Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Fen Ve Teknoloji Hücre Ve Organeller. Hücre Nedir? Mikroskopla görülebilen ve canlıları oluşturan en küçük yapı birimine hücre denir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Fen Ve Teknoloji Hücre Ve Organeller. Hücre Nedir? Mikroskopla görülebilen ve canlıları oluşturan en küçük yapı birimine hücre denir."— Sunum transkripti:

1 Fen Ve Teknoloji Hücre Ve Organeller

2 Hücre Nedir? Mikroskopla görülebilen ve canlıları oluşturan en küçük yapı birimine hücre denir.

3 Bitki Hücresi

4 Hayvan Hücresi

5 Çekirdek Hücrenin kontrol merkezidir.İçerisinde canlıların göz rengi,boy uzunluğu gibi kalıtsal özelliklerini taşıyan yapılar bulunur.

6 Sitoplazma İçerisinde canlının boşaltım,sindirim,solunum,beslenme gibi yaşamsal olaylarının gerçekleştiği yapılar bulunur.

7 Hücre Zarı Hücreyi korur.Hücreye madde giriş çıkışını kontrol eder.

8 Hücre Duvarı Bitki hücresinde yer alır.Bitkiye dayanıklılık sağlar.Bitkiyi dış etkilerden korur.Hücreye desteklik ve şekil verir.Hücre zarını çevreler.

9 Mitokondri Hücreye enerji verir.Bu enerji ile hücre hareket eder ve çoğalır.

10 Kloroplast Yeşil renk maddesi taşıyan ve bitkilerin yapraklarında bulunan yapıdır.Fotosentezin gerçekleştiği organeldir.

11 Koful İçi sıvı ile dolu bir yapıdır.Hücre ile çevresi arasında su alışverişini sağlar.

12 Ribozom Ribozomların görevi protein sentezlemektir.Bütün hücrelerde bulunur.

13 Lizozom Sindirim enzimleri taşır.Hücre içi sindirimi sağlar.Zar yapısı bozulan lizozomdan sitoplazmaya yayılan enzimler hücreyi sindirir.Bu olaya otoliz denir.

14 Endoplazmik Retikulum Hücre zarı ile çekirdek arasında bulunan kanalcıklar sistemidir.Hücre içinde madde iletimini ve depolanmasını sağlar.

15 Golgi Cisimciği Üzerinde ribozom bulunmayan kanalcık ve kesecikler sistemidir.Hücrede oluşan maddelerin paketlenmesini, yağ ve salgı sentezini sağlar.

16 Sentrozom Hayvan hücrelerinde bulunur.Çekirdek bölünmesi sırasında iğ ipliklerini oluşturur.

17 Hayvan Hücresi İle Bitki Hücresi Arasındaki Farklar Hayvan Hücresi Kofulları küçüktür ve çoktur. Şekilleri yuvarlaktır. Hücre duvarı yoktur. Sitoplazmalarında kloroplast yoktur. Bitki Hücresi Kofulları büyük ve azdır. Şekilleri köşelidir. Hücre duvarı vardır. Sitoplazmalarında kloroplast vardır.

18


"Fen Ve Teknoloji Hücre Ve Organeller. Hücre Nedir? Mikroskopla görülebilen ve canlıları oluşturan en küçük yapı birimine hücre denir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları