Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ISI VE SICAKLIK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ISI VE SICAKLIK."— Sunum transkripti:

1 ISI VE SICAKLIK

2 Ne Kadar Isı O Kadar Sıcaklık
Sıcaklık farkından dolayı aktarılan enerji ısı, termometre ile ölçülen değer ise sıcaklıktır.Yanan bir ocağın beş dakika yakıldığında verdiği ısı miktarı bir birim ise on dakika yakıldığında verdiği ısı miktarı iki birim olur. Sıcaklık değişimi ısı kaynağından alınan ısı miktarına bağlıdır.

3 Eşit Isı Farklı Sıcaklık
Sıcaklığı yüksek olan bir madde sıcaklığı düşük olan bir maddeye ısı verir. Isı veren bir maddenin sıcaklığı azalırken , ısı alan maddenin sıcaklığı artar. bir maddenin sıcaklığındaki artış aldığı ısı miktarına bağlıdır. aynı miktarda ısı verilen aynı tür maddelerin sıcaklıklarındaki artış maddenin kütlesine bağlıdır.

4 Yakıtlar Odun , kömür , doğal gaz gibi ısı sağlamak amacıyla yakılan maddelere yakıt denir.yakıtlar üçe ayrılır; Katı yakıtlar Sıvı yakıtlar Gaz yakıtlar

5 Katı Yakıtlar Başlıca katı yakıtlar odun ve maden kömürleridir.
Yakacak olarak kullanılan odun ağaçtan elde edilir. Linyit, taş kömürü ve antrasit diğer katı yakıtlardır. Antrasit en uzun sürede oluşmuş ve ısı bakımından en değerli olan kömürdür.

6 Sıvı Yakıtlar Sıvı yakıtlar petrol ve petrol ürünleridir. Petrol hayvan ve bitkilerin Deniz ve göllerde fosilleşmesiyle oluşur. Petrol yer altından çıkarılır. Rafinerilerde işlenerek çeşitli maddelere ayrıştırılır.

7 Gaz Yakıtlar Gaz yakıtlar, sıvılaştırılmış petrol gazları ( LPG ) , doğal gaz ve hava gazıdır. Doğal gaz yandığında katı atık bırakmaz. Bu nedenle en temiz yakıt olarak kabul edilir. Hava gazı , taş kömürünün kuru olarak ısıtılması ile oluşan gazdır.

8 Isı Bir Cismi Hareket Ettirir mi?
Buharlı trende kömür ya da odunun verdiği ısıyla su buhara dönüştürülür. Oluşan bu buhar aracın hareket ettirilmesinde kullanılır. Bizler de aldığımız besinler sayesinde hareketler yaparız. Isı enerjisi joule ile ifade edilir.


"ISI VE SICAKLIK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları