Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Cemaatle Namaz.. İmam: Cemaate namaz kıldıran kişi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Cemaatle Namaz.. İmam: Cemaate namaz kıldıran kişi."— Sunum transkripti:

1 Cemaatle Namaz.

2 İmam: Cemaate namaz kıldıran kişi.

3 Cemaat: İmama uyup topluca namaz kılan kişiler.

4 Mihrap: İmamın namaz kıldırırken camide durduğu yer.

5 ...

6 Cuma namazı, bayram namazı ve cenaze namazı cemaatle kılınması gereken namazlardır. Cemaat topluluk demektir. Dinimizde bazı namazlar mutlaka cemaatle (topluca) kılınır. Günlük kılınması gereken beş vakit namaz ve Ramazan ayında kılınan teravih namazı tek başına da kılınabilir, cemaatle de kılınabilir.

7 ...

8 ...

9 Çünkü cemaatle kılına namaz, tek başına kılınan namazdan 27 kat daha fazla sevaptır. Ancak Peygamber Efendimiz cemaatle kılmayı teşvik etmiştir..

10 ...

11 Cemaatle namaz kılmak isteyen bir kişi, kılacağı namazın niyetinin son kısmına "uydum imama" ifadesini ekler. Beş vakit namazın sadece farzları cemaatle kılınır. Sünnetleri tek başına kılınır.. "Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzını kılmaya, uydum imama.”.

12 ...

13 İmam selam verip namazı bitirince kişi sadece sağa selam verip ayağa kalkar. Kılamadığı (yetişemediği) bölümleri tek başına tamamlar Cemaatle kılınan namazın baş tarafında yetişemeyen kimse, yetiştiği yerden imama uyar.

14 ...

15 ...

16 Fatiha ve ek sureyi okumaz. Diğer rekatlarda da hiçbir sure okumaz. İmama uyan kişi tekbir alındıktan sonra sadece sübhaneke duasını okur. Ancak oturuşlarda et-tahiyyatü ve diğer duaları okur. Rüku ve secdelerde tesbihleri söyler.

17 ...

18 ...

19 ...

20 "Namazlarında huşu içinde olan müminler kurtuluşa ermiştir." (Mü'minûn suresi, 1.-2. ayetler) "Kendisini kötülüklerden arındıran, Rabb'inin adını anıp namaz kılan, mutluluğa ermiştir." (A'lâ suresi, 14.-15. ayetler) Namaz

21 "(Resulüm!) Sana vahyedilen kitabı oku ve namazı kıl. Muhakkak ki namaz, çirkin ve kötü işlerden alıkoyar. Allah'ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir." (Ankebut suresi, 45. ayet)

22 - Namaz, insanı Allah'a yaklaştırır. - Namaz, insanın kalbine huzur verir. Namazın insana kazandırdıkları: - Namaz, insanı kötü davranışlardan uzaklaştırır.

23 - Cemaatle kılınan namaz, toplum içinde birlikteliği, yardımlaşmayı, dayanışmayı geliştirir. - Namaz, insanı temizliğe alıştırır.

24 - Namaz, insanın hayatını düzene koyar. - Namaz, insana zamanı iyi kullanmayı öğretir

25


"Cemaatle Namaz.. İmam: Cemaate namaz kıldıran kişi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları