Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İİİİki yada daha fazla elementin belirli oranda birleşerek kimyasal yolla oluşturduğu yeni özellikteki saf maddeye BİLEŞİK DENİR Ancak KİMYASAL.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İİİİki yada daha fazla elementin belirli oranda birleşerek kimyasal yolla oluşturduğu yeni özellikteki saf maddeye BİLEŞİK DENİR Ancak KİMYASAL."— Sunum transkripti:

1

2

3 İİİİki yada daha fazla elementin belirli oranda birleşerek kimyasal yolla oluşturduğu yeni özellikteki saf maddeye BİLEŞİK DENİR Ancak KİMYASAL YOLLA AYRILABİLİR örnek : CO NH H O BELLİ KOŞULLARDA ERİME VE KAYNAMA NOKTALARI SABİTTİR

4

5 Yukarıda Na elementi ile CI elementi arasında oluşan bileşik gösterilmiştir.Bu bileşikle Na(+) iyonu ile CI(-) zıt yüklü olup birbirlerini çeker ve bu iki iyon birbirine değecek kadar yakın durur yani NaCI bileşiğinde Na ile CI arasında iyonik bağ bulunur.Bu tür bileşikler iyonik bağlı veya iyonik yapılı bileşikler olarak adlandırılır.

6 Bütün bileşikler formülle gösterilebilir.

7 İyonik bağlı bileşikler moleküller halinde bulunamaz.

8 Aynen elementlerin sembollerinde olduğu gibi bileşik formülleri de bilimsel anlamda iletişim kolaylığı sağlamak için kullanılır.Örneğin NaCI formülünü gören her kimyacı bunun yemek tuzunu ifade ettiğini bilir.

9 Son katmanlarında 5,6 veya 7 elektron bulunan elementlerin kendi aralarında kimyasal bağ oluştururken elektron alışverişi yapamadıklarını ancak son katmanlarındaki bazı elektronları ortaklaşa kullanırlar.Hidrojen son katmanında 1 elektron olmasına rağmen elektron ortaklaşması yapan istisna elementlerdendir.bu şekilde elektron ortaklaşması ile oluşan bileşikler moleküller halinde bulunur.bu şekilde oluşan bileşikler de molekül yapılı bileşikler olarak adlandırılır.

10

11 Şekilde H ile F arasında kimyasal bağ oluşurken H son katmanından bir elektronunu F atomuna verirse F atomu oktete ulaşıyor ama H atomu ne oktete ne dublete ulaşabilir.bunun yerine H ve F atomları son katmanlarından birer elektronlarını ortaklaşa kullanır.böylece H atomunun son katmanında 2 elektron olup dublete ulaşır.F atomunun son katmanında ise 8 elektron olup oktete ulaşır.bu şekilde oluşan bileşiklere molekül yapılı bileşikler veya kovalent bağlı bileşikler denir.

12 Tüm bileşiklerin yapılarında en az iki tür atom bulunur.Ancak bileşikler tek cins molekülden oluşur. Bileşikler formülle gösterilir.Bazı önemli bileşiklerin formülleri ve türleri aşağıdaki tabloda verilmiştir. Bileşikler oluşurken bileşiği oluşturan elementler özelliğini kaybedip yeni özellikler kazanır. Örn:su molekülü 2 atom hidrojen ile 1 atom oksijenin birleşmesi sonucu oluşur.Hidrojen elementi patlayıcı,oksijen elementi yakıcı bir gaz iken bunlardan oluşan su söndürücü özelliğe sahiptir. Bileşikler saf maddeler olup kaynama,erime noktaları özkütle gibi ayırt edici özellikleri sabittir.

13 FormülBileşiğin adıGünlük hayatta bilinen adı NaCISodyum klorürYemek tuzu CaOKalsiyum oksitKireç taşı Ca(OH) 2 Kalsiyum hidroksit Kireç suyu Na 2 CO 3 Sodyum karbonat Soda FeODemir oksitDemir pası KCIPotasyum klorür --------------- İYONİK YAPILI BİLEŞİKLER

14 FormülBileşiğin adıGünlük hayatta bilinen adı H2OH2OSu CO 2 Karbondioksit SO 2 Kükürt dioksit ---------------- NH 3 Amonyak ---------------- CH 3 COOHAsetik asitSirke C 6 H 12 O 6 GlikozŞeker MOLEKÜL YAPILI BİLEŞİKLER

15

16

17 Bileşikler moleküllerden oluşmuşsa bu moleküllerdeki atomlar arasında kovalent bağ vardır.

18 Bu Bileşikler Molekül Yapıda Değildirler

19 Moleküler yapıda olmayan bileşikleri oluşturan atomlar arasında iyonik bağ vardır

20


"İİİİki yada daha fazla elementin belirli oranda birleşerek kimyasal yolla oluşturduğu yeni özellikteki saf maddeye BİLEŞİK DENİR Ancak KİMYASAL." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları