Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilgisayar Kullanımı Etiği ve The British Council Selma Aslan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilgisayar Kullanımı Etiği ve The British Council Selma Aslan."— Sunum transkripti:

1

2 Bilgisayar Kullanımı Etiği ve The British Council Selma Aslan

3 Bilgisayar kullanım kuralları 1. Kimlerin sistemi kullanabileceği 2. Erişim hakkı verme yetkisinin kimde olacağı 3. Şifrelerin nasıl oluşturulacağı ve nasıl saklı tutulacağı 4. Sistemin yalnızca iş amacıyla kullanılabileceği konusunda sınırlama ve kişisel kazanca yönelik olarak kullanılamayacağının belirtilmesi. Kaynaklar sınırlı ise vakit geçirme ve kişisel amaçla sistemin kullanılması konusunda tamamen yasak olduğuna dair veya getirilen sınırlamalarla ilgili hususlar.

4 Bilgisayar kullanım kuralları II 5. Sisteme veya sistemde mevcut kaynaklara yetki sahibi olunmadığı takdirde girilemeyeceği ve kasıtlı olarak sisteme müdahale edilemeyeceği veya işleyişinde değişiklikler yapılamayacağı. 6. Diğer kullanıcıların kasıtlı olarak taciz edilemeyeceği ve onların haklarının ihlal edilemeyeceği.

5 Bilgisayar kullanım kuralları III 7.Yetkili birisinden geçerli bir gerekçe ile izin almaksızın güvenlikle ilgili konularda deneme yapılamayacağı. (Bu tür denemelere ancak üniversite ortamında şifreleme ve güvenlik sistemleri ile ilgili ders çalışmaları için izin verilir.) 8.Sistem yöneticilerinin hangi koşullarda sistem bakımı nedeni ile dosyalara, posta mesajlarına, verilere ve basıcı listelerine girebileceği. Kullanıcıların çalışmalarının gizliliğinin korunabilmesi için bu tür etkinlikler sınırlı olmaktadır.

6 Bilgisayar kullanım kuralları IV 9. Sistem yöneticileri ile diğer yetkili personelin, sistemi korumak amacıyla, hangi koşullarda herhangi bir zamanda sistemin kullanımını sınırlayabilecekleri, sona erdirebilecekleri veya değiştirebilecekleri. Bu izin sınırsız olmamakla birlikte, bazı hallerde eğer sistemin güvenliği tehlikede ise ani müdahale gerekebilir.

7 Bilgisayar kullanım kuralları V 10. Yazılım telif hakları ve lisanslarla ilgili ilkeler (guidelines). Sistem, üzerinde telif hakkı olan materyalin lisanssız kopyalarını oluşturmak için kullanılmamalıdır. Aynı ilke fotograflar için de geçerli olup bunlar lisanssız olarak tarayıcı gibi bir araçla kopyalanamaz. 11. Internet’ten küçükler için uygun olmayan materyalin indirilmesi veya gönderilmesi. Uygun olmayan materyal tanımı çok geniş olabilir ve genelde müstehcen yayınları kapsar (Computer Privacy, Security and Ethics, t.y.)

8 The British Council Davranış Kuralları Yazılımların güvenilir firmalardan alınması, lisansları ile kazanılmış haklar çerçevesinde kullanılmaları ve şifrelerin gizli tutulması, Personelin,Council’a ait varlıkların korunması adına, bilgisayar donanım sistemlerinin uygunsuz erişim ve kötüye kullanımdan korunması için gerekli tedbirleri alması, Council kaynaklarının ve olanaklarının kişisel veya özel işler ya da kazançlar için kullanılmaması

9 BT Araçları Ve Sistemleri Kullanım Standartları Güvenlik, Şifreler Yazılım, araçlar ve verilerin doğru kullanımı Veri kaybı olasılığı Sistem ve verilere erişim Internet ve e-postanın doğru kullanımı

10 BC’de Internet ve e-posta kullanımı Pornografik, açık saçık ve saldırgan siteleri ziyaret etme. Ne kurum içinden kişilere ne de kurum dışına, karalayıcı, tahkir edici veya saldırgan mesajlar gönderme. Virüs taşıma riski veya telif haklarını çiğneme olasılığı durumlarında, bülten tahtaları ve Web dahil olmak üzere dış kaynaklardan dosya indirme. Büyük dosyaların e-posta ile gönderilmesi ya da sisteme yüklenmesi bant genişliğinden diğerlerinin çalışmalarını etkileyecek biçimde pay alır ve Council için bunun bir maliyeti vardır.

11 BC’de Internet ve e-posta kullanımı II Kuşkulu izlenim veren e-posta mesajına ilişik dosyaları açma. Grafik gibi bir hayli yer tutan ilişik dosyalar gönderme. Tereddüt halinde kabul edilebilir dosya büyüklüğü limitini bilgi işlem sorumlusundan öğrenebilirsiniz. Zincir mektuplar başlatma veya gelenleri başkasına aktarma.

12 BC’de Internet ve e-posta kullanımı III Etkileşimli veya çevrimiçi oyunlar oynama. Internet veya e-posta olanaklarını kişisel kazanç sağlamak için kullanma. E-posta ve Internet’i işini etkileyecek ölçüde kişisel amaçlarla kullanma.

13 BC’de Internet ve e-posta kullanımı IV Internet’e Council ağındaki makinalardan onaylanmış mekanizmalar dışında herhangi bir bağlantıyı kullanarak girme. Diğer tüm bağlantılar yasaklanmıştır. E-posta dahil Internet kullanımının denetim altında olabileceğinin, kaydının tutuluyor olabileceğinin ve e-posta mesajlarına “disclaimer” eklenmiş olabileceğinin ayırdında ol.

14 Özetle, Council, Internet ve e-postanın kullanımına, sistemin performansını etkileyecek boyutta işlemler yapılmadığı, virus taşınmadığı, kişisel kazanca yönelik etkinlikte bulunulmadığı ve kişinin işinin aksamaması koşuluyla esnek bir yaklaşım içinde izin vermektedir.

15 BC’de özen gösterilen hususlar Korsan yazılım kullanılmaması ve telif haklarına riayet Veri Koruma ve kişisel verilerin gizliliği

16

17

18

19 Oxford Üniversitesi Kullanım Kısıtlamaları Herhangi bir yasadışı etkinlik, Taciz edici, müstehcen, ahlaka aykırı, tehdit edici görüntü, veri ve diğer materyallerin veya bu tür görüntü ya da materyale dönüştürülebilecek herhangi bir verinin yaratılması, aktarılması (transmission), depolanması, yüklenmesi (downloading), sunumu (display), Rahatsızlık, can sıkıntısı, gereksiz kaygı yaratmak için tasarımlanmış ya da bunlara yol açabilecek, veya bir başka kişiyi taciz edecek materyallerin yaratılması veya aktarımı,

20 Oxford Üniversitesi Kullanım Kısıtlamaları II Bir kişiyi ya da kuruluşu karalayan materyallerin yaratılması veya aktarılması, Göndericisini ve hangi makineden gönderildiğini saklamaya çalışarak e-posta gönderilmesi, Yetki almadan çok sayıda kişiye, bu kişilerin onayı olmadan e-posta göndermek veya zincir mektuplar gönderilmesi,

21 Oxford Üniversitesi Kullanım Kısıtlamaları III Telif haklarını, ahlaki hakları, ticari hakları (trade mark) ve diğer fikir ve sanat ürünleri haklarını çiğneyecek biçimde materyal üretilmesi, bu tür materyale erişilmesi veya bunların aktarımı, Universite ile yapılan bir anlaşma çerçevesinde olmadığı takdirde özel kazanca yönelik veya ticari amaç taşıyan çalışmalar,

22 Oxford Üniversitesi Kullanım Kısıtlamaları IV Aşağıdakilere yol açabilecek kasıtlı ya da kayıtsız davranışlar: o o Personelin ve ağ kaynaklarını, ağ yoluyla ulaşılabilen bir sistemde harcanan zaman da dahil olmak üzere gereksiz israf etmek, o o Diğer kullanıcıların verilerinin bozulması veya yok edilmesi, o o Diğer kullanıcıların verilerinin gizliliği, o o Diğer kullanıcılarının çalışmalarının kesilmesi, o o Ağa virus sokulması.

23 Kurallara uyum Kurum kültürü ve değerler Denetim Eğitim

24 Ahlaki karar verebilme Sağduyu ve vicdan

25


"Bilgisayar Kullanımı Etiği ve The British Council Selma Aslan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları