİMLİ OLUN Öğrenmeye istekle yaklaşırsanız ve bu konuda azimli olursanız, öğreneceğiniz dersi veya konuyu büyük bir dikkatle algılarsınız.

53 ÖNCE KAYNAMANIZ GEREKİR
   İki yüz yöneticinin bulunduğu bir gruba, kişiyi başarılı kılan şeyin ne olduğu soruldu.Grubun %80 i hevesi en önemli nitelik olarak listenin başına koydu.Beceriden daha önemli, eğitimde daha önemli, hatta tecrübeden bile daha önemli.

54 ılık suyla döndürmeye çalışmaktadır.Sonuç şudur : O kişi stop eder.
   Suyun, lokomotifi çalıştıracak buharı üretebilmesi için önce kaynaması gerekir.Buhar makinesi, buhar göstergesi 212 dereceyi göstermeden, treni bir milim bile oynatamaz.Aynı şekilde hevesi olmayan bir insan da aslında hayatın çarkını ılık suyla döndürmeye çalışmaktadır.Sonuç şudur : O kişi stop eder.

55 "Ne olursa olsun, bir şeye biçim vermek için, ısıya gereksinim vardır.
   A.B.Zu Tavern hevesin pildeki elektrik olduğunu söyler.O havadaki enerji, ateşteki sıcaklıktır.Yaşayan her şeydeki nefestir. Başarılı  insanlar, yaptıkları her şeye hevesli ve istekli olan insanlardır.İyi işler asla duygu katılmadan yapılmaz. "Ne olursa olsun, bir şeye biçim vermek için, ısıya gereksinim vardır. "Her büyük başarı, yanan bir yüreğin  hikayesidir" der Tavern.

56  Yeterli beceriniz, eğitiminiz ve tecrübeniz  olabilir.Şimdi bu değerlere  hevesi ekleyin ve gerçekten durdurulamaz biri olun.                 Steve Goodier 

57 HAYATTA BAŞARILI OLANLAR
SÖZLERİNE “KEŞKE !...” İLE DEĞİL, “İYİKİ !..” İLE BAŞLAYANLARDIR.

58 Unutmayın, motivasyonsuzluk problemini oluşturan biziz, bunu çözmek için sihirli bir değneğe ihtiyacımız yok. Öncelikle bunu sorun olarak kabul etmemiz ve kurtulmak için niyetlenmemiz gerekir. Sonrasında ise yukarıda sıraladığımız adımları sırasıyla uygulamak kalıyor.

59 Dün sabaha karşı kendimle konuştum.
Ben hep kendime çıkan bir yokuştum. Yokuşun başında bir düşman vardı Onu vurmaya gittim, kendimle vuruştum. Özdemir Asaf

60 Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar. Mustafa Kemal ATATÜRK

61 İSTEMENİZ ve gerçekleştİrmenİz DİLEĞİYLE
EN GÜZEL BAŞARILARI İSTEMENİZ ve gerçekleştİrmenİz DİLEĞİYLE REHBER ÖĞRETMEN NURCAN AKÇAKAL KAYNAK: Uzm. Psik. Danış. Meltem ÖKTE Psik. Danış. Nevin DİRSEK Uzm. Psik. Mükafat BOZKURT Psik. Danış. Nursen YILMAZ Psik. Danış. Nebahat YILDIRIM Stve GOODIER “Bir Dakika Hayatınızı Değiştirebilir”


"MOTİVASYON ArttIrma TEKNİKLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları