Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ERGENLİK DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ Kimse beni dinlemiyor!! Anlaşılmıyorum! Kimse bana güvenmiyor!

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ERGENLİK DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ Kimse beni dinlemiyor!! Anlaşılmıyorum! Kimse bana güvenmiyor!"— Sunum transkripti:

1

2 ERGENLİK DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ

3 Kimse beni dinlemiyor!! Anlaşılmıyorum! Kimse bana güvenmiyor!

4 Anne Baba Gözüyle Ergenlik: “ Benden gittikçe uzaklaşıyor, hiçbir sorununu benimle paylaşmıyor”

5 “Sürekli ders çalışmamı söyleyip duruyorlar.”

6 “Ona sürekli ders çalışmasını söylemekten ben de zevk almıyorum. Bir kere de ben söylemeden şu dersin başına otursa..Başarılı olmasını istemek kabahat oluyor.”

7

8 “Annemin ve babamın bana küçük bir çocukmuşum gibi davranmasından sıkıldım. Büyüdüğümü kabul etmek istemiyorlar.Diğer taraftan da çocuk gibi davranıyorsun diyerek beni eleştiriyorlar”

9 “ O kadar savunmasız ve korunmaya muhtaçtı ki; aradan bu kadar zaman geçmiş olması bizi korkutuyor. Hep çocuk kalmasını isterken, yaşına da uygun davranmasını istiyor olmak gerçekten de çok çekişkili…”

10 “Arkadaşlarımla vakit geçiriyor olmama neden tepki verdiklerini anlayamıyorum. Bazen gençken kendileri daha mı farklıydı diye sormaktan kendimi alamıyorum.”

11 Arkadaşlarını tanımıyorum. Acaba nasıl insanlar ve birlikte nasıl vakit geçiriyorlar? Dünyada o kadar kötü şeyler oluyor ki, artık kimseye güvenemiyorum.

12 Çocukluktan çıkıp, yetişkinliğe adım atmak için bir geçiş dönemidir ergenlik…. Ergenlik dönemi 11- 12 yaşlarında başlayıp yirmili yılların başlangıcına kadar süren, hızlı bedensel, ruhsal, sosyal değişikliklerin görüldüğü bir dönemdir.

13 Ergenlikte Görülen Ruhsal Değişiklikler Ergenler; Çabuk tepki gösterirler. Tepkileri kestirilemez. Gel-geç hevesler artmıştır. Gizlilik önemlidir. Düş kurma ve hayallere dalma yaygındır.

14 Anne-babayı eleştirme fırsatlarını kaçırmaz. Ben kimim, ben neyim, nasıl biriyim sorularını kendine ve çevresindekilere bolca sorar. Bağımsız olmaya çalışır. Evden kopma ve arkadaşlarıyla bol bol vakit geçirme isteği yoğundur.

15 Arkadaşlarının eleştirilmesine katlanamaz. Evdeki kuralların çokluğundan sıkılır. Uyarılara tepki gösterir. Küçük kardeşlerini yanına sokmaz. Süse düşkündür. Ayna karşısında bolca vakit geçirir.

16

17 Günlük ve şiir defterine şiirler güzel sözler yazma gibi davranışlar görülür.Defterler devlet sırrı gibi saklanır. Kulaktan dolma görüşler savunur. Anne babalar yanılmaz değildir, uyarılar kızdırır. Kendisini yetişkin olarak kabul ettirme çabası içindedir. Çocuk muamelesi yapıldığında isyan ederler.

18 Akran grubunda kabul edilebilmek için kendi kimliğine aykırı davranır. Pasif, aile ve arkadaş çevresinde kabul görmeyen ve dışlanan ergenlerin yanlış arkadaşlıklar kurmaları daha sık görülür. Ailesi tarafından ilgi, sevgi ve kabul görmek ister. Bu istekleri aile tarafından karşılanmayan çocuk, bu ilgi açığını başka şekilde kapatır.

19 Yeni arayışlar içindedir. Önce kendini arar. Başkalarının davranışlarını taklit ederek, farklı rollere girerek kendini bulmaya çalışır. Gençlerin sahte tavırlarıyla alay etmeyin. Çünkü onlar kendi yüzlerini bulmak için, başka yüzler denerler.

20 Ergenlik; fırtınalı bir dönemdir. Genç, kendisiyle ve çevresiyle savaş içerisindedir.

21 Anne-Babalara Öneriler Ergenlik döneminin özelliklerini çok iyi bilmeli ve kabullenmeliyiz. Tepkisel davranışlarının, uyum sağlamaya yönelik geçici davranışlar olduğunu kabul etmeliyiz. Kısıtlayıcı olmak yerine esnek olmalıyız. Anlayışlı ve sevecen davranmalıyız.

22 Davranışlarımızda tutarlı olmalı ve tutarlı mesajlar vermeliyiz. Zaman zaman “ koca adam oldun, genç kız oldun” demek, zaman zaman da “daha o kadar büyümedin, sen daha çocuksun” demek, doğru bir davranış değildir.

23 Çocuklarınızla konuşuyor olmanız; sizin konuşmanız ve onların söylediklerinizi dinlemesi ve kendisine hiçbir söz hakkı verilmemesi değildir. Onların da fikirlerini alın ve dinleyin.

24 Çocuklarınızı denetleyin, sınırlar koyun ancak üzerlerinde aşırı baskı oluşturmayın.

25 EN İYİ ÖĞÜT, ÖRNEK OLMAKTIR!

26 Konuşarak değişen insan yoktur. Konuşulanları hayata geçiren insan değişir.

27 ANNE-BABA TUTUMLARI

28 AİLE TUTUMLARI

29 BASKICI TUTUM Anne baba çocuk üzerinde güç kullanır ve istediğini zorla yaptırır. +,- TAVİZKAR TUTUM Çocuk anne baba üzerinde güç kullanır ve istediğini zorla yaptırır. -,+ İLGİSİZ TUTUM Anne baba çocuğun istek ve ihtiyaçlarıyla yeterince ilgilenmez, yok sayar. -,- YETKİN TUTUM Anne baba çocuğu olumlu / uygun iletişim ve disiplin yöntemlerini kullanarak yetiştirir. +,+

30 BASKICI TUTUM YÖNTEMLERİ Aşırı koruma Kontrol etme Sürekli akıl verme Bağırma Tehdit etme Sevgiyi esirgeme Ceza

31 TAVİZKAR TUTUM YÖNTEMLERİ Çocukların kullandığı yöntemler: Sızlanma Tutturma Duygu Sömürüsü Şantaj Anne-baba çaresiz kalıp çocuğun isteklerine boyun eğer

32 İLGİSİZ TUTUM Anne-baba çocukla yeterli ve kaliteli iletişim kurmaz. Çocuğu yetiştirirken neredeyse hiç yöntem kullanmaz.

33 TUTUM VE SONUÇLARI Korku, çekinme, sorumsuzluk, isyan... BASKICI TUTUM Bencillik, sorumsuzluk, doyumsuzluk... TAVİZKAR TUTUM Mutsuzluk, değersizlik, yetersizlik... İLGİSİZ TUTUM Öğrenme, düşünme, güven, sorumluluk alma, karşılıklı ve yakın ilişki... YETKİN TUTUM

34 Çocuk Anne Baba

35 YETKİN TUTUM Olumsuz güç kullanımı yoktur. Birbirlerinin istek ve ihtiyaçlarına ilgisiz kalmazlar. Anne-baba gücünü çocuğu güçlendirmek ve desteklemek için kullanır. Bu yöntem doğru zamanda çocuğa ve ilişkiye zarar vermeden kullanma ustalığını içerir. Doğru ve uygun yöntem kullanıldığı için güç ve zaman kaybı olmaz. Çocuk yetiştirmede kalıcı ve etkin sonuçlar elde edilmesini sağlar. OLUMLU VE UYGUN İLETİŞİM VE DİSİPLİN YÖNTEMİ

36 YETKİN TUTUM Herkesin duygu-düşünceleri dinlenir. Çocuğun bir birey olduğu kabul edilir. Çocuğun sorumluluk alabileceğine güvenilir. Çocuk sorun çözmeyi öğrenir. Anne-baba çocuğa uygun sınırlar koyarak çocuğu korur. Anne-baba çocuğa güven ve destek vererek onun kendine olan güvenini artırır.

37 SINIRLAR Çocukların; Dünyayı İnsan ilişkilerini Yapmaları gerekeni Kendilerini keşfetmelerini sağlar.

38 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER Kübra AYTEKİN Rehber Öğretmen


"ERGENLİK DÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ Kimse beni dinlemiyor!! Anlaşılmıyorum! Kimse bana güvenmiyor!" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları