Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NASIL BİR GELECEK İSTİYORUM?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NASIL BİR GELECEK İSTİYORUM?"— Sunum transkripti:

1 NASIL BİR GELECEK İSTİYORUM?
İHSAN MERMERCİ ANADOLU LİSESİ PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK HİZMETLERİ SERVİSİ

2 YAŞAMDA NEYİ AMAÇLIYORUZ?
KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK-MUTLU OLMAK BİLMEK-ANLAMAK-ANLAMLANDIRMAK AİT OLMAK-SEVİLMEK

3 NASIL BİR SEÇİM YAPACAĞIM?
GELİŞİM ÖDEVLERİMİ TAMAMLAMAM GEREKİYOR! KENDİMİ TANIYOR MUYUM? NASIL BİR KARİYER HEDEFLİYORUM? SEÇTİĞİM MESLEK BENİ MUTLU EDECEK Mİ? AİLEM BENDEN ÇOK ŞEY BEKLİYOR! İLGİ ALANLARIM YETENEKLİ OLDUĞUMU DÜŞÜNDÜĞÜM KONULAR/AKTİVİTELER MESLEKTEN BEKLENTİLERİM

4 İLGİLERİM İLGİ ALANIMA DAİR İŞLERDE KEYİF ALIRIM
UZUN SÜRE UĞRAŞSAM DA SIKILMAM BU KONUDA YENİ ŞEYLER ÖĞRENMEKTEN HOŞLANIRIM KOLAY VAZGEÇMEM İNSANLARIN BENİ BU ÖZELLİĞİMLE TANIMALARINI SEVİYORUM KENDİMİ BUNUNLA UĞRAŞIRKEN MUTLU HİSSEDİYORUM

5 YETENEK ALGIM YAPABİLİYORUM! BU İŞİ ÇABUK KAVRIYORUM
BAŞARILI SONUÇLAR ALIYORUM BU KONUDA ETRAFIMDAKİLERDEN DAHA İYİYİM

6 MESLEKTEN BEKLENTİLERİM
STATÜ/PRESTİJ/TOPLUMDAN TAKDİR GÖRME BENİM İÇİN NE KADAR ÖNEMLİ? ÇALIŞMA SAATLERİ NASIL OLMALI? HAREKETLİ OLABİLECEĞİM/MASABAŞI ÇALIŞABİLECEĞİM BİR MESLEK.. HANGİSİ? KAZANÇ DURUMU/MAAŞ/MESLEKİ DOYUM KARİYER YAPMAK İSTİYOR MUYUM? BİREYSEL Mİ? EKİP ÇALIŞMASI MI? ÜNİFORMALI İŞLERDE ÇALIŞABİLİRİM/ÇALIŞAMAM SÜREÇ ODAKLI MESLEK/ÜRÜN ODAKLI MESLEK?

7 DOĞRU MESLEK SEÇİMİ YOLUNDA..
NE KADAR DONANIMLI OLMAM GEREKİYOR? DİPLOMA ALMAK MESLEK SAHİBİ OLMAK İÇİN YETERLİ Mİ? KENDİMİ HANGİ ALANLARDA GELİŞTİRMEM GEREKİYOR? ÜNİVERSİTE Mİ SEÇMELİYİM? YOKSA BÖLÜM MÜ? MEZUN OLDUĞUM ÜNİVERSİTENİN KALİTESİ İŞ BULMAMDA NE KADAR ETKİLİ?

8 KAMU/ÖZEL SEKTÖR AYRIMI
ÇALIŞACAĞIM KURUMUN BENDEN BEKLENTİLERİ NELER? KARİYER BASAMAKLARINI TIRMANIRKEN KARŞILAŞACAĞIM ZORLUKLAR NELER? HANGİSİ DAHA AVANTAJLI? HANGİSİ BANA DAHA UYGUN?

9 HEDEF BELİRLEMEK NE İÇİN DERS ÇALIŞIYORUM?
NE KADAR ÇALIŞMAM GEREKTİĞİNİ NASIL BELİRLEYECEĞİM? MOTİVASYONUM ÇOK DÜŞÜK  ÇOK ÜZERİME GELİYORLAR! KAFAM ÇOK KARIŞIK! DAHA NE OLACAĞIMA BİLE KARAR VEREMİYORUM KENDİMİ İŞE YARAMAZ HİSSEDİYORUM.. GİBİ PROBLEM OLUŞTURAN DÜŞÜNCELERDEN SIYRILARAK ÇALIŞMAYA VE DOLAYISIYLA BAŞARMAYA ODAKLANMANIZA YARDIMCI OLUR.

10 ÖNERİLER KENDİNİZDEN YOLA ÇIKIN
AİLENİZİN BASKISININ SİZİN DAHA İYİ BİR YAŞAM SÜRMENİZ ADINA ENDİŞELERİNDEN KAYNAKLANDIĞINI UNUTMAYIN. KAYGILARINIZI, DÜŞÜNCELERİNİZİ VE HAYALLERİNİZİ ONLARLA PAYLAŞIN KARAR ALIRKEN MÜMKÜN OLDUĞUNCA ÇOK KİŞİ VE KAYNAKTAN BİLGİ TOPLAMAYA ÇALIŞIN SEÇMEYİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ MESLEĞİ İCRA EDEN KİŞİLERLE MUTLAKA GÖRÜŞÜN. MÜMKÜNSE O İŞYERİNDE YA DA O MESLEK ELEMANININ YANINDA BİR GÜNÜNÜZÜ GEÇİRİN ÖMRÜNÜZÜN KALANINDA HAFTADA EN AZ BEŞ GÜN, GÜNDE EN AZ 6-7 SAATİNİZİ VERECEĞİNİZ BİR UĞRAŞ SEÇİYORSUNUZ. MESLEĞİNİZLE BİR ANLAMDA ‘EVLENİYORSUNUZ’. KARARINIZI ACELEYE GETİRMEYİN

11 ÖNERİLER YAPACAĞINIZ SEÇİMİN İLERİDE KURACAĞINIZ YUVANIZIN ATMOSFERİNİ DOĞRUDAN ETKİLEYECEĞİNİ UNUTMAYIN DOĞRU İŞ SEÇİMİNİN YAŞAMINIZDAKİ EN ÖNEMLİ İKİ KİŞİSEL GÖREVDEN BİRİ OLDUĞUNU, ÇOK ÖNEMLİ BİR KARAR VERMEKTE OLDUĞUNUZU AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN KULAKTAN DOLMA BİLGİLERE İTİBAR ETMEYİN. İŞİNİN EHLİ OLAN/BİRİNCİL KAYNAK OLABİLECEK KİŞİLER DIŞINDA KİMSENİN SÖYLEDİKLERİNİ ARAŞTIRMADAN KABUL ETMEYİN.

12 ..VE EN ÖNEMLİSİ: HAYAL EDİN!


"NASIL BİR GELECEK İSTİYORUM?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları