Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAC VE UMRE İLE İLGİLİ KAVRAMLAR  İhram  Telbiye  Tavaf  Şavt  Vakfe  Sa’y  Şeytan Taşlama.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAC VE UMRE İLE İLGİLİ KAVRAMLAR  İhram  Telbiye  Tavaf  Şavt  Vakfe  Sa’y  Şeytan Taşlama."— Sunum transkripti:

1 HAC VE UMRE İLE İLGİLİ KAVRAMLAR  İhram  Telbiye  Tavaf  Şavt  Vakfe  Sa’y  Şeytan Taşlama

2  İhram  Hac ve Umre ibadetleri yerine getirilirken, başka zamanlarda yapılmasında sakınca olmayan davranışların belirli bir süre için yasak olması demektir.  Hac ve Umre ibadetleri yerine getirilirken, başka zamanlarda yapılmasında sakınca olmayan davranışların belirli bir süre için yasak olması demektir. İhramlıyken kişinin saç, sakal ve tırnaklarını kesmesi, hayvanlara ve bitkilere zarar vermesi yasaktır. İhram haccın farzlarındandır. İhram haccın farzlarındandır.

3  Telbiye  İbadet sırasında okunan duadır. Bu nedenle hac ve umre ibadetine başlamadan önce bu duanın okunması zorunludur. Lebbeyk Allahümme Lebbeyk Lebbeyke la şerike leke lebbeyk İnne’l hamde ve’n-nimete leke Ve’l mülk, la şerike leke.

4 Emrin başüstüne… Allah’ım, başüstüne… Emrin başüstüne ey ortağı olmayan! Başüstüne… Tek öveceğim sensin, tüm övgülerim sana… Kavuştuğum nimetlerin hepsi senindir. Her şey de senin… Yoktur ortağın senin. Emrin başüstüne… Allah’ım, başüstüne… Emrin başüstüne ey ortağı olmayan! Başüstüne… Tek öveceğim sensin, tüm övgülerim sana… Kavuştuğum nimetlerin hepsi senindir. Her şey de senin… Yoktur ortağın senin.

5 yerden başlayarak Kâbe’nin etrafında yedi kez dönmektir. Her bir dönüşe ŞAVT denir. Hacer-i Esvet (Siyah Taş)’in bulunduğu TAVAF

6  Şavt  Hacerü’l Esved taşı hizasından başlayarak Kâbe’nin etrafındaki bir tam dönüşe şavt denir.  Hacerü’l Esved taşı hizasından başlayarak Kâbe’nin etrafındaki bir tam dönüşe şavt denir. Her dönüşte kişi istediği duaları okuyabilir. Her dönüşte kişi istediği duaları okuyabilir. Toplam yedi şavt bir tavaf eder.

7 Mekke'de yer alan Safa ve Merve tepeleri arasında yedi kez hızlı adımlarla gidip gelmek şeklinde yapılan ibadettir. Sa'y: Sa'y ibadetine Safa tepesinden başlanır, Safa'dan Merve'ye dört, Merve'den Safa'ya üç defa gidilir.

8

9  Vakfe  Arife günü öğle vaktinden bayram sabahına kadar bir süre Arafat denilen bölgede (durmak) beklemektir.  Arife günü öğle vaktinden bayram sabahına kadar bir süre Arafat denilen bölgede (durmak) beklemektir. Arafat’ta hacılar kendileri, aileleri ve müminler için dua ederler. Arafat’ta hacılar kendileri, aileleri ve müminler için dua ederler. Arafat’ta bir süre durmak ( vakfe) haccın farzlarındandır. Arafat’ta bir süre durmak ( vakfe) haccın farzlarındandır.

10

11 Vakfe, haccın farzlarından biridir. Belirlenen süre içerisinde Arafat’ta bulunmayanlar o yıl hac ibadetini yapmış sayılmazlar. Arafat’ta vakfe yapıldıktan sonra Müzdelife’ye gidilir. Bayram sabahı da Müzdelife vakfesi yapılır.

12

13 Kabe'yi Hz. İbrahim (a.s.) ve oğlu Hz. İsmail (a.s.) Allah'ın emriyle inşa etmiştir. Yapımı tamamlanınca ilk tavafı Hz. İbrahim oğlu Hz. İsmail ile birlikte yapmış ve bütün insanları Kabe'yi ziyarete davet etmiştir. Kabe: Yeryüzünde Allah için yapılan ilk mabettir. Diğer adı "Beytullah"tır. Kabe hicretin 2. yılından itibaren namaz kılmak için kıblemiz olmuştur.

14 Mescid-i Haram: Kabe'nin çevresi revaklarla daire şeklinde çevrilmiştir. Bu alana Mescid- i Haram denir. Zemzem suyu da bu mescidin içinde yer alır.

15

16 Dilimizde "şeytan taşlama" denilen remy-i cimâr, haccedenlerin bayram günleri Mina'da Küçük Cemre, Orta Cemre ve Akabe Cemresi adı verilen yerlere ufacık taşlar atması demektir. Halk dilinde küçük şeytan, orta şeytan ve büyük şeytan da denilen bu taş kümelerine taş atmak haccın vâciplerindendir. Şeytan Taşlama

17

18 Medine’yi ve Mescid-i Nebi’yi Ziyaret ‘’Beni vefatımdan sonra ziyaret edenler, hayatımda ziyaret etmiş gibidir.’’

19


"HAC VE UMRE İLE İLGİLİ KAVRAMLAR  İhram  Telbiye  Tavaf  Şavt  Vakfe  Sa’y  Şeytan Taşlama." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları