Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Güvenilecek veya karşılık verilecek bir davranışı hoşgörü ile karşılamak, anlayışla karşılamak,kusur saymamak denir.(sözlük anlamı)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Güvenilecek veya karşılık verilecek bir davranışı hoşgörü ile karşılamak, anlayışla karşılamak,kusur saymamak denir.(sözlük anlamı)"— Sunum transkripti:

1

2 Güvenilecek veya karşılık verilecek bir davranışı hoşgörü ile karşılamak, anlayışla karşılamak,kusur saymamak denir.(sözlük anlamı)

3 Sizce bular doğru mudur?? Kendi görüşlerinizle açıklayınız.

4 Hoşgörü Hoşgörü, sağlıklı insan davranışıdır. Hoşgörü sağlıklı insan hayatının, özüdür. Beşeri münasebetlerin temelidir. Bugün her zamankinden daha fazla hoşgörüye ihtiyacımız olduğu aşikardır. Olumsuz birçok davranışın sebebi, yeterince hoşgörülü olamamaktır. Evde, trafikte, sokakta, okulda, işyerinde, kısaca insanın olduğu her yerde eğer hoşgörü yoksa orada bencillik, anlaşmazlık, güvensizlik, tartışma, kavga olumsuzluk adına her şeyi görebilmek mümkündür. Fikirlerin ve inanışların başka başka olmasından şikayet etmemek gerekir. Çünkü bütün fikirler ve inanışlar bir noktada birleşirse bu hareketsizlik ve ölüm belirtisidir. - Mustafa Kemal Atatürk

5 Hoşgörü İle Sözler. Sevdiğinin kusurlarını hoş görmeyen,sevmiyor demektir. Goethe Sevdiğinin kusurlarını hoş görmeyen,sevmiyor demektir. Goethe Hoşgörü, en iyi dindir. Victor Hugo Hoşgörü, en iyi dindir. Victor Hugo “Hoşgörülü ol ki sana da öyle davranılsın.” Hz.Muhammed (Sav) “Hoşgörülü ol ki sana da öyle davranılsın.” Hz.Muhammed (Sav) Hoşgörü, uygarlığın biricik sınavıdır. Arthur Helps Hoşgörü, uygarlığın biricik sınavıdır. Arthur Helps Affetmek,geçmişi değiştirmez ama,geleceğin önünü açar. Paule Boese Affetmek,geçmişi değiştirmez ama,geleceğin önünü açar. Paule Boese İnsanlığın kurtuluşunu sağlayacak en büyük erdem toleranstır. H.Wilhelm Van Loon İnsanlığın kurtuluşunu sağlayacak en büyük erdem toleranstır. H.Wilhelm Van Loon Meyvesi çamura düşüyor diye, ağaca mı lanet edilir? Hölderlin Meyvesi çamura düşüyor diye, ağaca mı lanet edilir? Hölderlin Bu çağın gereği ortak bir din değil, çeşitli dinlere bağlı insanlar arasındaki karşılıklı hoşgörü ve saygıdır. Gandhi Bu çağın gereği ortak bir din değil, çeşitli dinlere bağlı insanlar arasındaki karşılıklı hoşgörü ve saygıdır. Gandhi

6 Paylaşım : Aralarında bölüşmek herkesse eşit düşecek veya kendi aralarında anlaşarak bir şeyi ayırmaktır.(sözlük anlamı) Paylaşım : Aralarında bölüşmek herkesse eşit düşecek veya kendi aralarında anlaşarak bir şeyi ayırmaktır.(sözlük anlamı)

7 Sizce bular doğru mudur??? Sizce bular doğru mudur??? Kendi görüşlerinizle açıklayınız. Kendi görüşlerinizle açıklayınız.

8 Paylaşmak Paylaşmak Manevi PaylaşımMaddi paylaşım

9 Manevi Paylaşım Manevi Paylaşım İnsanın önce insan olmasının en güzel göstergesidir paylaşmak. Sevgisini dile getirebilmesi, saklamadan, korkmadan, hiçbir şeyden sakınmadan söyleyebilmesi... Sevinçler paylaşılarak büyür, acılar, dertler paylaşılarak azalır. Gerçekten hayatı anlamlı ve değerli kılan paylaşmaktır. Şunu da unutmamak lazım hayatta alan değil, veren kazançlıdır her zaman. İnsanların yaşamı tesadüfen oluşmuyor, bizim yaşamımız kendi davranışlarımızın bir yansımasıdır.

10 Maddi paylaşım: Aralarında bölüşmek, pay etmek, üleşmek

11 Veren eli herkes öper. Verip pişman olmaktansa vermeyip düşman olmak yeğdir. Verirsen doyur vurursan duyur. Az veren candan çok veren maldan Komşu Komşunun külüne muhtaçtır

12  Paylaşmak Çok Yönlüdür…

13

14 Bu sunuma emeği geçen tüm Öğrencilerimize TEŞEKKÜRLER….. NEZAHAT- ASLAN EKŞİOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU


"Güvenilecek veya karşılık verilecek bir davranışı hoşgörü ile karşılamak, anlayışla karşılamak,kusur saymamak denir.(sözlük anlamı)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları