Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ORUÇ İBADETİ. Kazanım: Orucu tanımlayarak niçin oruç tutulduğunu açıklar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ORUÇ İBADETİ. Kazanım: Orucu tanımlayarak niçin oruç tutulduğunu açıklar."— Sunum transkripti:

1 ORUÇ İBADETİ

2 Kazanım: Orucu tanımlayarak niçin oruç tutulduğunu açıklar

3 Kullanılan Yöntem :  Açıklama  Anlatım  Soru- cevap  Tartışma

4 Kur’an-ı Kerim’de, ‘’ Ey inananlar! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizlere de farz kılındı.’’ ayetiyle orucun Allah’ın gönderdiği tüm dinlerde olduğu bildirilmiştir.(Bakara/183)

5

6 ORUÇ; Tan yerinin ağarmaya başlamasından güneş batıncaya kadar insanın yeme, içme ve bazı bedensel isteklerden uzak durmasıdır.

7 İmsak İftar ile biter İle başlar RAMAZAN AYINDA Kadir Gecesi vardır. Teravih namazı kılınır. Tutulur BU TABLODA RAMAZAN AYINA ANLAM KATAN İBADETLER HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

8 Oruç; ergenlik çağına girmiş, akıllı ve sağlıklı müslümanlara farzdır. İnsana iç disiplin kazandırmayı, insanı kötülüklerden sakındırmayı, Allah’ı yüceltmeyi amaçlayan bir ibadettir. Oruç tutan kimse kötülüklerden kaçınmaya, iyi ve güzel davranışlarda bulunmaya özen gösterir.

9 İslam insanların güçlerini aşan veya sıkıntıya yol açan durumlarda kolaylaştırıcı hükümler getirmiştir. Hamile ve bebekli kadınlar, sağlık durumu elverişli olmayanlar, yaşlılar, yolculuğa çıkanlar, oruç tutmakla sorumlu tutulmamıştır.

10 ORUÇ TUTAMAYANLAR NE YAPMALI ?

11 Sürekli sağlık sorunu olanlar ve yaşlılık gibi nedenlerle oruç tutamayanlar ise fidye verirler. Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: ‘‘… Oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakiri doyuracak kadar fidye gerekir…’’ Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: ‘‘… Oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakiri doyuracak kadar fidye gerekir…’’

12 ORUÇORUÇ SAHUR Oruca başlamadan önce yemek zamanı İMSAK Oruca başlama zamanı İFTAR Orucun sona erdiği an FİDYE Tutmayanlar verir YOLCU VE HASTA Tutmayabilir Ramazan ayıdır Farzdır

13 Oruç bize ne kazandırır ?

14  Oruç tutarak aç olan canlıların halini daha iyi anlarız  Oruç sadece aç kalmak değil, aynı zamanda açı arayıp doyurmaktır.  Oruç tutarak aç olan canlıların halini daha iyi anlarız  Oruç sadece aç kalmak değil, aynı zamanda açı arayıp doyurmaktır.

15 Oruç tutmak bizi Allah’a yakınlaştırır

16 Nice oruç tutanlar vardır ki, ellerine aç ve susuz kalmaktan başka bir şey geçmez. Nice oruç tutanlar vardır ki, ellerine aç ve susuz kalmaktan başka bir şey geçmez. Peygamber efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur ;

17 Oruç tutarken gün boyu ibadet hâlinde oluruz. Bu yüzden sadece yemeden ve içmeden uzak durarak oruç tutmak eksik ve yetersizdir. Gerçek oruç, bedenimizi ve bütün organlarımızı çirkin hâllerden ve günahlardan uzak tutmaktır. Şimdi biz buna göre her bir organımızın oruç tutmaya nasıl katılacağını örnekteki gibi yapalım.

18 ORUÇ TUTAN ORGANLAR YAPMASI GEREKENLER YAPMAMASI GEREKENLER

19 ……………. tan yerinin ağarmaya başlamasından güneş batıncaya kadar insanın yeme, içme ve bazı bedensel isteklerden uzak durmasıdır....................... Ramazan ayında inmiştir.

20 Oruç; ergenlik çağına girmiş akıllı ve sağlıklı Müslümanlara………….. dır. Oruçluların gireceği özel cennet kapısına …….. denir.

21 ŞEYMA YENİ


"ORUÇ İBADETİ. Kazanım: Orucu tanımlayarak niçin oruç tutulduğunu açıklar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları