Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Almanya.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Almanya."— Sunum transkripti:

1 Almanya

2 Almanya Yüz ölçümü : 357,021 km² Nüfusu : 83.029.536
İdare şekli : Cumhuriyet Başkenti : Berlin Dili : Almanca Dini : Hristiyanlık Para birimi : Euro

3

4 TARİHÇESİ Bismarck,1871'de Alman birliğini sağlayarak Alman İmparatorluğu'nu kurmuştur. I. Dünya Savaşı, Almanya'nın yenilgisiyle sonuçlanınca ülkede bir halk ayaklanması oldu. Halkın ayaklanması ile Cumhuriyet ilân edildi. 1939 yılında Almanya'nın Polonya'yı işgal etmesi üzerine İngiltere ve Fransa, Almanya'ya savaş açtı ve II. Dünya Savaşı başlamış oldu. ABD'nin müttefikler yanında savaşa girmesi sonucu, Almanya teslim oldu ve işgal edildi.

5 Bu savaş da Almanya yenilgisiyle sonuçlandı ve ülke Doğu ve Batı Almanya olarak ikiye bölündü.
ABD, Fransa ve İngiltere'nin işgal bölgesinde Batı Almanya, SSCB'nin işgal bölgesinde de Doğu Almanya kuruldu. 1989 yılında Sovyetler Birliği’nde yapılan reformlardan cesaretlenen Doğu Alman halkı demokratik reformların yapılması için gösterilere girişti. 1989 Kasım'ında da "Berlin Duvarı" yıkıldı. 3 Ekim 1990'da iki Alman Devleti, Federal Almanya anayasası altında birleşti.

6 SINIRLARI Ülke kuzeyde Danimarka, güneyde İsviçre ve Avusturya, doğuda Çek Cumhuriyeti ve Polonya, batıda ise Hollanda, Lüksemburg, Belçika ve Fransa ile çevrilidir.

7 YERŞEKİLLERİ Almanya yerşekilleri özellikleri bakımından; Kuzey Almanya Ovaları, Orta Dağ Bölgesi ve Güney Almanya Alpleri olara üçe ayrılmıştır. Elbe, Tuna, Weser ve Ren önemli akarsularıdır.

8 1)Kuzey Almanya Ovaları
Baltık ve Kuzey denizlerine doğru iyice açılan geniş düzlükler biçimindedir. Buzul hareketlerinden oldukça fazla etkilenen bu ovalar birçok buzul gölünü de içinde barındırmaktadır. Kuzey Almanya Ovaları’ nın güney kesimlerinde verimli topraklar bulunmaktadır.

9 2) Orta Dağ Bölgesi Bu bölgenin ortalama yüksekliği yaklaşık 1000 metre civarındadır. Bu dağlık alanlar karsular ( Ren, Elbe, Weser ) tarafından derin vadilerle parçalanmıştır. Bu bölgede mevcut olan dağlar ise volkanik kökenli dağ olma özelliğini taşımaktadır.

10 3) Güney Almanya Alpleri
Ülkenin güney kesimini içine alan bölgede; Bavyera Alpleri ve Bavyera Platosu bulunur. Bu bölgede ortalama yükselti oldukça fazladır. Almanya’ nın en yüksek doruğunu oluşturan Zugspitze ( 2962 m ) bu bölgede yer alır. Tuna ve kollarının oluşturduğu Bavyera Platosu alçak tepelikler halindedir.

11 İKLİMİ VE BİTKİ ÖRTÜSÜ Ülkenin kuzey ve kuzeybatı kıyılarında batı rüzgarlarının etkisiyle hemen hemen her mevsim yağış alan Okyanus İklimi görülür. Orta, güney ve doğu kesimlerin de ise Karasal İklim özellikleri görülmektedir. Karasal iklimin şiddeti doğuya gidildikçe artar. Ülkenin 1/3’ ü ormanlarla kaplıdır.

12 NÜFUS VE YERLEŞME 2001 yılına göre ülkenin toplam nüfusu 'dır. Almanya, nüfusu bakımından Avrupa2 nın önde gelen ülkeleri arasındadır. Ülkede civarında yabancı yaşar. Bunların 3 milyonun üzerindeki kısmı Türkler’ dir. Nüfusun büyük bir bölümü şehirlerde yaşar. Çalışan nüfusun sadece %5’ i tarımla uğraşmaktadır. Önemli şehirleri; Münih, Köln, Frankfurt, Bremen, Stutgart, Hamburg, Hannover ve Essen’ dir.

13 Almanya’ nın Nüfus Piramidi

14 EKONOMİ Yer altı kaynakları çok zengin olmamasına rağmen sa­nayisi çok gelişmiştir. En önemli yer altı zenginliği taş kömürü ve linyittir. Doğalgaz da bulunur. Tarım ve hay­vancılık gelişmiştir. Ormancılık ülke ekonomisine bü­yük katkı sağlar. Dünya'nın en büyük otomobil üretici-lerindendir. Dış ticaret açısından ABD'den sonra Dün­ya'nın ikinci büyük ülkesidir.

15 Tarım Aktif nüfusun % 5'inden azı tarım sektöründe çalışmaktadır.
Tarımda modern yöntemlerin kullanılması nedeniyle verim çok yüksektir. En önemli tarım ürünleri; patates, tahıl, şeker pancarı ve üzümdür. Patates üretiminde dünyanın başta gelen ülkelerinden biridir. Tarımsal üretimi kendine yeterli olmadığı için dışarıdan gıda maddeleri alır.

16 Hayvancılık Almanya'da domuz, sığır, koyun ve kümes hayvanları yetiştirilir. Hayvancılık daha çok mandıracılık ve besicilik şeklindedir. Et ve süt verimi yüksek hayvan ırkları beslenir. Hayvansal ürünlerin üretimi ihtiyaçtan fazladır.

17 Maden ve Enerji Almanya yer altı kaynaklarından sadece taş kömürü ve linyit bakımından kendine yeterlidir. Ancak taş kömürü ve linyit haricindeki madenler ithal edilmektedir. Petrol, doğal gaz ve diğer madensel ham maddeleri ithal edelir.

18 Sanayi ABD’den sonra en gelişmiş sanayi ülkesidir. AB ülkeleri arasında en gelişmiş sanayisi olan ülkedir. Alman ağır sanayi; Ruhr Havzası, Dortmund ve Bremen çevresinde toplanmıştır. Almanya, dünyanın en büyük demir-çelik üreticilerinden biridir. Sanayinin en önemli kollarından biri otomotiv sanayisidir. Bunu, kimya, petrokimya, elektronik, seramik, kâğıt, gemi yapımı, dokuma, optik aletler sanayi vb. izler.

19 Ulaşım Dünyanın en modern ulaşım sistemlerine sahip ülkelerinden biridir. Demir yolları ağı çok gelişmiştir. Ülkenin büyük kentleri arasında bilgisayar kontrollü ve hızlı trenler çalışır. Toplu taşımacı­lıkta raylı sistemin payı çok büyüktür. Avrupa'nın en iyi otoyol sistemi Almanya'da kurulmuştur. Hava ulaşımı da çok gelişmiştir. Frankfurt şehri, Avrupa'nın en büyük hava limanına sahiptir. Akarsular ve kanallar da ulaşımda önemlidir.

20 Ticaret Almanya'nın ticareti çok gelişmiştir. ABD'den sonra ekonomik güç yönünden dünyanın ikinci büyük devletidir. İhracatı ithalâtından fazladır. İhracatı: Tıbbî malzeme, çeşitli makineler, elektronik eşyalar, başta otomobil olmak üzere motorlu araçlar, kimyasal maddeler, demir-çelik, gemi ve silâhtır. İthalatı: Petrol, gıda maddeleri ve çeşitli ham maddeler gelir. Daha çok Avrupa Birliği ülkeleri ile ticaret yapar. Ticarî ilişkilerinin yoğun olduğu ülkeler ABD, Japonya ve Tayvan'dır.

21 ALMANYA – TÜRKİYE İLİŞKİLERİ
İki ülke arasındaki ilişkilerin tarihî bir geçmişi vardır. Osmanlı Devleti'nden günümüze kadar iki ülke ilişkileri daima canlı kalmıştır. 1960'tan sonra çalışmak üzere bu ülkeye birçok vatan­daşımız gitmiştir. Zamanla Türk vatandaşlarının bir bölümü bugün işveren durumuna gelmiştir. Türklere ait iş yerinin sayısı 'i bulmuştur. Bu işyerleri arasında dev iş merkezleri ve fabrikalar da vardır.

22 Almanya’ daki vatandaşlarımız ülkemize her yıl önemli miktarlarda döviz bırakmaktadır.
Almanya'daki Türk vatandaşları birçok sorunla karşı karşıyadır. Bunlar; yabancı düşmanlığı, çocuklarının eğitimi, kültür çatışması, uyum problemi ve ailelerin parçalanmasıdır. Türkiye, Almanya'daki vatandaşlarımızın dinî, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak üzere, öğretmen ve din görevlisi göndermektedir. Bu alanlarda Almanya ile ikili anlaşmalar yapılmıştır.

23 Türkiye - Almanya arasındaki ticarî ve siyasî ilişkiler çok gelişmiştir.
Almanya, Türkiye'nin dış ticaretinde birinci sırayı alır. Türkiye'ye çeşitli makineler, elektrikli aletler, optik aletler, kimyasal ürünler, boya maddeleri, demir - çelik, motorlu araçlar satar. Türkiye'den meyve, sebze, deri ürünleri ve tekstil ürünleri renkli televizyon alıcıları, otomobil yedek parçaları ve çeşitli ham maddeler alır.

24 Türkiye’nin Dış Ticaretinde Almanya

25 Berlin

26 Berlin Katedrali

27 Berlin

28 Berlin

29 Hamburg

30 Hamburg

31 Hamburg

32 Hamburg

33 Bremen

34 Münih

35 Münih Olimpiyat Stadyumu

36 Stutgart

37 Stutgart

38 Köln

39 Köln

40 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ


"Almanya." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları