Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PATNOS RAM AİLE EĞİTİM SUNUSU 1. PATNOS RAM KEND İ GÜCÜNE İ NANAN, HAYATA SAH İ P ÇIKAN, SEVG İ YLE PAYLA Ş AMAK İ STEYEN ANNE BABALARA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PATNOS RAM AİLE EĞİTİM SUNUSU 1. PATNOS RAM KEND İ GÜCÜNE İ NANAN, HAYATA SAH İ P ÇIKAN, SEVG İ YLE PAYLA Ş AMAK İ STEYEN ANNE BABALARA."— Sunum transkripti:

1 PATNOS RAM AİLE EĞİTİM SUNUSU 1

2 PATNOS RAM KEND İ GÜCÜNE İ NANAN, HAYATA SAH İ P ÇIKAN, SEVG İ YLE PAYLA Ş AMAK İ STEYEN ANNE BABALARA

3 PATNOS RAM DE Ğ ERL İ ANNE VE BABALAR  Günümüzün değişen şartlarında çocuk yetiştirmek oldukça güçleşen bir zanaat... Karşılaştığımız güçlükler karşısında çaresizliği sıklıkla hisseder olduk.

4 PATNOS RAM  Bir yandan şartlar karşısında yıkılmayan. Yılmayan; diğer yandan da kendi haklarını savunabilen, güçlü, vatanına ve milletine faydalı bireyler yetiştirebilmek...

5 PATNOS RAM Varolan riskleri en aza nasıl indiririz? Ya da bunlarla nasıl en uygun biçimde baş edebiliriz?Varolan riskleri en aza nasıl indiririz? Ya da bunlarla nasıl en uygun biçimde baş edebiliriz?

6 PATNOS RAM Çocuklarımızın geleceklerini, öncelikle kendilerini tanıyan, gücünün farkına varan ve bu gücü olumlu yönlere yöneltebilen bireyler olarak yetiştirerek garanti edebiliriz.Çocuklarımızın geleceklerini, öncelikle kendilerini tanıyan, gücünün farkına varan ve bu gücü olumlu yönlere yöneltebilen bireyler olarak yetiştirerek garanti edebiliriz.

7 PATNOS RAM  Doğal olarak, bunu sağlamanın en önemli adımı kendimizi de çağın gerisinde kalmaksızın geliştirmek, öğrenmeye açık olmaktır.

8 PATNOS RAM  Çocuğunuzun hayata daha sıkı bağlanması, değerlerini, duygu ve düşüncelerini fark edip ifade edebilmesi, iletişim becerileri ile birlikte temel yaşam becerilerini de daha sağlıklı ortamda gözden geçirebilmeleri için size önemli görevler düşmektedir.

9 PATNOS RAM Çocuklarımız için en önemli unsur iletişimdir. Bir problem ortaya çıkmadan normal zamanlarda da sürdüreceğiniz etkili dinleme, önem verdiğinizi gösterme, soru sormasına izin verme, doğru bilgilendirme, hayatı çocuğunuzla paylaştığınızı,Çocuklarımız için en önemli unsur iletişimdir. Bir problem ortaya çıkmadan normal zamanlarda da sürdüreceğiniz etkili dinleme, önem verdiğinizi gösterme, soru sormasına izin verme, doğru bilgilendirme, hayatı çocuğunuzla paylaştığınızı,

10 PATNOS RAM onu anlamaya gayret gösterdiğinizi, zaman ayırdığınızı gösterecek bir hayat şekliniz olacaktır. Böylece problem durumlarında da çocuğunuz size gelebileceğini, birbirinize sıkı sıkı sarılacağınızı bilecektir.

11 PATNOS RAM Problemler büyümeden ne kadar erken ele alınabilirse, o kadar kısa sürede ve etkili bir şekilde çözüme ulaşacaktır.

12 PATNOS RAM “Biz çocuğumla arkadaş gibiyiz” diyerek çok iyi anlaştıklarını ve konuştuklarını belirtmek isteyen anne ve babalar vardır. Unutmayalım ki, pek çok arkadaşı olabilir ve olacaktır. Oysa sadece bir tane anne ve babası vardır.

13 PATNOS RAM Hepimizin sıkıntılı, tasalı zamanları olabilir. Bu zamanlarda problemlerimizi çözerken, aile toplantılarında gittiğimiz misafirliklerde çözüm geliştirmek iyi model olmamızı sağlayacaktır.

14 PATNOS RAM * Hep birlikte düşünerek çözüm yolları üretin. *Yaşı ne kadar küçük olursa olsun çocuğunuzun da çözüm önerileri getirebileceğini unutmayın. *Onu dinleyin ve paylaşın.

15 PATNOS RAM Değerlendirmenizi yaparak, neler yapabileceğinizi görün ve harekete geçin. Çözüme ulaştığınızda ise bunun kıymetini bilin ve ailenizle paylaşın...

16 PATNOS RAM ÇOCUĞUMUN SAĞLIKLI HAYAT SÜRMESİNİ VE TÜM POTANSİYELİ İLE GELİŞİMİNİ SAĞLAMAK İÇİN NASIL YARDIM EDEBİLİRİM?

17 PATNOS RAM Sıklıkla gelen sorulardan biridir bu; “NE YAPABİLİRİM? NASIL YARDIM EDEBİLİRİM?”

18 PATNOS RAM Yapılan çalışmalar ailelerin çocukların seçimlerini değiştirebileceğini, mümkün olduğu kadar erken yaşlarda alınan sağlıklı gelişimlerini destekleyici küçük önlemlerin ergenlik ve yetişkinlikte sürdüğünü; kendine güvenen, bağımsız, toplum ve akran baskılarına direnebilen yani sağlıklı uyumlu bireyler olarak yetişmelerini sağladığını göstermiştir.

19 PATNOS RAM Erken yaşlarda çocukların çoğu televizyonda, sinema, gazete, dergilerde ve çevrelerinde gençleri, yetişkinleri sigara, alkol, gibi maddeler tüketirken, internet kafelerden çıkmayan kişiler olarak görürler. Erken yaşlarda çocukların çoğu televizyonda, sinema, gazete, dergilerde ve çevrelerinde gençleri, yetişkinleri sigara, alkol, gibi maddeler tüketirken, internet kafelerden çıkmayan kişiler olarak görürler.

20 PATNOS RAM  Aynı zamanda onların gözünde büyükler belli bir marka giydiklerinde daha saygın olduklarını, futbol maçlarına bir başkasına zarar vermeyi göze alacak kadar bağımlı olmayı görürler...

21 PATNOS RAM Çocuklar gördükleri, izledikleri bu durumları normal, yetişkinliğin, hayatın bir parçası olarak algılarlar ve kayıt ederler; daha sonra hayata geçirmek üzere...

22 PATNOS RAM Bizim ana amacımız çocuklarımızın bağımlı olmadan yetişmelerini sağlamaktır.

23 PATNOS RAM Bu amaçla 6 temel ilkeden hareket edeceğiz; 1* Çocuklarla iyi bir iletişim kurmak ve bunu sürdürmek. 2* Çocuğun hayatı ile ilgilenmek. 3* Açık kurallar oluşturmak ve bunlara uymaya sağlamak için tutarlı ve uygun sonuçlar alana kadar çabalamak.

24 PATNOS RAM 4* Olumlu model olmak. 5* Çocuğa arkadaşlarını akıllıca seçmesini öğretmek. 6* Çocuğun aktivitelerini izlemek.

25 PATNOS RAM İYİ HABER... Ailelerin desteği ve rehberliği, çocukların psikolojik dayanıklılıklarını artırmakta ve maruz kaldığı bu mesajlarla yara alamadan baş edebilmesinde en önemli katkıyı oluşturmaktadır.

26 PATNOS RAM 1*İletişim önemli çünkü; Çocuklarınızla her gün konuşmayı alışkanlık haline getirin. Umutları, korkuları, sevdikleri, sevmedikleri ve özel ilgileri ile çocuğunuz bir bireydir. Çocuğunuz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, onu olumlu aktivitelere ve arkadaşlık ilişkilerine yönlendirmede o kadar rahat edersiniz.

27 PATNOS RAM - Şimdi çocuğunuzla iyi iletişim kurmanız, ilerde bir problemi olup size geldiğinde onunla iletişiminizi kolaylaştıracaktır.

28 PATNOS RAM - İletişim kurarken onu eleştirmemeniz, olduğu gibi kabul ederek anlamaya çalışmanız önemlidir. Olumlu ve yapıcı destek, çocuğunuzun davranışlarını eleştiriden daha fazla olumlu etkiler.

29 PATNOS RAM

30 O kim biliyor musunuz? *Çocuğunuz en çok hangi rengi seviyor? *En iyi arkadaşının adı ne? Onu tanıyor musunuz? *Öğretmenini seviyor mu?Öğretmeninin adı ne? *En çok kimi taklit ediyor? Büyüyünce kim gibi olmak istiyor?

31 PATNOS RAM * En çok ne yemekten hoşlanıyor?Sevdiği yemeğin adı ne? *TV’ de en çok hangi programı seviyor?Sevdiği, izlemekten hoşlandığı bir sanatçı var mı? *Neleri yapmaktan hoşlanıyor? *Gelecekte nasıl bir iş olsun istiyor?

32 PATNOS RAM Bu soruların cevaplarını biliyor musunuz? - Bu sorulara sizin verdiğiniz cevaplar ve çocuğunuzun verdiği cevapları karşılaştırarak çocuğunuzu ne kadar tanıdığınız belirlerken daha neler yapabileceğinizi ve çocuğunuzun yaşantısına yeni şeylerin katılmış olduğunu göreceksiniz.

33 PATNOS RAM - Çocuğunuzu tanımaya yönelik bu konuşmaların günlük hayatınız içinde yer alması için her gün vakit ayırın.

34 PATNOS RAM Zaman ayırın... - Yaşadığı problemler, bu problemlere yaklaşımları konusunda her gün birkaç dakika çocuğunuza ayırın. Problemlerini nasıl ele aldığını, hangi yolları izleyerek çözmeye çalıştığını gözden geçirin. Böylece çocuğunuzun basit problemleri nasıl çözdüğünden hareketle, problem çözme becerilerini artırabilirsiniz.

35 PATNOS RAM - Bu aynı zamanda çevresinden, arkadaşlarından gelen baskılara boyun eğmemesine yardımcı olacaktır.

36 PATNOS RAM Duygudaş olun... - Çocukların deneyimleri büyüklerin deneyimlerinden farklıdır. Bu sebeple verdiği bazı tepkileri abartılı ve ya saçma bulabilirsiniz. Size önemsiz gelen konular, onlara önemli gelebilir.

37 PATNOS RAM Örneğin, bir gün eve; -”Öğretmenim beni sevmiyor, bana fazla ev ödevi veriyor”, diyerek gelebilir.

38 PATNOS RAM - Bu çok gülünç, herkese aynı ev ödevini veriyor, demek yerine, çocuğunuzun duygusunu onaylayın, durumu gözden geçirin ve olayı kendisinin daha iyi anlaması için yok gösterin.

39 PATNOS RAM - Öğretmenimin beni sevmediğini hissetseydim, üzülürdüm, bundan hoşlanmazdım. Peki, sınıftaki diğer arkadaşlarına da aynı ödevi vermedi mi? gibi. - Öğretmenimin beni sevmediğini hissetseydim, üzülürdüm, bundan hoşlanmazdım. Peki, sınıftaki diğer arkadaşlarına da aynı ödevi vermedi mi? gibi.

40 PATNOS RAM - Gerçekten sorun olup/olmadığından emin değilseniz, araştırmanız gerekir. Acaba öğretmeni gerçekten farklı ödev veriyor mu? Farklı ödev veriyorsa neden? Gerekirse öğretmenle görüşebilirsiniz.

41 PATNOS RAM Bu gibi durumlarda hissettiklerini anladığınızı, birlikte olduğunuzu, ona yardımcı olmak istediğinizi belli edin.

42 PATNOS RAM Can kulağıyla dinleyin... Çocuğunuza, ne söylediği ile ilgilendiğinizi gösterin. Dinlediğinizi ve anladığınızı göstermenin bir yolu, onun söylediklerini başka kelimelerle yeniden ifade etmektir. Çocuğunuza, ne söylediği ile ilgilendiğinizi gösterin. Dinlediğinizi ve anladığınızı göstermenin bir yolu, onun söylediklerini başka kelimelerle yeniden ifade etmektir. Bu yaklaşım konuşmayı açacak, iletişlimi artıracaktır.

43 PATNOS RAM Benzer sözcüklerle tekrarlama bir dahaki seferde konuşmayı başlatma ve derinleştirmede de yardımcı olacağından, bunu deneyin.

44 PATNOS RAM Örneğin; -Voleybol oynamayı seviyorum. Antrenman ile aynı gün bir arkadaşımın evinde doğum günü var, dediğinde, şöyle diyebilirsiniz -Voleybol oynamayı seviyorum. Antrenman ile aynı gün bir arkadaşımın evinde doğum günü var, dediğinde, şöyle diyebilirsiniz -Seçenekleri düşünelim, bir tarafta sevdiğin voleybol antrenmanı, diğer tarafta da sevdiğin arkadaşının doğum günü partisi. -Seçenekleri düşünelim, bir tarafta sevdiğin voleybol antrenmanı, diğer tarafta da sevdiğin arkadaşının doğum günü partisi.

45 PATNOS RAM Önemsediğinizi hissettirin... Küçük problemler yaşadığınızda (yaşına göre) çocuğunuzun da fikrini almış olmak, kararlara katılmasını sağlamak çocuğunuzun sizinle olan paylaşımlarını artıracaktır.

46 PATNOS RAM Bu kararların boyutu, akşam yemeğinde ne yiyelim? Veya ailece nereye gidelim? Olabilir. Fikrine göstereceğiniz ilgi, kendisini daha rahat hissetmesine ve kolay açılmasına yardımı olacaktır.

47 PATNOS RAM Eğer günlük hayatınızda çocuğunuzla iletişim kanallarını açık tutabiliyorsanız, sorun yaşanan günlerde söyledikleriniz daha etkili olacaktır. Günlük hayatında kullandığınız yöntemler, birlikte kuralları oluştururken de yardımcı olabilir.

48 PATNOS RAM TEŞEKKÜRLER…


"PATNOS RAM AİLE EĞİTİM SUNUSU 1. PATNOS RAM KEND İ GÜCÜNE İ NANAN, HAYATA SAH İ P ÇIKAN, SEVG İ YLE PAYLA Ş AMAK İ STEYEN ANNE BABALARA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları