Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDEDİR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDEDİR"— Sunum transkripti:

1 MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDEDİR

2 Saf Maddeler Çevremizdeki bazı maddeler saf durumundadır. İçlerinde kendinden başka madde bulunmayan maddelere saf maddeler denir..Saf maddeler 2 grupta toplanır. 1)Elementler 2)Bileşikler Bunları açıklayalım;

3 1) Elementler: Tanecikleri aynı cins atomlardan oluşan maddelere ELEMENT denir.Örneğin; havadaki oksijen, azot, helyum gibi maddeler elementtir.Kükürt, iyot, kalsiyum, hidrojen, demir, altın gibi maddeler birer elementtir.

4 2) Bileşikler: En az 2 farklı atomun birleşmesiyle oluşan maddelerdir. Örneğin; su, yağ, alkol, şeker, yemek tuzu, karbondioksit, çamaşır sodası….vb. NOT:Süt; su ,şeker,protein,yağ gibi besinlerin karışımından oluşur.Saf süt deyimi; süte başka maddeler katılmadığını belirtir.

5 Karışımlar Çevremizdeki bir çok madde karışımlar halindedir. Birden çok saf maddelerin kendi özelliklerini kaybetmeden bir araya gelmesiyle oluşan maddelere karışım denir. Toprak, şekerli su, limonata, ayran, ekmek, süt, reçel, bal, hava, deniz suyu, harç karışımdır.

6 Karışımlar 2 gruba ayrılır.
1)Homojen karışımlar 2)Heterojen karışımlar Bunları açıklayalım;

7 1)Homojen Karışımlar: Her yanı aynı özelliği göstermeyen karışımlarıdır.
2)Heterojen Karışımlar: Her yanı aynı özelliği gösteren karışımlardır.Heterojen Karışımlar birbiri içinde çözünmeyen karışımlardır.Ayran,süt,toprak,bulut,sis, çamurlu su….vb. Heterojen Karışımların en önemli özellikleri şunlardır;

8 Saydam Değildir. Bekletildiklerinde maddelerin biri ya da birkaçı dibe çökebilir. Süzgeçten geçirildiğinde maddeler birbirinden ayrılır.

9 Çözeltiler ve Çözünme Olayı Katı sıvı ya da gaz bir maddenin bir sıvı içerisinde dağılması sonucu oluşan saydam sıvı karışımlarına çözelti denir.

10 Şekerli ve tuzlu su, maden suyu, gazlı içecekler, deniz suyu çözeltilere örnektir. Şeker, tuz gibi maddeler suda erimezler, çözünürler.

11 Her çözeltide çözen (çözücü) ve çözünen madde vardır.
İki maddeden birinin diğerinin içine dağılarak gözden kaybolmasına Çözünme denir. Her maddede çözen (çözücü) ve çözünen maddeler vardır.

12 Çözeltilerin başlıca ellikleri şunlardır;
Karışımları ayırma yöntemleri : Karışımları eleme, süzme, yüzdürme, dinlendirme,mıknatısla ayırma, buharlaştırma ve damıtma yöntemleriyle ayırabiliriz.

13 Eleme Değişik irilikteki katı taneciklerden oluşan karışımları birbirinden ayırmak için eleme yöntemi kullanılır. Çakıl-kum, kepek-un, kömür-kömür tozu bu yöntemle birbirlerinden ayrılır.

14 Süzme Katı taneciklerle karışmış sıvı maddeler süzme yöntemiyle birbirinden ayrılır. Yıkanmış pirinci haşlanmış makarnayı içinden yaprak tanecikleri olan çayı süzdürme yöntemiyle birbirinden ayırabiliriz. Ayrıca içme ve kullanma sularındaki katı taneciklerde süzülerek temizlenir.

15 Yüzdürme Birbiriyle karışmış olan tanecikler yüzdürme yöntemiyle ayrılabilir. Samanla karışmış buğday, sapla karışmış mercimek, toprakla karışmış ıspanak bu şekilde birbirinden ayrılır.

16 Dinlendirme Bir sıvı ve içine dağılmış katı tanecikleri dibe çöktürülerek birbirinden ayrılması, dinlendirme yöntemiyle yapılır.

17 Bir bardağın içine bir miktar su koyup karıştırdığımızda bulanık bir karışım elde ederiz. Karışım bir süre beklettiğimizde toprağın dibe çöktüğünü saydam suyun üstte kaldığını görürüz.

18 Kentlerde kullanılan suların bir kısmı gölgelerden ve akarsulardan elde edilir.
Taş ve toprakla karışmış durumdaki bu sular önce dinlendirme havuzlarına alınarak taş ve toprağın dibe çökmesi sağlanır.

19 Mıknatısla Ayırma Demir gibi mıknatısın çektiği maddelerle karışmış başka maddeleri ayırmada mıknatıs kullanılır. Çöplerden demir türü maddeler mıknatısla ayrılır. Demir tozuyla karışmış toz şeker karışımını mıknatısla ayırabiliriz.

20 Buharlaşma Bir sıvı madde ile karışmış başka bir maddeyi birbirinden ayırmak yada karışımı koyu bir kıvama getirmek için kullanılan bir yöntemdir.

21 Süt tozu sütteki suyun; deniz tuzu, özel havuzlara alınan deniz suyunun buharlaştırılmasıyla elde edilir. Salça, reçel, pestil, pekmez, marmelat yapılırken de buharlaşma yöntemi kullanılır.

22 Damıtma Birbiriyle karışmış sıvıların ayrılmasında damıtma yöntemi kullanılır. Karışan maddelerin kaynama noktalarının farklı olmasından yararlanılır. Farklı kaynama noktasına sahip iki sıvıdan kaynama noktası düşük olan sıvı daha buharlaşmaya başlar ve ayrı bir kapta toplanarak yoğunlaştırılır.

23 Böylece iki sıvı ayrılmış olur
Böylece iki sıvı ayrılmış olur. Rafinelerde petrol damıtılarak petrol gazı, benzin, gaz yağı, motorin, fueloil, makine yağları ve asfalt elde edilir.


"MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDEDİR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları