Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

4 NURSEN FUAT ÖZDAYI ORTAOKULU. İnternetteki bir görselin kayıt edilmesi İnternetteki dosyaların kayıt edilmesi Öğrenci bilgisayarlarında yüklü olan yazılımların.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "4 NURSEN FUAT ÖZDAYI ORTAOKULU. İnternetteki bir görselin kayıt edilmesi İnternetteki dosyaların kayıt edilmesi Öğrenci bilgisayarlarında yüklü olan yazılımların."— Sunum transkripti:

1 4 NURSEN FUAT ÖZDAYI ORTAOKULU

2 İnternetteki bir görselin kayıt edilmesi İnternetteki dosyaların kayıt edilmesi Öğrenci bilgisayarlarında yüklü olan yazılımların tanıtılması ve programlar menüsünün kullanımı On parmak yazma

3  Amacınıza uygun görseli aratmak için, arama motorunun “Görseller” kısmında arattığınıza emin olun.  Arama sonuçlarında amacınıza uygun görsel listelenmedi ise yakın/eş anlamlısı ve ya İngilizce karşılığı ile arama yapmayı deneyin.

4  Aradığınız görseli küçük boyutta kullanacaksanız arama sonuç listesinden direk kaydedebilirsiniz.  Sunularınızda ya da başka amaçla büyük boyutta kullacaksanız önce görselin aslına ulaşmalı sonra kaydetmelisiniz. Böylece yeniden boyutlandırıldığında görüntüde bozulmalar olmaz.

5 Görsellerde arattıklarımı z içinden(1), indireceğimi z resme sağ tıklayıp (2), Resmi Farklı Kaydet (3) diyoruz. 1 2 3

6 Gelen pencerede kayıt yerini seçip(1), isim veriyoruz (2)ve kaydet butonuna tıklıyoruz(3) 1 2 3

7 Asıl görselden kaydedilmiş resim Yeniden boyutlandırılınca Arama sonuçlarından kaydedilmiş resim Yeniden boyutlandırınca Arama sonuçlarından kaydedilmiş resim. Boyutlandırılmamış hali

8  İnternette paylaşılan dosyalar genellikle küçük boyutlu ve herkesin kullanımında sakınca olmadığında doğrudan link verilerek paylaşılırlar.

9 Sitelerin çoğunluğu yoğunlu dengelemek ya da güvenlik nedenleriyle zaman, resimdeki şifre gibi önlemlerle indirme işlemini kullanıcıların birkaç aşamada yapmasına izin verir. Bu gibi durumlarda uyarı mesajlarını dikkate alarak ilerlediğimizde indirmek istediğimiz dosyaya ulaşabiliriz.

10  Film, Oyun, Müzik Arşivi, Program gibi büyük boyutlu dosyaların paylaşımı için dosya paylaşım siteleri ya da indirme işlerini yönetecek programlar tercih edilir. jdownloaderuTorrentBearshare Sınırlı Sayıdaki örnek indirme programı ve dosya paylaşım sitesi. Daha fazlası için internette araştıralım.

11  Bilgisayarımızda yüklü programları iki yolla görebiliriz.  Başlat-Tüm Programlar  Başlat - Denetim Masası-Programlar ve Özellikleri  Yüklü bir programı kaldırırken de yukarıdaki yolları kullanabiliriz.

12  Denetim Masasından ulaştığımız ekranda gördüğümüz programların hepsi kullanıcının doğrudan kullanım için değildir. Bu programların bazıları diğer programların görevleri için ya da sistemin çalışması için gerekli programlardır. Bu yüzden buradan kaldıracağımız programları önce tanımalıyız.  Başlat-Tüm Programlar yoluyla ulaştığımız programlar ise kullanıcıların doğrudan erişim kullandığı dosyalar ürettiği programlardır. Burada kullanmadığımız programları kaldırmamız bilgisayarımızı gereksiz yüklerden kurtarır.

13  Şimdi bilgisayarlarımızda yüklü olan programlara bir göz atalım ve ne işe yaradıklarını söyleyelim. Daha önceden tanımadığınız bir programla karşılaştığınızda açıp inceleyelim.  Ne işe yaradığını anlamadığınız programı internette araştıralım.

14 Q KLAVYENİN ORTAYA ÇIKIŞIF KLAVYENİN ORTAYA ÇIKIŞI Yazı makinesinin mucidi olan C. L. Sholes, 1867′de icat ettiği yazı makinesinin mekanik harf kollarından herhangi ikisi aynı anda kağıda doğru havalandığında sıkışmaya neden olduklarını fark eder. Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabildiğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun görür ve Q klavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıkar.  F klavyenin babası İhsan Yener 1946′dan itibaren Türk dilinin özelliklerine uygun, standart bir klavye geliştirilmesi için resmi makamlara yazılar yazar ve,‘  Bilimsel bir klavye yapın, sizin yaptığınızı kabul edelim’ cevabı alır.  Bunun üzerine yabancı uzmanların da bulunduğu bir komisyon kurulur.  Türkçe’de kullanılmakta olan tüm kelimelerin istatistiği TDK’nın kılavuzundan yararlanarak çıkarılır ve 29.934 kelime içinde hangi harften kaçar adet bulunduğunu tespit ettikten sonra, parmakların fiziksel güçleri ve hareket özelliklerini de esas alarak harfler yerleştirilir.  20 Ekim 1955′te standart Türkçe klavye olarak kabul edildi.

15 F’mi, Q’mu KARŞILAŞTIRMA  1955′ten itibaren uluslararası daktilografi ve steno yarışmaları başladı.Yarışmacılarımız bu şampiyonalarda 28 defa dünya birincisi oldular.  Bu birinciliklerin 14′ünde dünya rekoru kırıldı.  Türkçe’de en çok kullanılan harfler olan a, e, k, i, m, l, t ve r harfleri F klavyede en uygun yerlere yerleştirilmişti.  Q klavyede ise en çok kullanılan harfler tabir caizse klavyenin en ücra köşelerine dağıtılmış durumdadır.  Buna karşılık, örneğin Türkçe’de 30.000 sözde sadece 125 defa geçen ve en az kullanılan harf olan j harfi, Q klavyede en uygun yere konulmuştur.  Türkçe’de genel olarak sessiz harfler ve sesli harfler sözcük içinde hemen hemen eşit sayıda bulunduğu için, klavye bu harfleri her iki ele de eşit miktarda dağıtır. Bu iş bölümü sayesinde yorulmak nedir bilmeden saatlerce tıkır tıkır yazı yazılabilir.

16 Q Klavye pek çok kimsenin sandığı gibi modern klavye standardı değil tüm dünyadaki bilim çevrelerinin kabul ettiği gibi tam bir mühendislik rezaletidir. Verimlilik açısından bir İngiliz için Q klavye ne kadar kötüyse bir Türk için Q Türkçe klavye ondan daha da beterdir.

17  Parmaklarınızı klavye üzerine resimdeki gibi yerleştirerek, klavyeye bakmadan 10 Programında görünen kelimeleri yazalım. Bu işlemi, doğru yazana kadar tekrarlayalım.

18  Klavyelerindeki A ve K harflerine dikkat edelim.  On parmak kullanırken işaret parmaklarımız bu tuşları üzerine yerleştirmemiz gerekiyor ve bu tuşları temel alarak diğer tuşları kullanıyoruz.  Kabartmalar, klavyeye bakmadan bu harfleri bulabilmemiz için var.

19 10 Parmak Programı ara yüzü

20  Aşağıda, on parmak klavye kullanırken F Klavyede hangi parmağın hangi tuşlara getirileceği gösterilmiştir. İnceleyiniz.

21  http://www.teknikweb.net/tag/f-klavye-ile- q-klavye-arasindaki-farklar

22  Bilgisayarlarımızı doğru yoldan kapatalım,  Taburelerimizi yerleştirelim.


"4 NURSEN FUAT ÖZDAYI ORTAOKULU. İnternetteki bir görselin kayıt edilmesi İnternetteki dosyaların kayıt edilmesi Öğrenci bilgisayarlarında yüklü olan yazılımların." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları