Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çevremizde özellikleri birbirinden farklı canlı yada cansız bir çok varlık bulunur.bunlara madde denir. Boşlukta yer kaplayan ve de kütlesi olan her varlığa.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çevremizde özellikleri birbirinden farklı canlı yada cansız bir çok varlık bulunur.bunlara madde denir. Boşlukta yer kaplayan ve de kütlesi olan her varlığa."— Sunum transkripti:

1

2 Çevremizde özellikleri birbirinden farklı canlı yada cansız bir çok varlık bulunur.bunlara madde denir. Boşlukta yer kaplayan ve de kütlesi olan her varlığa madde denir. Beş duyu organlarımızla maddelerin varlıklarını anlayabiliriz. NOT: Duyu organlarımızla algıladığımız ısı, ses, ışık, ve elektrik madde değildir. Bunlar birer enerji kaynaklarıdır.

3 Duyu organlarımızla maddeleri özelliklerine göre nitelendiririz. Maddelerin ışığı geçirgenliklerine göre farklı özellikler gösterirler. Işığı tam olarak geçiren maddelere saydam madde denir. Işığın bir kısmını geçiren maddelere yarı saydam madde denir. Işığı geçirmeyen maddelere opak madde (saydam olmayan) denir. Su, saydam; yağlı kâğıt, yarı saydam; duvar opak maddedir.

4 Altın, gümüş, alüminyum, çelik parlak maddelerdir. Kömür, beton, gibi maddeler ise mattır Şekil verilmesi güç ve çizilmeye dayanıklı maddelere sert madde denir. Kolayca şekil verilen maddeler yumuşaktır. Duvar,elmas,kömür…sert maddedir. Pamuk, lastik, yün, sünger, yumuşak maddelerdir.

5 Kolayca bükülen maddeler esnek madde denir. Bükülmesi çok zor olan maddelere berk madde denir. Lastik, oyun hamuru,cam macunu esnek maddedir. Kurşun kalem,tahta,makas berk maddedir. Çelik ve cam ikisi de sert maddedir. Fakat çelik sağlam, cam ise kırılgan maddedir.

6 Naylondan yapılmış maddeler, taş, plastik.. gibi maddeler suyu geçirmezler. Süngerimsi özellik taşıyan maddeler ve toprak ve de kâğıttan yapılan maddeler suyu çekerler. Suya bırakılan boş pet, kâğıttan yapılmış oyuncaklar suda yüzer. İçi su dolu şişe, taş, demir, çelik gibi maddeler suda batar.

7 Demir, nikel ve kobalttan yapılmış maddeler mıknatıs tarafından çekilir. Plastik, kâğıt, taş, tahtadan yapılan maddeleri mıknatıs çekmez. Bazı maddeler renkli ve bazı maddeler renksizdir. Bazı maddeleri kendine özgü kokularından tanırız. Su,renksiz; süt ise beyaz renktedir. Su, hava, şeker gibi maddelerin kokuları yoktur, soğan sarımsak gibi maddelerin kokuları vardır.

8 Bazı maddelerin yüzeylerine dokunulduğunda pürüzlü (tırtıllı) Bazı maddelerin ise yüzeyleri pürüzsüzdür(kaygan) Cam, masa, kâğıt pürüzsüz; halı, toprak, ağaç pürüzlüdür. NOT: Maddeleri niteleyen özellikler ayırt edici özellikler değildir.

9 Ham madde olarak kullanılanlar madde, maddeden yapılan ve üzerinde şekillendirme yapılan varlıklarda cisimdir. Cam bir madde bardak ise cisimdir. Cam bardak günlük hayatta kullanıldığında bir eşyadır.

10 Çekiç çivi çakmak için kullanıldığından alettir. Bazı maddeler yeni bir madde oluşturmak için bir araya gelirler. Bir araya gelen bu maddelere malzeme adı verilir. Çorba yapmak için bir araya gelen un, su, yağ, mercimek birer malzemedir.


"Çevremizde özellikleri birbirinden farklı canlı yada cansız bir çok varlık bulunur.bunlara madde denir. Boşlukta yer kaplayan ve de kütlesi olan her varlığa." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları