Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ISI YALITIMI.  Isı yalıtımının başlıca amacı maddenin ısı kaybetmesini önlemektir. Sıcak olan maddenin sıcak, soğuk olan maddenin soğuk kalmasını sağlamaktır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ISI YALITIMI.  Isı yalıtımının başlıca amacı maddenin ısı kaybetmesini önlemektir. Sıcak olan maddenin sıcak, soğuk olan maddenin soğuk kalmasını sağlamaktır."— Sunum transkripti:

1 ISI YALITIMI

2  Isı yalıtımının başlıca amacı maddenin ısı kaybetmesini önlemektir. Sıcak olan maddenin sıcak, soğuk olan maddenin soğuk kalmasını sağlamaktır.

3  Evlerimiz kışın bir çok yönden ısı kaybeder. Bu kayıp ısı yalıtımı ile önlenir.

4  Isı yalıtımı için kapı ve camlar çift cam olabilir. İki cam arasında durgun halde bulunan hava ısı kaybını önler.

5  Karlarla kaplı kutup bölgelerinde insanlar kardan yaptıkları ‘iglo’ adı verilen evlerde yaşamaktadırlar.

6  Dışarıda sıcaklık -70 derece iken insanlar igloların içinde sadece bir mum yakarak üşümeden kalabiliyorlar. Peki bu nasıl mümkün olur.

7 Bu evler buzdan yapılır. Bu evlerin yalıtımı çok önemlidir. Bloklarının arası karla sıvanarak tıkanır. kapı evin altındaki kar kazılarak yeraltından geçirilen kapıdır. Bu sayede buz evin yalıtımı tamamlanır.

8  Kar üzerinde duran kuş resminde görüldüğü gibi kuş vücut sıcaklığını koruma için tüylerini kabartıyor. Bunu yapmasının nedeni tüylerinin arasını hava ile doldurmak istemesi yani ısı yalıtımı yapmasıdır.

9  Kutup ayılarının kalın kürkleri sayesinde çok soğuk ortamlarda bile vücut ısılarını korurlar. Kürkleri ısı yatımı yaparlar.


"ISI YALITIMI.  Isı yalıtımının başlıca amacı maddenin ısı kaybetmesini önlemektir. Sıcak olan maddenin sıcak, soğuk olan maddenin soğuk kalmasını sağlamaktır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları