Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI DEREBUCAK KAYMAKAMLIĞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BRİFİNG DOSYASI 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI DEREBUCAK KAYMAKAMLIĞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BRİFİNG DOSYASI 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI."— Sunum transkripti:

1 T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI DEREBUCAK KAYMAKAMLIĞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BRİFİNG DOSYASI
EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

2 İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜN GÖREVLERİ
İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin görevleri ve görev bölümleri 18 Kasım 2012 tarih ve Sayılı Resmi Gazetede belirlenmiştir. Buna göre; İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin görevleri; Bakanlığın Eğitim politikaları ve Stratejik planlarını, Mevzuat ve programlar doğrultusunda yönetmek, yönlendirmek, denetlemek ve koordine ederek etkin ve verimli bir şekilde sürdürmektir. Yönetmelikte tespit edilen görevlerin yerine getirilmesini sağlamak amacıyla ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde bulunması gereken başlıca bölümler şunlardır. 1. Temel Eğitim, 2.Ortaöğeretim, 3. Mesleki ve Teknik Eğitim, 4.Din Öğretimi, 5.Özel Eğitim ve Rehberlik, 6.Hayat Boyu Öğrenme, 7. Özel Öğretim Kurumları, 8. Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojileri, 9. Strateji Geliştirme, 10. Hukuk, 11.İnsan Kaynakları, 12. Destek Eğitimi ve 13. İnşaat ve Emlak’ tır. Bölümler, İlçenin Milli Eğitim Şube Müdürü kadro sayısına göre tek tek veya hizmet benzerliğine göre birleştirerek veya ayrılarak şubeler şeklinde oluşturulur. Bu görevler Şube Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülür ve hizmetin gerektirdiği hallerde yeni bölümler kurulabileceği gibi bölümlere yeni görevler de ilave edilebilir. Bu düzenlemeler Şube Müdürü sayısına göre İlçe Milli Eğitim Müdürlerince yapılır.

3 VİZYONUMUZ : MİSYONUMUZ :
Eğitim Öğretim süreci içinde; Özgüven duygusu gelişmiş, iletişim araçlarını gerektiğinde Eğitim-Öğretim çalışmalarının her aşamasında seri kullanabilen, ekip çalışmasını benimseyen, yenilikçi yöntem ve teknikleri kullanan, gelişime açık kaliteli bir kurum olabilmek. MİSYONUMUZ : Toplumlumuzun; tarihsel süreç içerisinden süzülerek bu günlere ulaşan öz değerleri doğrultusunda eğitim dışındaki kurumlarla da işbirliği yaparak, Eğitim-Öğretim hizmetlerinden yararlanan kitlenin beklentilerini karşılayan ve onları geleceğe hazırlayan kaliteli eğitimi ve hizmeti sunmak. Böylece ilçemizin Eğitim-Öğretim, Kültür, Sanat ve Turizm alanlarında gelişimini sağlamak.

4 KURUMUN GENEL OLARAK TANIMI:

5 1. MÜDÜRLÜĞÜMÜZE BAĞLI OKUL VE KURUMLAR
İlçemizde bulunan okul ve kurumların listesi aşağıdaki gibidir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü. Derebucak Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürlüğü. Şehit Hüseyin Albaşgil İmam Hatip Ortaokulu Müdürlüğü. Şehit Hüseyin Albaşgil İlkokulu. Şehit Hüseyin Albaşgil Ortaokulu Müdürlüğü. Çamlık ilkokulu. Çamlık Ortaokulu Müdürlüğü. Gencek Şehit Orhan Parlakkaya İlkokulu. Gencek Şehit Orhan Parlakkaya Ortaokulu Müdürlüğü. Yukarıkayalar ilkokulu. Yukarıkayalar Ortaokulu Müdürlüğü. Pınarbaşı Barbaros İlkokulu. Pınarbaşı Barbaros Ortaokulu Müdürlüğü. Durak Ömer Akkanat İlkokulu. Durak Ömer Akkanat Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürlüğü.

6 1. İLÇEDEKİ ÖZEL VE RESMİ ÖĞRENCİ YURTLARI (Pansiyon)
İlçemizde bulunan özel ve resmi öğretim kurumlarının listesi aşağıdaki gibidir. 96 Öğrenci Kapasiteli Derebucak Çok Programlı Anadolu Lisesi Öğrenci Yurdu 36 Öğrenci kapasiteli Özel Başpınar Ortaöğrenim Kız Öğrenci Yurdu. Şu andaki mevcut öğrenci sayısı : 32 53 Öğrenci Kapasiteli Özel Derebucak Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu. Şu andaki mevcut öğrenci sayısı : 50 22 Öğrenci kapasiteli Özel Gencek Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu. Şu andaki mevcut öğrenci sayısı : 22 32 Öğrenci kapasiteli Özel Yukarıkayalar Ortaöğrenim Erkek Öğrenci Yurdu .

7 2. İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ:
Kurumumuz; Hükümet Konağının 3. katında çalışmalarını sürdürmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürü Şube Müdürü Şef Şef Şef VHKİ Memur Şef Memur Şoför Hizmetli Hizmetli Hizmetli

8 2. İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ KADROSU
İlçe Milli eğitim Müdürlüğümüzün kuruluş şeması aşağıdaki gibidir. Yahya AKKAYA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ Yusuf KARABACAK İLÇE MİLLİ EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRÜ Mehmet BALCI ŞEF Abdullah ÖZDEMİR ŞEF Ahmet DÖNMEZ ŞEF Ali KIZILDAĞ VHKİ Fatih YILDIZ MEMUR Abdullah YÜKSEKKAYA MEMUR Ramazan DALKILIÇ ŞOFÖR Ali SARIKAYA HİZMETLİ Kadir ÇİFTÇİ HİZMETLİ Himmet ÜRÜN HİZMETLİ

9 3. HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Hükümet Konağı 4. Katındadır. Müdür (1) Yahya Kemal SAVDIR Müdür Yardımcısı: Sevgi ÇAĞLAR Öğretmen: 1 Personel : Yok.

10 4.İLÇEMİZE BAĞLI OKULLARA AİT BİLGİLER
1-Okul/Kurum Sayfası A-Yaygın Eğitim Halk Eğitim Merkezi (1) B-Genel Ortaöğretim Kurumu (Yok) C-Mesleki ve Teknik Eğitim (1) D- Okul Öncesi Eğitim Kurumu (Yok) E-İlköğretim Kurumu (İlkokul) (6) F-İlköğretim Kurumu (Ortaokul) (5) G- İmam Hatip Ortaokulu (1) H-YBO (1)

11 4. İLÇEMİZE BAĞLI OKULLARA AİT BİLGİLER
2-Personel Okul/Kurumlar A- Müdür 1- Kadrolu :2 2- Vekil :6 B- Müdür Yardımcısı 1- Kadrolu :(Yok) 2- Vekil :4 C- Öğretmen Okul Öncesi :5 Sınıf :18 Branş Öğretmeni :55 Ücretli öğretmen :4 Şef :3 VHKİ :1 Memur :4 Şoför :2 Hizmetli (İççi+Geçici) :19

12 İLK/ORTA, OKULLARIMIZDAKİ DERSLİK, ŞUBE VE ÖĞRENCİ SAYILARI
OKUL ADI  Derslik Sayıları Şube Sayıları Toplam Öğrenci Sayısı E K TOPLAM Çamlık İlkokulu (Okul Öncesi Dahil) 5 4 26 33 59 Şehit Hüseyin Albaşgil İlkokulu (Okul Öncesi Dahil)  5 31 30 61 Durak Ömer Akkanat Yatılı Bölge İlkokulu(Okul Öncesi Dahil) 3 19 21 40 Yukarıkayalar İlkokulu (Birleştirilmiş Sınıf) 17 22 39 Gencek şehit Orhan Parlakkaya İlkokulu (Okul Öncesi Dahil) 34 64 Pınarbaşı Barbaros İlkokulu (Birleştirilmiş Sınıf)  2 2 14 12 27 23 141 148 289 Şehit Hüseyin Albaşgil İmam Hatip Ortaokulu 1 7 Şehit Hüseyin Albaşgil Ortaokulu 58 85 Durak Ömer Akkanat Yatılı bölge Ortaokulu 11 44 Yukarıkayalar Ortaokulu 28 16 Gencek Şehit Orhan Parlakkaya Ortaokulu 24 Pınarbaşı Barbaros Ortaokulu 32 29 197 117 314 Derebucak Çok programlı Anadolu Lisesi 8 47 80 GENEL TOPLAM 67 60 385 298 683

13 2014-2015 YILI OKUL ÖNCESİ ÖĞRENCİ SAYISI
S.NO OKUL ADI KIZ ERKEK TOPLAM 1. Şehit Hüseyin Albaşgil İlkokulu 7 4 11 2. Gencek Şehit Orhan Parlakkaya İlkokulu 10 14 3. Yukarıkayalar İlkokulu 6 4. Çamlık İlkokulu 5 9 5. Pınarbaşı Barbaros İlkokulu 6. Durak YBO 12 GENEL TOPLAM 26 35 61

14 5. İLÇENİN EĞİTİM SİSTEMİ
Okul Öncesi: Okul öncesi eğitimin amacı; Millî Eğitimin genel amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak, çocukların bedensel, zihinsel, duygusal yönlerden gelişimlerine, onların iyi alışkanlıklar kazanmalarına katkıda bulunarak ilköğretime hazırlanma koşulları uygun olmayan eğitim bölgelerinden gelen çocuklar için ortak bir yetişme ortamı oluşturarak; Türkçenin doğru ve güzel konuşulmasını ayrıca ilköğretime geçişi kolaylaştırmayı sağlamaktır. İlçemiz genelinde son 8 yılda ana sınıfına devam eden öğrenci sayılarına yönelik grafik aşağıdaki gibidir.

15 5. İLÇENİN EĞİTİM SİSTEMİ
İlkokul: İlköğretim, 6–10 yaş grubundaki çocukların Eğitim-Öğretimini kapsar. İlköğretimin amacı; Millî Eğitimin genel ve özel amaçları ile temel ilkelerine uygun olarak, her Türk çocuğunun iyi birer vatandaş olabilmesi için, gerekli temel bilgi, beceri, davranış ve alışkanlık kazanmasını, Millî ahlâk anlayışına uygun olarak yetişmesini, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda hayata ve bir üst öğrenime hazırlanmasını sağlamaktır. İlçemiz genelinde son 6 yılda İlköğretim okullarına devam eden öğrenci sayıları ile Eğitim-Öğretim yılında ise 12 yıllık zorunlu eğitim yasasına göre ayrıştırılan ilköğretim okulları sonucunda ortaya çıkan İlkokula devam eden öğrenci sayılarına yönelik grafik aşağıdaki gibidir.

16 5. İLÇENİN EĞİTİM SİSTEMİ
Ortaokul: İlköğretim, 10–14 yaş grubundaki çocukların Eğitim-Öğretimini kapsar. İlköğretimin amacı; Millî Eğitimin genel ve özel amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak, her Türk çocuğunun iyi birer vatandaş olabilmesi için, gerekli temel bilgi, beceri, davranış ve alışkanlık kazanmasını, Millî ahlâk anlayışına uygun olarak yetişmesini, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda hayata ve bir üst öğrenime hazırlanmasını sağlamaktır. İlçemiz genelinde son 6 yılda İlköğretim okullarına Eğitim-Öğretim yılında ise 12 yıllık zorunlu eğitim yasasına göre ayrıştırılan ilköğretim okulları sonucunda ortaya çıkan Ortaokula devam eden öğrenci sayılarına yönelik grafik aşağıdaki gibidir.

17 5. İLÇENİN EĞİTİM DURUMU Mesleki ve Teknik Eğitim : Ortaöğretim; İlköğretime dayalı, en az dört yıllık genel, Mesleki ve Teknik Öğretim kurumlarının tümünü kapsar. Ortaöğretimin amaç ve görevleri; Millî eğitimin genel ve özel amaçları ile temel ilkelerine uygun olarak, öğrencilere asgarî ortak bir genel kültür vermek, birey ve toplum sorunlarını tanıtmak ve çözüm yollarını aramak, ülkeni sosyo -ekonomik ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunacak bilinci kazandırarak öğrencileri ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda hem yüksek öğretime hem de mesleğe veya hayata ve iş alanlarına hazırlamaktır. İlçemiz genelinde son 8 yılda Ortaöğretime devam eden öğrenci sayılarına yönelik grafik aşağıdaki gibidir.

18 5. İLÇENİN EĞİTİM SİSTEMİ Yaygın Eğitim :
Yaygın Eğitim, Örgün Eğitim ile birbirini tamamlayacak, gereğinde aynı vasıfları kazandırabilecek ve birbirinin her türlü imkânlarından yararlanacak biçimde bir bütünlük içinde düzenlenir. Yaygın eğitim; Halk Eğitimi, Mesleki Eğitim ve uzaktan Eğitim yoluyla gerçekleştirilmektedir. Aşağıdaki tabloda ilçemizde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce açılan kurslara katılım sayıları yıllara göre yazılmıştır. Tablo 6: İlçemiz Halk Eğitim Merkezi Kursiyer Sayıları YILLAR AÇILAN KURS SAYISI KURSA KAYITLI KİŞİ SAYISI BELGE ALAN KİŞİ SAYISI 75 1286 1243 112 1118 128 110 1518 1415 42 816 717 26 464 171 21 335 280

19 Diğer (Derebucak dışından Veli İsteği ile gelen Öğrenciler)
2014 – 2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DURAK ÖMER AKKANAT YBO KÖYLERE GÖRE ÖĞRENCİ DAĞILIMI KÖYLER 1.Sınıf 2.Sınıf 3.Sınıf 4.Sınıf İlkokul Toplam 5.Sınıf 6.Sınıf 7.sınıf 8.Sınıf Ortaokul TOPLAM Genel Toplam Durak 2 5 9 4 20 3 6 13 33 SHÇEK Tepearası 1 8 Uğurlu Taşlıpınar Diğer (Derebucak dışından Veli İsteği ile gelen Öğrenciler) 7 21 23 GENEL TOPLAM 11 28 16 10 12 45 73

20 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BURSLU ÖĞRENCİ LİSTESİ
OKULLARIMIZ ERKEK KIZ TOPLAM Durak Ömer Akkanat Yatılı Bölge Ortaokulu Durak Ömer Akkanat YBO Yukarıkayalar İlkokulu Yukarıkayalar Ortaokulu Şehit Hüseyin Albaşgil İlkokulu Şehit Hüseyin Albaşgil Ortaokulu 2 Gencek Şehit Orhan Parlakkaya İlkokulu Gencek Şehit Orhan Parlakkaya Ortaokulu Çamlık İlkokulu Çamlık Ortaokulu 4 6 Pınarbaşı Barbaros İlkokulu Pınarbaşı Barbaros Ortaokulu GENEL TOPLAM 8

21 İlçemiz Merkez, Kasaba ve Köylerimizde Görev Yapan Yönetici,
Öğretmen ve Personel Sayıları: Kurum Md Md.V. Şube Md. Şef Md. Yrd V. H.K.İ. Mem. Okul Öncesi Öğrt. Sınıf Öğrt Zih. Engelli Branş Öğrt. Ücretli Hizmetli Şöfor Toplam İlçe MEM 1 2 10 Halk Eğitimi Merkezi Md. Derebucak ÇPL 7 Şehit Hüseyin Albaşgil Or. 12 15 Çamlık Ortaokulu 8 Durak Ömer Akkanat YBO 13 Gencek Şehit Orhan Prlk. Ortaokulu 5 Yukarıkayalar Ortaokulu 6 Pınarbaşı Barbaros Ortaokulu Şehit Hüseyin Albaşgil İmam Hatip Ortaokulu Durak Ömer Akkanat İlkokulu Şehit Hüseyin Albaşgil İlkokulu 4 Çamlık İlkokulu 3 Gencek Şehit Orhan Paralakkaya İlkokulu Yukarıkayalar İlkokulu Pınarbaşı Barbaros İlkokulu Genel Toplam 19 55 106

22 6. TEKNOLOJİK ALTYAPI Derebucak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde çalışan tüm personel ; bilgisayar kullanım Sertifikasına sahiptir. Bilgi ve Teknoloji alanında ortaya çıkan yenilikler Personel tarafından yakından takip edilip kuruma uyarlanmaktadır. Halen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde Personelin hizmetine sunulan 6 adet Masaüstü, 6 Adet Dizüstü (Laptop) Bilgisayar, 2 adet yazıcı, 1 adet Tarayıcı ve 2 adet Fotokopi makinesi kullanılmaktadır. Her personele yetecek kadar Bilgisayar bulunmaktadır. Teknolojiyi takip etme anlamında bir problem yoktur. Bu durum ise kurumumuz için hem güçlü yön hem de önemli fırsattır. Okullarımızda ise teknolojik imkanlar gün geçtikçe gelişmektedir. Okullarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla tüm okullarımızda Kamara sistemi kurulmuştur. Okullarımızda BT sınıflarımızdaki var olan Bilgisayarların büyük çoğunluğu kullanım ömrünü tamamladığı için sistem dışı bırakılmıştır. Ancak; Durak YBO, Şehit Hüseyin Albaşgil İlk/Ortaokulu ve Derebucak Çok Programlı Lisesinin BT sınıfları açık tutulmakta, öğrenci ve velilerimizin hizmetine sunulmaktadır. Ayrıca her okulun ADSL, Telefon ve Web sayfaları bulunmaktadır.

23 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Bütçesi
7. MALİ KAYNAKLAR Türk Millî Eğitiminde kaynakların; gerçek verilere dayanılarak ihtiyaç duyulan bölgelere yönlendirilmesi zorunluluğu yanında, çeşitli nedenlerle kaynakların etkin ve verimli kullanılamaması sorunlarının da yaşandığı bilinmektedir. Son yıllarda nüfus artış hızı; düşmüş olmasına rağmen Bakanlığımız kaynaklarının büyük bir bölümü nüfus yoğunluğunun artış gösterdiği, dershane yetersizliği sonucu ikili öğretim yapılan bölgelerdeki yeni okulların yapımına harcanmaktadır. Bu nedenlerle; okullarımızın ihtiyaç duyduğu küçük onarım ödenekleri yetersiz kalmaktadır. Merkezi yönetim bütçe uygulamasına geçilmesiyle, bütçe sistemi uluslararası standartlara uygun bir kapsama kavuşurken, çok yıllı bütçeleme sisteminin bütçe sistemine entegre edilmesiyle de, daha saydam ve öngörülebilir bir bütçe politikası uygulamaya konulmaktadır. Ancak; Okullarımızın küçük onarımları için istenen onarım ödenekleri okullar bazında hiçbir yıl yeterli olmamış bu nedenle de okullarımızı küçük onarım işlemleri bitirilememiştir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Bütçesi AÇIKLAMA 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 Tüketime Yönelik Mal ve Malzeme Alımları 1.908,00 2.512,00 2.298,77 5.777,00 4.453,00 6.000,00 Personel Ödemeleri (Maaş + Ekders ,45 ,92 ,96 29.829,08 ,84 ,11 Görev Giderleri 6.742,00 5.763,00 6.407,95 5.965,00 1.776,05 3.315,00 Hizmet Alımları 1.572,00 1.554,00 1.935,68 2.027,00 2.531,57 4.954,00 Menkul Mal, Gayri maddi Hak Alım Bakım ve Onarım Gideri 0,00 7.498,90 2.127,47 1.684,56 1.200,00 Mamul Mal Alımları 10.000,00 6.992,68 7.074,53 Gayri Maddi Hak Alımları TOPLAM (TL) ,45 ,92 ,94 52.800,08 ,45 ,11

24 8-1 YAPILAN ÇALIŞMALAR İlçemiz merkez ve merkeze bağlı Mahalle okullarımıza ilk defa atanan öğretmen ve personel için Aday Eğitimi (Temel Eğitimi, Hazırlayıcı eğitimi) seminerleri yapılmıştır. Ortaöğrenimdeki öğrenci taşıma işlemini ortadan kaldırmak amacıyla başlatılan 60 Erkek, 36 Kız öğrencimizi barındıracak kapasitede Ortaöğrenim Öğrenci Yurdu Yapım çalışmaları bitirilmiştir. ,00 TL ödenek gelmiş. Devlet Malzeme Ofisinden malzeme listesi gönderilerek malzeme istenmiştir. Okulsuz yerleşim birimi olan Tepearası mahallesindeki İlkokul öğrencilerinin Durak YBO ilkokuluna taşınmaları ile ilgili gerekli çalışmalar başlatılmış ve bitirilmiştir. «Geriye Dönüşüm ve Eğitime Katkı Projesi» kapsamında, İlçemiz Malmüdürlüğü ile Seydişehir Endüstri Meslek Lisesi Müdürlükleri ile işbirliği içinde ilçemiz merkez ve merkeze bağlı Mahalle okullarında TİF den düşürülen yaklaşık 600’ e yakın sıra, masa, dolap vb. gibi karışık araç ve gerekleri onararak ihtiyaç duyulan okullara dağıtmak amaçlı bu Proje 28/03/2013 tarihinde başlatılmış çalışmalar devam etmektedir. Projenin bitiş tarihi 09/07/2014 ‘dür. İlçemiz Merkez ve Mahalle okullarımızda öğrenim gören öğrenciler arasında Futbol, Voleybol, Masa tenisi ve Satranç karşılaşmaları düzenlenmiştir. İlçemiz okullarına gönderilen Yakacak, Temizlik ve Kırtasiye ödenekleri ile müdürlüğümüze gönderilen ödeneklerin ihaleleri yapılarak okullarımıza dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Hayırsever bir vatandaşın desteği ile Çamlık İlk/Ortaokulu’nun yıpranmış ve kullanılmaz durumdaki 21 Adet kapılar yenilenmiştir. İlçemizde TEOG sınavları gerçekleştirilmiştir.

25 9. HEDEFLERİMİZ Derebucak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü daha hızlı, etkin, verimli ve teknolojiyi daha iyi kullanan bir kurum haline getirmek. Derebucak İlçesinde okulöncesi eğitimde beş yaş grubu okullaşma oranını plan dönemi sonunda % 100’e çıkartmak. Toplumda okur-yazarlık oranını % 100 yapmak. Toplumsal talep ve iş alanlarının ihtiyaçları doğrultusunda istihdama yönelik Mesleki ve Teknik eğitim kursları düzenlemek. Aile eğitimi konusunda gerekli çalışmaları yapmak. Ekonomik yetersizliği bulunan öğrencilere yönelik sınav merkezli yardımcı kurslar düzenlemek. Ortaöğretim (ÇPL)Yurdu öğrenci kapasitesini yükseltmek. Orta öğrenim kurumlarına sınavla öğrenci yerleştirmede %82 olan oranımızı %90’a çıkarmak. Ortaokullarda İmam Hatip öğrenci sayısını artırmak. ÇPL bünyesinde Anadolu İmam Hatip Lisesi Programı (sınıfı) açmak. Öğretmenlerimizin kullanabileceği bir öğretmenevi yaptırmak.

26 2014-2015 YILI TEMEL SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ:

27 2014-2015 YILININ TEMEL SORUNLARI
İlçemiz okul ve kurumlarımızdaki temel sorunlar şu şekilde sıralanmaktadır. Okullarda Kadrolu Müdür ve Müdür Yardımcısı eksikliği. İlçemiz merkez ve merkeze bağlı mahallelerinde çağ nüfusunda olup, aileleri ile birlikte yurt dışında yaşadıkları için e-okulda kayıtları olmayan öğrenciler nedeni ile okulöncesi, İlk ve Orta Öğretim kurumlarımızdaki okullaşma oranlarının düşük olması. Öğretmenlerimizin kullanabileceği bir Öğretmenevi.

28 ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Velilerimizin; okullar ve öğrencileri ile daha çok ilgilenmeleri için Yönetici ve öğretmenlerimizin gerekli gördüğü tarihlerde okul ve öğrencileri ile ilgili bilgi paylaşımında bulunmaları yönetici ve öğretmenlerinde bir plan çerçevesinde öğrenci ailelerini ziyaret ederek onların ekonomik, sosyal kültürel, psikolojik sorunlarını yerinde tespit ederek var olan sorunların çözümüne katkı sağlama çalışmalarını özenli bir şekilde sürdürmeleri, Okullarımızın yönetici, memur, kaloriferci, sağlık memuru, ambar görevlisi gibi kadrolarının atama yoluyla doldurulmasının sağlanması için gerekli çalışmaların Milli Eğitim Bakanlığı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılması, 4+4+4 eğitim siteminin uygulanacağı eğitim öğretim yılında ilçemiz merkez ve mahallelerinde okullarımızda öğrenim gören öğrencilerimiz içinde Durak Ömer Akkanat YBO dışında engelli öğrenci bulunmamasına rağmen gelecek yıllar için bu özelliklere sahip öğrencilerin yararlanabileceği engelli rampası ve engelli WC yapılabilmesi için istenen ödeneklerin gönderilmesinin sağlanması. Tüm yönetici ve öğretmenlerimizce; öğrencilerimizin her şeyden önce iyi bir ÖĞRENCİ, iyi bir YUTTAŞ ve iyi bir İNSAN olmalarını sağlamak amacıyla etik değerler üzerinde titizlikle durmaları konuşma davranış özellikleriyle öğrencilerine örnek olmaları. 21/01/2015 Yahya AKKAYA İlçe Milli Eğitim Müdürü


"T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI DEREBUCAK KAYMAKAMLIĞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BRİFİNG DOSYASI 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları