Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Simetri Nedir? Türk Dil Kurumu Sözlüğünde "İki veya daha çok şey arasında konum, biçim ve belirli bir eksene göre ölçü uygunluğu, bakışım" diye geçen.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Simetri Nedir? Türk Dil Kurumu Sözlüğünde "İki veya daha çok şey arasında konum, biçim ve belirli bir eksene göre ölçü uygunluğu, bakışım" diye geçen."— Sunum transkripti:

1

2 Simetri Nedir? Türk Dil Kurumu Sözlüğünde "İki veya daha çok şey arasında konum, biçim ve belirli bir eksene göre ölçü uygunluğu, bakışım" diye geçen simetri aslen Fransızcadan gelmektedir. Kimyada ise simetri, bir molekülün bir eksen veya düzlem referans alınarak yapılan üç boyutlu açısal hareket sonucunda tekrar ilk halini alması özelliğidir.

3 Simetri: Simetri birden çok eleman arasındaki ebat, şekil ve pozisyon bakımından benzerlik, ahenk. Simetri insanlığın tabiatında mevcuttur. İyi-kötü, güzel- çirkin, derin-sığ gibi özellikler simetrinin tabiî bir görüntüsüdür. Benzer şekilde insan vücudunun sağ ve sol organları vücudu ikiye ayıran düzleme göre simetriktir. Simetri, esas olarak şekil ve pozisyon benzerliğine dayanan geometrik simetriyi ifâde eder.

4

5

6 Aslan’ın simetrisi:

7 Köpeğin simetrisi:

8 Kedinin simetrisi:

9 Kuşların simetrisi yoktur:

10 Yapan: İpek Bayram 5-C Hilmi Dilmen i.ö.o


"Simetri Nedir? Türk Dil Kurumu Sözlüğünde "İki veya daha çok şey arasında konum, biçim ve belirli bir eksene göre ölçü uygunluğu, bakışım" diye geçen." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları