Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ZÜBEYDE HANIM KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ZÜBEYDE HANIM KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ"— Sunum transkripti:

1 ZÜBEYDE HANIM KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ
ETKİLİ TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ SINAV ANI STRATEJİLERİ YGS ve LYS Hakkında Bilinmesi Gerekenler REHBERLİK SERVİSİ

2 ETKİLİ TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ
Test çözmede 3 unsur önemlidir: Bilgi Yorum Hız

3 ETKİLİ TEST ÇÖZME TEKNİKLERİ
Her sorunun kendine has mantığı vardır. Test çözerken kendi mantığınızla değil, sorunun mantığına göre hareket etmelisiniz. Soru kökünün iyi okunup anlaşılması, daha sonra cevabının düşünülmesi gerekir. Soru kökü anlaşılmadan cevabı düşünmeye çalışmak hızı düşürür. Zaman kazanmak için soruyu okumadan cevap şıklarına koşmak sizi yanıltabilir.

4 Soruda sizden ne isteniyorsa ne eksik ne fazla, sadece istenileni düşünmelisiniz. Bazı sorular sizin için çok kolay gelir ve cevabin böyle kolay olmayacağını düşünürsünüz. Halbuki bazen böyle kolay sorular sormak da bu işin tekniğinin bir parçasıdır. Her testte bilgi seviyesinin altında ve üstünde sorularla karsılaşırsınız. Ancak testin genelini standart bilgi birikimi ve yorum gücüyle çözülebilecek sorular oluşturur. %10’u çok zor/çok kolay, %20’si zor/kolay ve %40’i normal bilgi seviyesindedir.

5 Sorulara önyargılı yaklaşmayın
Sorulara önyargılı yaklaşmayın. “Bu soru zor ben yapamam; bu soru kolay cevap A şıkkı!” gibi zaman kazanmaya yönelik aceleci davranışlar kazanmak yerine kaybettirebilir. Turlu soru çözme yöntemi, testteki her soruyu incelemenize yardımcı olur.Cevaplandırılmayan soruları soru kitapçığında bir işaret veya bir simgeyle simgelendirmek o soruların ikinci turda daha kolay bulunmasını sağlar.

6 Hatalı okuma davranışları da önemli sıkıntılar yasamanıza neden olabilir. Olumsuz bir ifadeyi olumlu olarak okumak, soruyu veya cevabi hatalı düşünmenize sebebiyet verebilir. Soru kökleri sorunun anlaşılmasında önemli yer tutar; “ değildir?” , “ yoktur?” , " beklenmez?" , " olamaz?" “ en önemlidir?” gibi.

7 Paragraf tipli sorularda genellikle paragraftan önce
Soru kökünün veya soru metninin uzun olusu sizin için daha fazla ipucu anlamına gelir. Bu sebeple uzun metinli sorular daha kolay çözülebilen sorular olarak algılanmalıdır. Paragraf tipli sorularda genellikle paragraftan önce soru kökünün okunması paragrafın ikinci defa okunması mecburiyetini önler. Soru kökünü okuyan zihin, soruyu zihni hazırlıkla okuma eğiliminde olur. .

8 Cevap şıklarından sorunun çözümüne gitmek de test tekniğinde önemli bir yoldur. Yüzde yüz emin olmadığınız sorularda şıkları eleyerek doğru cevaba yaklaşabilirsiniz. Cevap şıklarını elerken eğer 2 şıkka indirebilmişseniz bunlardan birisini seçmenizde mahsur yoktur. Ancak ikiden fazla şık cevap olabilecek nitelikteyse bu soruyu cevaplandırmamanız, en azından sınavın sonlarına doğru soruya dönmek üzere bos bırakmanız daha uygun olacaktır. D E A B C

9 DENEME SINAVLARINI GERÇEK SINAVIN BİR PROVASI GİBİ GÖRÜN
DENEME SINAVLARINI ÖNEMSEYİN VE ZAMAN AYIRIN

10 Her derse ait test muhtevası o dersin özelliklerini taşır
Her derse ait test muhtevası o dersin özelliklerini taşır. Bu yüzden her ders için ayni test çözme mantığını kullanmak hatadır. Her test için farklı test çözme mantığı geliştirmeniz test tekniğinizin gelişmesine yardim eder. Cevap şıklarında cevaba benzeyecek bazen iki, bazende üç şık bulunabilir. Bunlara çeldirici adi verilir. Çeldiriciler ilk basta cevap gibi görünebilir ama ufak bir zihni egzersizle doğru cevabi bulmanız mümkündür. Bu tip sorularda cevap genellikle soru metninde saklıdır

11 KENDİMİZE GÜVENELİM, GÜVENİMİZİ DENEMELERLE TAZELEYELİM.

12 KODLAMA YAPILIRKEN KUTUCUĞUN TAM OLARAK DOLDURULMASI VEYA ALTTAKİ SORUNUN ŞIKKINA TAŞIRILMAMASI; ŞIKLARIN DEĞİŞTİRİLMESİ DURUMUNDA DEĞİŞTİRİLECEK ŞIKKIN İYİCE SİLİNMESİ GEREKİR

13 Testi iyi çözmek için sadece doğruları bilmek yeterli değildir
Testi iyi çözmek için sadece doğruları bilmek yeterli değildir.Verilen zaman dilimi içinde bu doğruları bulmanız gereklidir.Bu nedenle her bir soruya ne kadar zaman harcanması gerektiği bastan planlanmalıdır. Zaman kazanmak için soru metni ve kökünü okumadan cevap şıklarına koşmak sizi yanılgılara düşürebilir. Öncelikle soru cümlesini okuyarak ne isteniyorsa altını çizin ve aklınızdan geçirin. Sonra metin kısmını okuyarak soruda sizden istenen kelimelerin altını çizin. Daha sonra şıkları elemeye başlayın.

14 SORULARA DEĞİŞİK AÇILARDAN BAKMAYA ÇALIŞIN.

15 GEÇMİŞ OLUMSUZLUKLARDAN
DERS ALIP, ONLARI BİR KENARA İTELİM HER SINAVDAN BİR DERS ÇIKARALIM

16 Son 10-15 yılda çıkmış sorulara bakın. Örnek:
Çok soru çözün. Bir günde çözebileceğiniz soru sayısını belirleyip haftada bir soru sayısını arttırın.her hafta çözdüğünüz soru, doğru ve cevapları not edin. Farklı kaynaklardan da beslenin. Son yılda çıkmış sorulara bakın. Örnek: 1.HAFTA 2.HAFTA 3.HAFTA 4.HAFTA DOĞRU 500 600 750 800 YANLIŞ 100 75 50 TOPLAM 675 825 850

17 SINAV ANI STRATEJİLERİ
Sınav saatine yakin kalkıp telaş-kaygı yaratmayın. Daha da erken kalkıp besleyici; enerji verici bir kahvaltı yapın.( hafif bir müzik dinleyerek yapılması rahatlatabilir ) Sınavı başaracağınızı kendinize telkin edin. Bu sınava bir tek siz girmiyorsunuz. Orada var olan diğer kişilerin durumu da sizinki gibidir. Sınav başlamadan önce, tuvalet, su gibi ihtiyaçlarınızı karşılayın.

18 12.SINIF Görevlilerce sınavda yapılacak açıklamaları iyi bir şekilde dinleyin, anlayamadığınız yerleri sorun. Size verilecek olan cevap kağıdıyla ilgili kodlamaları dikkatli ve eksiksiz olarak doldurun. Verilen cevap kağıdının adınıza düzenlenip düzenlenmediğini, kitapçık türünü ve TC Kimlik numarasının size ait olup olmadığını kontrol edin (Değilse görevlileri uyarın). Size verilecek olan cevap kağıdının ilgili kısmını imzalamayı unutmayın. Soru kitapçığı üzerine, adınızı – soyadınızı, TC Kimlik numaranızı ve sınav salon numarasını yazınız.

19 Sınavdan ve başarısızlıktan korkmayın
Başarısız olmaktan korkmayın. Unutmayınız ki korku başarıyı artırmaktan çok azaltır.

20 Sorulardaki sekil gibi şeyleri tekrar çizerek zaman
kaybetmeyin. Sınav sırasındaki dikkatiniz dağılabilir. Soruyu tekrar okumak yerine dikkatinizi toplamak için kalemi bir süre bırakıp sn. dinlenin. (derin nefes alma, gözleri kapama gibi ) İşaretleme yaptığınız cevap bölümünün çözdüğünüz testle ayni olduğundan emin olun. Örneğin Türkçe sorularının yanıtlarının cevap kağıdında matematik bölümüne kodlanması gibi…

21 Çözemediğiniz sorularla moralinizi bozmayınız
Çözemediğiniz sorularla moralinizi bozmayınız. Moralinizi bozduğunuzda diğer sorular çözerken konsantrasyon sorunu yasayabileceğinizi unutmayın. Önce o sayfadaki soruların cevaplarını soru kitapçığı üzerinde işaretleyin, sonra o sayfadaki sorular bitince cevapları cevap kağıdına topluca işaretleyin. Sonra da bir sonraki sayfada yer alan sorulara bakin. Yani kodlamalarınızı sayfa sayfa yapınız..

22 ÖSYM BAŞVURU VE SINAV TARİHLERİ
Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Başvuru Tarihleri : 2-15 Ocak 2014 (YGS) Tarihi, Saati ve Süresi : 23 Mart 2014 (Pazar), 10.00, 160 dakika Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) Başvuru Tarihleri : Nisan 2014

23 LYS-4: (Sosyal Bilimler)
14 Haziran 2014 (Cumartesi), 10.00, 135 dk LYS-1: (Matematik) 15 Haziran 2014 (Pazar), 10.00, 135 dk LYS-5: (Yabancı Dil) 15 Haziran 2014 (Pazar), 14.30, 120 dk LYS-2: (Fen Bilimleri) 21 Haziran 2014 (Cumartesi), 10.00, 135 dk LYS-3: (Edebiyat-Coğrafya) 22 Haziran 2014 (Pazar), 10.00, 120 dakika

24 Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti : 10,00 TL
YGS Sınav Ücreti : ,00 TL Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti : 10,00 TL LYS Sınav Ücretleri : ,00 TL (Girmek istediğiniz her bir LYS için) Başvuru Hizmeti Ücreti : 3,00 TL 2014-ÖSYS’de, YGS’ye girmeden sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da ÖSYS başvurularını süresi içinde yapmak zorundadırlar.

25 YGS.'YE GİRME ZORUNLUĞU VAR MIDIR?
Sınavsız geçiş yapılabilen ön lisans(2 yıllık) programlarını tercih için YGS ‘ye girme zorunluluğu yoktur.Fakat alan dışı ön lisans(2 yıllık) ve lisans(4 yıllık) programlarını tercih için YGS ‘ye girmek gerekmektedir.

26 ÖSYS ye İlkkez Başvuranlar
Başvuru; Okulun Bağlı Olduğu Bir Başvuru Merkezinde Yapılacak

27 DİKKAT! Okulunuzun kodunu, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr
İnternet sayfasında ÖSYS başvuru bilgileri içinde yer alan “Ortaöğretim Kurumları Kitapçığı”ndan öğrenebilirsiniz. Okul türü ve alan bilgilerinizi Tablo 6 ve Tablo 7’den bularak ilgili alanlara yazınız. (Göster)

28 “YGS’ye girmek istiyorum’
YGS’YE GİRME İSTEĞİ ADAY Genel Lise Meslek Lisesi Okulun Türü VAR YOK Kendi alanında meslek yüksekokulu veya açıköğretim önlisans programı var mı Sınavsız geçiş hakkı dışındaki programlara yerleşmeyi de düşünüyor mu? EVET HAYIR “YGS’ye girmek istiyorum’ seçeneği işaretlenecek “Sınavsız geçiş hakkım var.YGS’ye girmek istemiyorum sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum.

29 ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI (OBP)
Ortaöğretim bitirme notları en küçüğü 250, en büyüğü 500 olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülecektir. Ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına(OBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır. Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50’nin altında olan diploma notları 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

30 YERLEŞTİRME PUANLARI HESAPLANIRKEN OBP BU PUANLARA NASIL EKLENECEK VE EK PUANLAR NASIL HESAPLANACAKTIR? Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır. 6287 sayılı Kanun’la 2547 sayılı Kanun’a ek “GEÇİCİ MADDE 61” gereği; bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarının mezunları, Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek alanlarda bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilirken OBP’nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanlar da yerleştirme puanlarına eklenecektir. Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların ilgili puan türünde 180 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir.

31 MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDAN MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIK ÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARINA SINAVSIZ GEÇİŞ Sınavsız geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır: 1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir. 2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir. 3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir. 4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir. 5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

32 YGS’deki Testler ve Kapsamları
Tablo 1A YGS’deki Testler ve Kapsamları Test Testin Kapsamı Soru Sayısı Türkçe Testi Türkçeyi kullanma gücü ile ilgili sorular 40 Sosyal Bilimler Testi Sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular Tarih Coğrafya Felsefe Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe soruları) 15 12 8 5 Temel Matematik Testi Matematiksel ilişkilerden yararlanma gücü ile ilgili sorular Fen Bilimleri Testi Fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular Fizik Kimya Biyoloji 14 13

33 Testlerin Ağırlıkları (%)
Tablo 1B YGS Puan Türleri Testlerin Ağırlıkları (%) Puan Türü Türkçe Sosyal Bilimler Temel Matematik Fen Bilimleri YGS-1 20 10 40 30 YGS-2 YGS-3 YGS-4 YGS-5 37 33 YGS-6

34 İlgili LYS puan türünde
Tablo 1F Yükseköğretim Programlarına Başvurabilmek İçin En Az Kaç Puan Almak Gerekir? Yükseköğretim Programının Türü İlgili Puan Türleri Puan Koşulu Meslek yüksekokulu ön lisans programlarını tercih edebilmek için (sınavsız geçişten boş kalan kontenjanlar dâhil) İlgili YGS puan türünde En az 140 puan Açık öğretim ön lisans ve lisans programlarını tercih edebilmek için Özel yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek İçin, Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, YGS puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması gerekmektedir. YGS puan türünde Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen lisans programları ile Teknoloji, Sanat ve Tasarım, Turizm Fakülteleri lisans programlarının M.T.O.K. kontenjanlarını tercih edebilmek için İlgili YGS/LYS puan türünde En az 180 puan Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen programlar dışındaki lisans programlarını tercih edebilmek için İlgili LYS puan türünde

35 SINAVDA HEPİNİZE BAŞARILAR DİLERİM


"ZÜBEYDE HANIM KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları