Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Müstecâb dualarınızı istirham ederiz...... BERAT GECESİ Berat Gecesi, Şâban ayının 14'ünü 15'ine bağlayan gecedir. Kur'ân-ı kerîm, Levhilmahfûz’a bu gece.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Müstecâb dualarınızı istirham ederiz...... BERAT GECESİ Berat Gecesi, Şâban ayının 14'ünü 15'ine bağlayan gecedir. Kur'ân-ı kerîm, Levhilmahfûz’a bu gece."— Sunum transkripti:

1 Müstecâb dualarınızı istirham ederiz.....

2 BERAT GECESİ Berat Gecesi, Şâban ayının 14'ünü 15'ine bağlayan gecedir. Kur'ân-ı kerîm, Levhilmahfûz’a bu gece indi. Allahü teala ezelde, hiçbirşey yaratmadan evvel, herşeyi takdîr etti, diledi. Bunlardan bir yıl içinde olacak herşeyi, bu gece meleklere bildirir. Rahmet kapılarının açılıp, duâların kabul olacağı dört geceden biridir. Resûlullah, bu gece çok ibâdet ve duâ ederdi. “Allahümmerzuknâ, kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve şakıyyen.” duâsını çok okurdu. Şaban ayında oruç tutmak çok sevaptır.

3 Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: ­ Şabanın on beşinci gecesi olunca, gecesini ibâdetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: “Affedilmek isteyen yok mu, günahlarını affedeyim? Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim? Derde müptelâ olan yok mu, sıhhat, afiyet vereyim? Ne isteyen varsa, istesin vereyim?” Bu hâl, imsak vaktine kadar devam eder. - Bu gece göklerin kapıları açılır, melekler, müminlere müjde verir, ibâdete teşvik ederler. - Berat gecesinde çok ibâdet edin! Yoksa kıyamette pişman olursunuz. -Bu gece, sâlih akraba ile ilgisini kesen, büyüklenen ve ana babasına âsi olanlar affa uğramaz. -Cebrail aleyhisselâm bana geldi; kalk namaz kıl ve dua et, Bu gece şabanın onbeşinci gecesidir dedi. bu geceyi ihyâ edenleri Allahü teala afv eder

4 Yalnız, müşrikleri, büyücüleri, falcıları, hasisleri, alkollü içki içenleri, faiz yiyenleri ve zina yapanları affetmez. - Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip olunur. Bu gece herkesin amelleri [işleri] Allahü teâlâya arz olunur. -Berât gecesini ganimet,fırsat biliniz, çünki belli bir gecedir. Şabanın onbeşinci gecesidir. Kadir gecesi çok büyük isede, hangi gece olduğu belli değildir. Bu gece çok ibadet yapınız, yoksa kıyamet günü pişman olursunuz. -Kıyamette pişman olmamak için bu geceyi ganimet bilmeli, tevbe ve istiğfar etmeli, kaza namazı kılmalı, kur’an-ı kerim okumalı, Müslümanlara duâ etmelidir. (türkiye gazetesi takvimi'nden alınmıştır)

5 Allahü teala, bu gecenin bereketlerine kavuştursun, Dualarınızı kabûl eylesin, Umduklarınıza nâil, korktuklarınızdan emîn eylesin, Seadet-i dareyn ihsân eylesin Bu geceki hususi dualarınıza kavuşmayı ümîd ederiz efendim.


"Müstecâb dualarınızı istirham ederiz...... BERAT GECESİ Berat Gecesi, Şâban ayının 14'ünü 15'ine bağlayan gecedir. Kur'ân-ı kerîm, Levhilmahfûz’a bu gece." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları