Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

O İÇİNDEKİLER  Çember 3 Çember  Çemberde Açılar Çemberde Açılar Merkez Açı 7 Merkez Açı Çevre Açı 8 Çevre Açı  Çemberin Uzunluğu Çemberin Uzunluğu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "O İÇİNDEKİLER  Çember 3 Çember  Çemberde Açılar Çemberde Açılar Merkez Açı 7 Merkez Açı Çevre Açı 8 Çevre Açı  Çemberin Uzunluğu Çemberin Uzunluğu."— Sunum transkripti:

1

2 O İÇİNDEKİLER  Çember 3 Çember  Çemberde Açılar Çemberde Açılar Merkez Açı 7 Merkez Açı Çevre Açı 8 Çevre Açı  Çemberin Uzunluğu Çemberin Uzunluğu Çevre Uzunluğu 9 Çevre Uzunluğu Yay Uzunluğu 11 Yay Uzunluğu  Daire 13 Daire  Dairede Alan Dairede Alan Dairenin Alanı 14 Dairenin Alanı Daire Diliminin Alanı 14 Daire Diliminin Alanı Kazanımlar 17 Kazanımlar Kaynakça 18 Kaynakça

3 O Sabit bir noktaya eşit uzaklıktaki noktalar kümesine çember denir. O Çemberin merkezi ile çember üzerindeki noktaları birleştiren doğru parçalarına çemberin yarıçapı denir. r r o

4 Çemberin düzlemde ayırdığı bölgeler: İç bölge Dış bölge Çember

5 O Teğet: Çemberle bir ortak noktası olan doğruya çemberin teğeti denir. O Kesen: Bir çemberi iki noktada kesen doğruya çemberin keseni denir. O Kiriş: Bir çemberin iki noktasını birleştiren doğru parçasına denir.

6 Merkez Açı Çevre Açı

7 O Merkez Açı: Köşesi çemberin merkezinde olan açıya denir. Merkez açının ölçüsü gördüğü yayın ölçüsüne eşittir.

8 O Çevre Açı: Köşesi çember üzerinde ve kenarları çemberin kirişleri olan açılara denir. Çevre açısının ölçüsü gördüğü yayın ölçüsünün yarısına eşittir.

9

10 Örnek:

11

12

13 O Daire: Çember ile çemberin iç bölgesinin birleşimine denir.

14

15 Örnek:

16

17 Çemberde merkez açıları, gördüğü yayları ve ölçüleri arasındaki ilişkileri belirler. Çemberin ve çember parçasının uzunluğunu hesaplar. Dairenin ve daire diliminin alanını hesaplar.

18 www.dersvizyon.com

19


"O İÇİNDEKİLER  Çember 3 Çember  Çemberde Açılar Çemberde Açılar Merkez Açı 7 Merkez Açı Çevre Açı 8 Çevre Açı  Çemberin Uzunluğu Çemberin Uzunluğu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları