Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Aslı Mert Fen ve Teknoloji ISI VE SICAKLIK. Aslı Mert Fen ve Teknoloji Sıcaklık farkından dolayı aktarılan enerji ısı, termometre ile ölçülen değer ise.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Aslı Mert Fen ve Teknoloji ISI VE SICAKLIK. Aslı Mert Fen ve Teknoloji Sıcaklık farkından dolayı aktarılan enerji ısı, termometre ile ölçülen değer ise."— Sunum transkripti:

1 Aslı Mert Fen ve Teknoloji ISI VE SICAKLIK

2 Aslı Mert Fen ve Teknoloji Sıcaklık farkından dolayı aktarılan enerji ısı, termometre ile ölçülen değer ise sıcaklıktır.Yanan bir ocağın beş dakika yakıldığında verdiği ısı miktarı bir birim ise on dakika yakıldığında verdiği ısı miktarı iki birim olur. Sıcaklık değişimi ısı kaynağından alınan ısı miktarına bağlıdır.  Ne Kadar Isı O Kadar Sıcaklık

3 Aslı Mert Fen ve Teknoloji  Eşit Isı Farklı Sıcaklık  Sıcaklığı yüksek olan bir madde sıcaklığı düşük olan bir maddeye ısı verir. Isı veren bir maddenin sıcaklığı azalırken, ısı alan maddenin sıcaklığı artar.  bir maddenin sıcaklığındaki artış aldığı ısı miktarına bağlıdır.  aynı miktarda ısı verilen aynı tür maddelerin sıcaklıklarındaki artış maddenin kütlesine bağlıdır.

4 Aslı Mert Fen ve Teknoloji  Yakıtlar  Katı yakıtlar  Sıvı yakıtlar  Gaz yakıtlar Odun, kömür, doğal gaz gibi ısı sağlamak amacıyla yakılan maddelere yakıt denir.yakıtlar üçe ayrılır;

5 Aslı Mert Fen ve Teknoloji  Katı Yakıtlar Başlıca katı yakıtlar odun ve maden kömürleridir. Yakacak olarak kullanılan odun ağaçtan elde edilir. Linyit, taş kömürü ve antrasit diğer katı yakıtlardır. Antrasit en uzun sürede oluşmuş ve ısı bakımından en değerli olan kömürdür.

6 Aslı Mert Fen ve Teknoloji  Sıvı Yakıtlar Sıvı yakıtlar petrol ve petrol ürünleridir. Petrol hayvan ve bitkilerin Deniz ve göllerde fosilleşmesiyle oluşur. Petrol yer altından çıkarılır. Rafinerilerde işlenerek çeşitli maddelere ayrıştırılır.

7 Aslı Mert Fen ve Teknoloji  Gaz Yakıtlar Gaz yakıtlar, sıvılaştırılmış petrol gazları ( LPG ), doğal gaz ve hava gazıdır. Doğal gaz yandığında katı atık bırakmaz. Bu nedenle en temiz yakıt olarak kabul edilir. Hava gazı, taş kömürünün kuru olarak ısıtılması ile oluşan gazdır.

8 Aslı Mert Fen ve Teknoloji  Isı Bir Cismi Hareket Ettirir mi? Buharlı trende kömür ya da odunun verdiği ısıyla su buhara dönüştürülür. Oluşan bu buhar aracın hareket ettirilmesinde kullanılır. Bizler de aldığımız besinler sayesinde hareketler yaparız. Isı enerjisi joule ile ifade edilir.


"Aslı Mert Fen ve Teknoloji ISI VE SICAKLIK. Aslı Mert Fen ve Teknoloji Sıcaklık farkından dolayı aktarılan enerji ısı, termometre ile ölçülen değer ise." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları