Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇOK GEÇ DEĞİL Dünya KOAH Günü 2014. United States United Kingdom Argentina Australia Brazil Austria Canad a Chile Belgiu m China Denmark Columbia Costa.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇOK GEÇ DEĞİL Dünya KOAH Günü 2014. United States United Kingdom Argentina Australia Brazil Austria Canad a Chile Belgiu m China Denmark Columbia Costa."— Sunum transkripti:

1 ÇOK GEÇ DEĞİL Dünya KOAH Günü 2014

2 United States United Kingdom Argentina Australia Brazil Austria Canad a Chile Belgiu m China Denmark Columbia Costa Rica Croatia Egypt France Germany Greece Ireland Italy Guatemal a Hong Kong China Japa n Iceland India Korea Kyrgyzstan Latvi a Lithuania Mexico Moldova Nepal Macedonia Malta Netherlan ds New Zealand Poland Norway Portugal Republic of Georgia Romani a Russia Singapore Slovakia Slovenia Saudi Arabia South Africa Albania Spain Sweden Thailand Turkey Switzerland Ukraine United Arab Emirates Taiwan ROC Venezuela Vietnam Peru Yugoslavia

3 KOAH akciğerin kronik ilerleyici bir hastalığıdır.

4 KOAH’ın Tanımı KOAH “Kronik (süreğen, müzmin) Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığı” akciğerin kronik ilerleyici bir hastalığıdır. Önlenebilir ve Tedavi edilebilir bir hastalıktır.

5 Hava yolları, ağız ve burundan başlar, nefes borusu ile devam eder Nefes borusu akciğerlerde bir ağacın dalları gibi gittikçe incelen dalcıklara bölünür Bu dalcıkların sonunda da havadan gelen oksijenin kana, kirli kandaki karbondioksitin de havaya geçtiği hava kesecikleri vardır Hava kesecikleri Diyafram (solunum kası)

6 AKCİĞERLER

7 SAĞLIKLI AKCİĞER GÖĞÜS KAFESİMİZİN İÇİNE SAĞ VE SOL AKCİĞERLERİMİZ YERLEŞMİŞTİR.

8 SOLUK BORUSUNUN ETRAFINI AKCİĞER DOKUSU SARMAKTADIR.

9 HAVANIN DAĞILDIĞI YERLER

10 KÜÇÜK HAVA YOLLARI ve TEMİZ HAVANIN KANA ULAŞTIĞI KESECİKLER

11 KANI TEMİZLEYEN KESECİKLERİN İÇ YÜZÜ

12 KANIN TEMİZLENMESİ TEMİZ HAVANIN YADA SİGARADAKİ ZEHİRİN KANA KARIŞTIĞI AN

13

14 KOAH’DAN SORUMLU ETKENLER KOAH’ın %90’ından tütün ve tütün ürünleri (sigara, pipo, puro, nargile vs.) sorumludur. Kişi sigara içmese bile sigara dumanına maruz kalması KOAH gelişimine neden olabilir.

15 WHO Report on the Global Tobacco Epidemic, 2009: Implementing smoke-free environments. http://whqlibdoc.who.int/publications/2009/9789241563918_eng_part2.pdf. p:19. http://whqlibdoc.who.int/publications/2009/9789241563918_eng_part2.pdf

16 Tütün mamullerinin dışında, organik yakıtların dumanının solunması (odun, kömür veya tezeğin kapalı ortamlarda ısınma ya da yemek pişirme amacıyla kullanılması) ya da meslek nedeniyle toz, duman ve zararlı gazlara maruz kalmak da KOAH’dan sorumlu olabilir.

17 1-Kişisel faktörler GenetikCinsiyetObezite

18 AllerjenlerEnfeksiyonlar Sigara dumanı maruziyeti İç ve dış ortam hava kirliliği Mesleksel ajanlar Beslenme

19 KOAH’dan Sorumlu Meslekler KOAH riski yüksek olan meslekler arasında; maden, metal, çimento, tahıl ve tekstil işçiliği ile ulaşım sektörü ve odun/kâğıt üretiminde çalışma gelmektedir. Bu sektörlerde çalışanların gerekli iş yeri korunma tedbirlerini almaları gereklidir.

20 KOAH’ın Oluşumu Hastalık büyük oranda sigara dumanı ve bazı kişilerde diğer zararlı gaz ve parçacıklara bağlı olarak gelişen soluk yollarının mikrobik olmayan bir iltihabı sonucu oluşur. Bu iltihaplanma sonucu hava yolları daralır. Normalde balon gibi rahatlıkla genişleyip daralabilen hava kesecikleri, bu özelliklerini yitirir, yıpranır ve normal boyutlarına geri gelemez hale gelir. Birey soluk verdiğinde bir miktar hava akciğerlerde hapis kalır. Bu durum kirli havanın dışarı atılmasını ve temiz havanın içeri alınmasını güçleştirir ve akciğerde kalıcı hasar gelişir.

21 KOAH GÖRÜLME SIKLIĞI Dünyada ve Türkiye’de her 10 kişiden ikisi KOAH’lıdır. Ancak KOAH’lıların 10’da 1’i hastalığının farkındadır.

22 KOAH Yaygınlığı KOAH tüm dünyada 4. ölüm nedenidir. Önümüzdeki yıllarda hastalığın daha da yaygınlaşması beklenmektedir. Dünyadaki 600 milyon KOAH'lı hastanın her yıl 2.8 milyonu ölmektedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre KOAH‘a bağlı ölümün 2020'de 3. sıraya yükseleceği belirtiliyor.

23 KOAH Diğer Büyük Ölüm Nedenlerine Göre Hızla Artan Bir Hastalıktır 0 0 0.5 1.0 1.5 2.0 2.5 3.0 1965 - 1998 –59% –64% –35% +163% –7% Koroner Arter hastalığı Koroner Arter hastalığı İnme Diğer KVH KOAH Tüm diğer nedenler Tüm diğer nedenler

24 1990 2020 1990 2020 Kalp damar hastalığı Beyin damar hastalığı Alt solunum yolu enfeks İshal Doğumsal hastalıklar KOAHVeremKızamık Trafik Kazaları Akciğer Kanseri 1990 2020 1990 2020 Kalp damar hastalığı Beyin damar hastalığı Alt solunum yolu enfeks İshal Doğumsal hastalıklar KOAHVeremKızamık Trafik Kazaları Akciğer Kanseri Mide Kanseri HIVİntihar 6.6.6.6. 6.6.6.6. 3.3.3.3. 3.3.3.3. Murray & Lopez. Lancet 1997 Ölüm Nedenleri

25 KOAH Belirtileri Öksürük Balgam Çıkarma Yaşıtlarından daha önce yorulma ve nefes darlığı

26 Acaba KOAH’lı mısınız? Sigara içiyor musunuz? Öksürüyor musunuz? Balgam çıkarıyor musunuz? Yaşıtlarınızla aynı hızı tutturmakta zorlanıyor musunuz? Nefesiniz daralıyor mu?

27 Özellikle sigara içen 40 yaş üzeri bireylerde uzun süreli öksürük, balgam çıkarma ve giderek artan nefes darlığı yakınmalarından en az birinin gelişmesi halinde, yakınmalar çok şiddetli olmasa dahi göğüs hastalıkları uzmanına başvuru gereklidir.

28 KOAH TANISI NASIL KONUR? Solunum testi Akciğer grafisi

29

30 KOAH TEDAVİSİ Sigara içmenin bırakılması Sigara bırakma konusunda tıbbi destek alınması Grip ve zatürree aşılarının yapılması Nefes açıcı ilaçların düzenli ve kontrollü kullanılması

31 KOAH’da nefes açıcı ilaçlar hastaların yakınmalarının giderilmesinde etkili olurlar. Ancak sigara bırakmak dışında hiçbir ilaç tedavisi KOAH’daki hasarı geri döndüremez.

32

33 KOAH’DAN KORUNMA KOAH’dan korunmanın en etkili yolu tütün ve tütün mamullerinin tüketilmemesi ve bu ortamlarda bulunulmamasıdır.

34 KOAH’lı hasta ve aileleri neler yapabilir? 1. Sigarayı bırakın 2. Bütün ilaçlarınızı doktorunuzun söylediği şekilde kullanın. Yılda en az iki kez kontrol için doktorunuza gidin. Grip aşısı olup olamayacağınızı sorun 3. Nefes alıp vermeniz kötüleştiğinde, hemen doktora gidin

35 KOAH’lı hasta ve aileleri neler yapabilir? 4. Evin havasını temiz tutun. Nefes alıp vermenizi zorlaştıran duman gibi etmenlerden uzak durun 5. Vücudunuzu dinç tutun. Yürüyün, düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı gıdalar yiyin


"ÇOK GEÇ DEĞİL Dünya KOAH Günü 2014. United States United Kingdom Argentina Australia Brazil Austria Canad a Chile Belgiu m China Denmark Columbia Costa." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları