Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OBEZİTE (Şişmanlık). Şişmanlık: Vücut yağ dokusunun normalden fazla olmasıdır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OBEZİTE (Şişmanlık). Şişmanlık: Vücut yağ dokusunun normalden fazla olmasıdır."— Sunum transkripti:

1 OBEZİTE (Şişmanlık)

2 Şişmanlık: Vücut yağ dokusunun normalden fazla olmasıdır.

3 Yağ Dokusunun Toplandığı Bölgeler: Cilt altı Cilt altı İç organlar çevresinde İç organlar çevresinde -özellikle karın çevresinde -özellikle karın çevresinde

4 Şişmanlığın Pratik Olarak Tanımı : Beden Kitle Endeksi Beden Kitle Endeksi -Ağırlık/Boy (karesi) Bel Çevresi Bel Çevresi Kadın: 88 cm üzerinde ise fazla Erkek: 102 cm üzerinde ise fazla

5 Beden Kitle İndeksi: 20’nin altındaysa zayıf 20’nin altındaysa zayıf 20-25 arasında normal 20-25 arasında normal 25-30 arasında fazla kilolu 25-30 arasında fazla kilolu 30-40 arasında şişman 30-40 arasında şişman 40 ve üzerinde ise aşırı kilolu 40 ve üzerinde ise aşırı kilolu

6 Şişmanlığın(obezitenin) Oluşturduğu Hastalıklar: Şeker hastalığı Şeker hastalığı Hipertansiyon Hipertansiyon Kan yağ yükseklikleri Kan yağ yükseklikleri Damar hastalıkları Damar hastalıkları Eklem kireçlenmeleri Eklem kireçlenmeleri Akciğer hastalıkları Akciğer hastalıkları Kalp yetmezliği Kalp yetmezliği Karaciğer hastalıkları Karaciğer hastalıkları Mide bağırsak hast. Mide bağırsak hast. Gut Ven tıkanıklıkları Dikkat dağınıklıkları Yaşlılarda bunama artışı Kanser Çocuk sahibi olamama Cilt hastalıkları Psikolojik sorunlar

7 Psikolojik Sorunlar: Çocuklarda Çocuklarda -Arkadaş İlişkilerinde Bozulmalar -Arkadaş İlişkilerinde Bozulmalar -Spor Aktivitelerine Katılamama -Spor Aktivitelerine Katılamama Yetişkinlerde Yetişkinlerde -Toplu İçinde İmaj Sorunları -Toplu İçinde İmaj Sorunları -Giysi Seçimi vb. Sorunlar -Giysi Seçimi vb. Sorunlar -İş Bulma Zorlukları -İş Bulma Zorlukları -Evlenme Problemleri -Evlenme Problemleri

8 Gerekli Besin Öğeleri: Karbonhidratlar Karbonhidratlar Proteinler Proteinler Yağlar Yağlar Vitamin ve mineraller Vitamin ve mineraller Su Su

9 Beslenme Piramidi

10 Sağlıklı beslenmek için neler yapmalıyız? Güne kahvaltınızı yaparak başlayın! Güne kahvaltınızı yaparak başlayın! Azar azar ve sık sık beslenin, uzun süre aç kalmaktan da kaçının, öğün aralarını çok uzatmayın Azar azar ve sık sık beslenin, uzun süre aç kalmaktan da kaçının, öğün aralarını çok uzatmayın Sebze ve meyveyi alışkanlık haline getirin Sebze ve meyveyi alışkanlık haline getirin Yağda kızartma yöntemiyle yapılmış yiyeceklerden kaçının Yağda kızartma yöntemiyle yapılmış yiyeceklerden kaçının Yiyeceklerinizle doymuş yerine doymamış yağları tüketmeyi tercih edin ve günlük yağ tüketiminiz 5-6 tatlı kaşığı ile sınırlayın. Yiyeceklerinizle doymuş yerine doymamış yağları tüketmeyi tercih edin ve günlük yağ tüketiminiz 5-6 tatlı kaşığı ile sınırlayın.

11 Alkol ve alkollü içeceklerden, meşrubatlardan(kola, fanta, hazır meyve suları) uzak durun. Alkol ve alkollü içeceklerden, meşrubatlardan(kola, fanta, hazır meyve suları) uzak durun. Taze sıkılmış meyve suyu için ve meyveleri kabuğuyla tüketin. Taze sıkılmış meyve suyu için ve meyveleri kabuğuyla tüketin. Sucuk, salam, sosis, pastırma ve sakatatlardan uzak durun. Sucuk, salam, sosis, pastırma ve sakatatlardan uzak durun. Özellikle fast- food yemeyin. Özellikle fast- food yemeyin. Hamur işlerini ve tatlıları tüketirken ölçüyü kaçırmayın. Hamur işlerini ve tatlıları tüketirken ölçüyü kaçırmayın.

12 Şeker ve şekerli gıdalardan uzak durun. Şeker ve şekerli gıdalardan uzak durun. Kuru yemişleri tüketirken dikkatli olun, günde 2-3 adet ceviz veya 6-7 adet fındık tüketmeniz yeterli. Kuru yemişleri tüketirken dikkatli olun, günde 2-3 adet ceviz veya 6-7 adet fındık tüketmeniz yeterli. İçeriğini bilmediğiniz, hazır gıdaları tüketirken dikkatli olun. İçeriğini bilmediğiniz, hazır gıdaları tüketirken dikkatli olun.

13 Sağlıklı beslenmek kadar fiziksel aktivitenin de önemli olduğunu unutmayın, televizyon ve bilgisayar başında uzun vakit geçirmekten kaçının ve sürekli yürüyüş yapmayı yani hareket etmeyi alışkanlık haline getirin. Yeterli ve dengeli beslendiğinizi düşünüyor, kilo alıyorsanız, mutlaka bir doktora başvurmalı hormonal dengenizi gözden geçirmelisiniz.

14 YEMEK İÇİN YAŞAMAYI DEĞİL, YAŞAMAK İÇİN YEMEYİ KENDİNİZ İÇİN, BİR YAŞAM TARZI HALİNE GETİRİN!

15 SPOR

16 Yapılan araştırmalara göre göre; dünyada her yıl yaklaşık 250.000 ölümün nedeni hareketsiz yaşam çıkıyor.

17 Hareketsizliği yenmek için; (önce doktor eşliğinde spor uzmanına danışın) Ataletinizi (başlama zorluğu, ne yapacağını bilmeme) yenin. Ataletinizi (başlama zorluğu, ne yapacağını bilmeme) yenin. Hareket (başlangıçta yavaş olsun ama mutlaka hareket edin!) Hareket (başlangıçta yavaş olsun ama mutlaka hareket edin!) Daha çok hareket (hareket çeşitlerini deneyin, daha az sıkılacağınız hareket türünü keşfedin) Daha çok hareket (hareket çeşitlerini deneyin, daha az sıkılacağınız hareket türünü keşfedin)

18 Eğlence (arkadaşlarınız ya da bir aktivite grubu ile başlayın-eğlence faktörünü ön plana çıkarın, örneğin dans dersleri olabilir) Eğlence (arkadaşlarınız ya da bir aktivite grubu ile başlayın-eğlence faktörünü ön plana çıkarın, örneğin dans dersleri olabilir) Destek (hareket etmek için destekleyici olun, arkadaşlarınızdan ve ailenizden destek alın) Destek (hareket etmek için destekleyici olun, arkadaşlarınızdan ve ailenizden destek alın) Yaşam boyu (yalnız kısa süreli hedefler değil yaşamınız aktif olun) Yaşam boyu (yalnız kısa süreli hedefler değil yaşamınız aktif olun)

19 EGZERSİZ

20 Yapacağınız egzersizin süresi ve sıklığı; Hareketsiz Yaşantıyı Önlemek İçin; Hareketsiz Yaşantıyı Önlemek İçin; -haftada en az 2 gün ve -en az 30 dk. -en az 30 dk. -orta yoğunlukta egzersiz(taşıdığınız herhangi bir hastalığa göre egzersiz seçin) -orta yoğunlukta egzersiz(taşıdığınız herhangi bir hastalığa göre egzersiz seçin)

21 Sağlıklı Bir Yaşam İçin; Sağlıklı Bir Yaşam İçin; -haftanın her günü yapılan ve en az 60 dk. Yapılan bir egzersiz öneriliyor. -haftanın her günü yapılan ve en az 60 dk. Yapılan bir egzersiz öneriliyor.

22 Planlı bir spor hayatınız olsun! Önce spor uzmanlarına danışın. Önce spor uzmanlarına danışın. Size uygun bir düzeyle başlayın. Size uygun bir düzeyle başlayın. Gereğinden çok zorlanmayın. Gereğinden çok zorlanmayın. Bir gün yapmadığınızda ertesi gün iki misli yapmak güvenli değil! Bir gün yapmadığınızda ertesi gün iki misli yapmak güvenli değil! Yorulduğunuzda dinlenin. Yorulduğunuzda dinlenin. Kendiniz için hissettikleriniz aynalardan ve terazilerden daha önemli. Kendiniz için hissettikleriniz aynalardan ve terazilerden daha önemli. Kısacası tüm yaşamınız için plan yapın! Kısacası tüm yaşamınız için plan yapın!

23 Dikkat edilmesi gerekenler: Uygun ayakkabılar alın. Uygun ayakkabılar alın. Rahat giysiler giyin.(çok sıcak, çok soğuk olmasın!) Rahat giysiler giyin.(çok sıcak, çok soğuk olmasın!) Spor öncesinde, sırasında ve sonrasında yeteri kadar su için. Yemek sonrası spor yapmayın.

24


"OBEZİTE (Şişmanlık). Şişmanlık: Vücut yağ dokusunun normalden fazla olmasıdır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları