Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgilendirme Teknikleri. Amaç: Bu oturum sonunda katılımcılar, hekim hasta iletişiminde hastayı hastalığı konusunda bilgilendirmenin önemi hakkında bilgi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgilendirme Teknikleri. Amaç: Bu oturum sonunda katılımcılar, hekim hasta iletişiminde hastayı hastalığı konusunda bilgilendirmenin önemi hakkında bilgi."— Sunum transkripti:

1 Bilgilendirme Teknikleri

2 Amaç: Bu oturum sonunda katılımcılar, hekim hasta iletişiminde hastayı hastalığı konusunda bilgilendirmenin önemi hakkında bilgi sahibi olurlar. Öğrenim Kazanımları:  Bu oturumun sonunda katılımcılar, Hekim-Hasta görüşmesinde:  Hastanın bilgi düzeyini değerlendirir,  Hastayı soru sorması konusunda cesaretlendirir,  Hastanın dile getiremediği soruları da anlayıp yanıtlar,  Hastanın aktarılan bilgileri anladığından emin olur.

3 1. Hastanın Bilgisini Anlayın Hastaya sorun;  Hastalığınızın (veya işlemin) ne olduğunu ve nedenini biliyor musunuz?  Bu hastalık (veya işlem) hakkında ne biliyorsunuz?  Endişeniz var mı?  Sizi en çok ne endişelendiriyor?  Ne öğrenmek istiyorsunuz?  Merak ettiğiniz konular var mı?

4 2.Hastanın Şu Soruları Sorduğunu Düşünün ve Yanıtlayın

5 A. Sağlığı Hakkında  Bana ne oldu? (TANI)  Neden oldu? (ETİYOLOJİ)  Bana ne olacak (PROGNOZ)

6 B. Tıbbi İşlemler Hakkında  Bana ne yapacaklar?  Neden şunu değil de bunu yapacaklar?  Canım yanacak mı? Zarar görecek miyim? Ne kadar? Hangi sürede?  Tüm bunları ne zaman ve nasıl ortaya çıkaracaksınız?  Tüm bunları ne zaman ve nasıl öğreneceğim?

7 3.Hastanın Anladığından Emin Ol !  Hasta görüşülen konuya ilgili ve açık olmalı, Aksi takdirde, bilgilendirme başarısız olabilir  Konuştuklarımızı tekrar gözden geçirelim mi?  Bugünkü konuşmamızda aklınıza takılan bir husus var mı?  Sizce en önemli nokta nedir?

8 Bilgilendirmenin Faydaları Nelerdir?

9 Başarılı Bir Bilgilendirme İle  Hasta hastalığının ne olduğunu ve nedenini öğrenebilir,  Kaygılarını ve merak ettiklerini dile getirebilir,  Teşhis ve tedavisi için yapılacak işlem hakkında bilgi sahibi olur,  Tedaviye uyum ve başarı şansı artar,  Memnuniyet artar.

10 Başarılı Bir Bilgilendirme İle Hekim;  Hastanın hastalığını,  Teşhis ve tedavisi için yapılacak işlemleri doğru anladığından emin olur.

11  “Aydınlatılmış Onam”  “Bilgilendirilmiş Onam”  “Bilgilendirilmiş Rıza” belgesi olarak da adlandırılır Aydınlatılmış Onam Belgesi

12  Hasta ile hekim arasındaki işbirliğinin ve bilgilendirmenin uygunluğunun belgesi hazırlanabilir.  Bu durum olası bir anlaşmazlık veya hukuki durumda hekimin aydınlatma ve bilgilendirme konusunda üzerine düşeni uygun şekilde yaptığının bir kanıtıdır. Aydınlatılmış Onam Belgesi

13 Senaryo: Çocukluk Çağı Aşıları Karaciğer Biyopsisi


"Bilgilendirme Teknikleri. Amaç: Bu oturum sonunda katılımcılar, hekim hasta iletişiminde hastayı hastalığı konusunda bilgilendirmenin önemi hakkında bilgi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları