Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YOLLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YOLLARI"— Sunum transkripti:

1 VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YOLLARI

2 2

3 BAŞARININ YOLU BİLİNMELİDİR!
HEDEF BELİRLEME PLÂN YAPMA İYİ BİR ORTAMDAN YARARLANMA MOTİVASYONU SAĞLAMA KONSANTRASYONU SAĞLAMA VERİMLİ ÇALIŞMAYI BİLME

4 ‘‘HEDEFİ OLMAYAN GEMİYE HİÇBİR RÜZGAR YARDIM EDEMEZ’’
MONTAİGNE

5 NE İÇİN NE KADAR ÇALIŞACAKSINIZ?
1 . HEDEF BELİRLEME NE İÇİN NE KADAR ÇALIŞACAKSINIZ? BAŞARMAK AMA NEYİ?

6 Hedefi olmayan bir insanın durumu , kaleleri olmayan sahada futbol oynayan bir futbolcuyla aynıdır. Oyun oynama isteğiniz kalmadığı gibi , gol atmanın ve kazanmanın mutluluğunu da tadamazsınız .

7 2. PLÂNLI ÇALIŞMA Çalışılması gereken dersler belirlenir.
Hangi konuların çalışılacağı belirlenir. Kaynaklar belirlenir. Ne kadar çalışılacağı belirlenir. Hangi sürede çalışılacağı belirlenir.

8 PROGRAM NEDİR? NİÇİN PROGRAMLI ÇALIŞMA YAPILMALIDIR?
Belirlediğimiz amaçlara ulaşabilmemiz için günlük faaliyetlerimizi “öncelik sırasına” koymamız gerekir. TV seyretmek Arkadaşlarla buluşmak Ders çalışmak Müzik dinlemek Yemek Uyku

9 Plansızlık; Dikkatsizliğe, İsteksizliğe, Yorgunluğa, Bitkinliğe,
ve dalgınlığa neden olur.

10 Çalışacağınız dersleri planlarken , okuma yolu ile öğrenilecek Tarih , Türkçe , Vatandaşlık ve İnsan Hakları gibi derslere çalışmanın başında yer vermek uygundur. Çalışmanın başında zihin yorulmadan sosyal konuların okunması faydalıdır.

11 Her okuma dersinden sonra bir fen dersinin çalışılması , öğrenmede kolaylık sağlar. Benzer konuların arka arkaya çalışılması zihni yorar Fen Bilgisi Matematik Yanlış Türkçe Matematik Doğru

12 Sürekli ders çalışmak her zaman iyi öğrenmeye yol açmaz
Sürekli ders çalışmak her zaman iyi öğrenmeye yol açmaz . Çalışmanın yanında , dinlendirici boş zaman uğraşlarına ve spora da yer vermek , bireyi uyumlu ve daha başarılı yapar . Bu nedenle ders çalışma programlarının aralarına boş zaman etkinliklerini de koymak faydalıdır.

13 ETKİLİ ÇALIŞMAK GEREKİR
BAŞARI ŞANS DEĞİLDİR! BAŞARILI OLMAK İÇİN ETKİLİ ÇALIŞMAK GEREKİR ÇOK ÇALIŞMAK DEĞİL PEK ÇOK İNSANIN, DİĞERLERİNİN BOŞA HARCADIĞI ZAMANI KULLANARAK ÖNE GEÇTİĞİNİ GÖRDÜM. HENRY FORD

14 NASIL BİR ZAMANLAMA , DERS ÇALIŞIRKEN EN YÜKSEK VERİMİ SAĞLAR
45’+5’+10’=60’ 45 dakika ders çalıştıktan sonra 5 dakika çalıştığınız konuları gözden geçirmelisiniz Her çalışma süresinden sonra da 10 dakikalık bir dinlenme arası vermelisiniz

15 3. ÇALIŞMA ORTAMI “Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenince öbürleri de
gider.” Ciyorbano Brund 3. ÇALIŞMA ORTAMI

16 Ders çalışmak için belirli bir yer ayırmalı ve burası sadece çalışma için kullanılmalıdır . Ders çalışmak için devamlı bir yeriniz yoksa , çalışılan yerin başka çağrışımlar yapacak şekilde olmasını önlemek gerekir. Örneğin ; yemek masasında veya yattığınız odada çalışırsanız , yemek yemeyi veya uyumayı çağrıştıracak ipuçlarını ortadan kaldırmanız gerekir.

17 SANDALYEMİZ Ders çalışırken kullandığımız sandalye veya koltuk çok rahat olmamalı. Çünkü gereğinden fazla rahatlarız, uyku getirebilir.Bu da öğrenmeyi olumsuz etkiler. Çalışmak için sandalye her zaman koltuktan daha kullanışlıdır.

18 ÇALIŞMA ODASINDAKİ POSTERLER
Özel zevklerimizi yansıtan duvarlara astığımız poster, afiş, resimler ders çalışırken hayallere kolayca dalmamızı sağladığı için sakıncalıdır.

19 DERS ÇALIŞIRKEN YAPILAN YANLIŞLIKLAR
MÜZİK DİNLEME Öğrenciler arasında yaygın bir ifade ders çalışırken müzik dinlemenin ders çalışmalarına engel olmadığını tam tersine daha da kolaylaştırdığını söylerler. GERÇEK maalesef böyle değil araştırmalar aynı anda beyin birden fazla uyarıcıya açık olabilir,ancak dikkatini ancak bir noktaya odaklayabilir. O halde insan o anda ya ders çalışıyordur yada müzik dinliyordur.

20 TELEVİZYON * Hem ders çalışıp hem de televizyon seyretmek mümkün değildir. * Televizyon odasına girinceye kadar veya televizyon düğmesine basıncaya kadar kontrol sizin elinizde daha sonra kontrol televizyonun eline geçer. * Bu yüzden ders çalışma esnasında televizyondan uzak durmak gerekir. * Televizyonda mutlaka izlemek istediğimiz bir program varsa günlük programımız içerisine alabiliriz.

21 SEÇİCİ OL DİKKATLİ OL! O SENİ DEĞİL, SEN ONU YÖNET
HER PROGRAMI SEYRETME BOŞA GEÇEN ZAMAN, SİZİN GELECEĞİNİZDİR

22 YATARAK DERS ÇALIŞMA Yatarak ders çalışmada kas gerilimi belirli düzeyin altına düştüğü için beyin uykuyu başlatma emri gönderdiğinden vücut uyumak için hormon salgılar. Böylece öğrenmenin ilk şartı UYANIK OLMA HALİ bozulmuş olur.

23 4. MOTİVASYON Diyelim ki susadınız , ancak “ mutfağa gidip kim su içecek ? ” diyorsanız , su eksikliği ve su ihtiyacı yeterince ortaya çıkmamış demektir .

24 “Ben liseyi Anadolu Lisesi ya da Fen Lisesinde okumak istiyorum
“Ben liseyi Anadolu Lisesi ya da Fen Lisesinde okumak istiyorum . Ancak , içimden çalışmak gelmiyor.” diyen birinin davranışı ile yukarıdaki örnek arasında bir ilişki var mıdır ? Bu iki örnekte de temel problem motivasyondur . Belirlenen hedefte ihtiyaç yoksa başarı da yoktur. Konulan gerçekçi hedefler ve ilginin kuvveti motivasyonu artırır .

25 MOTİVASYONU BOZAN ETKENLER
İÇ ETKENLER Çalışma İsteksizliği Endişeye Kapılmak Kendine Güvenmeme Başaracağına İnanmama Umutsuzluğa Kapılma

26 DIŞ ETKENLER Çevre Aile Arkadaşlar

27 Kişinin Önündeki En Büyük Engel KENDİSİDİR

28 ENDİŞELERİ DÜŞÜNÜRSEN
BAŞARISIZ OLURSUN ENDİŞELERİ DÜŞÜNÜRSEN BAŞARILI OLURSUN ZAFERİ DÜŞÜNÜRSEN

29 KÖPEKBALIĞI VE KÜÇÜK BALIK
Bilim adamları büyük cam bir akvaryumun içine bir köpekbalığı ve küçük bir balık yerleştirir ve akvaryumu ortadan ikiye cam bir bölme ile ayırırlar. Köpekbalığı karşısındaki küçük balığı yiyebilmek için saatlerce hatta günlerce uğraşır. Küçük balığa ulaşmak için her hamle yaptığında aradaki cam bölmeye çarparak durmak zorunda kalır. Bir, beş, on derken yüzlerce hamle yapar ama nafile işe yaramaz. Bu yüzlerce denemeden sonra artık pes eder ve küçük balığı yemekten vazgeçer. Bu deneyi yapan bilim adamları bir süre sonra aradaki cam bölmeyi kaldırırlar. Sonuç ilginçtir. Köpekbalığı artık küçük balığı yemek için hiçbir girişimde bulunmamaktadır. Yani PES ETMİŞTİR. Üstelik önünde hiçbir engel kalmamasına rağmen.

30 ÖYLEYSE; Ne olursa olsun asla pes etmeyin ve vazgeçmeyin UNUTMAYIN
Mermeri delen suyun gücü değil devamlılığıdır.”

31 BAŞARABİLMEK İÇİN ÖNELİKLE BAŞARACAĞINIZA YÜREKTEN İNANIN

32 5. KONSANTRASYON Konsantrasyon, sıkılmadan zihinsel ve fiziksel enerjiyi tek bir noktada toplayabilmektir. 32

33 6. VERİMLİ ÇALIŞMA ÖN HAZIRLIK DİNLEME OKUMA NOT TUTMA TEKRAR
TEST TEKNİĞİ 33

34 A. ÖN HAZIRLIK Gözden geçirin. Soruları cevaplayın.
Tablo ve grafikleri inceleyin.

35 DİNLEME

36 İYİ BİR DİNLEYİCİ OLMANIN ANAHTARI 6 BASAMAKTAN OLUŞUR: 1-İLERİYE BAK 2-FİKİRLER 3-İŞARETLER 4-KATIL 5-ARAŞTIR 6-NOT TUT

37 UNUTMAYIN! NOTLAR SİZİN HAZİNENİZDİR. ONLARI İYİ KORUYUN

38 C. OKUMA Hedef belirleyin. Metni gözden geçirin. Not alın.
Altını çizin. Anlaşılamayan yerleri belirleyin.

39 YÜKSEK SESLE OKUMANIN YÜKSEK FAYDALARI VAR
Yüksek sesle okuyun! Çevrenizdeki koşullar şayet yüksek sesle okumanıza olanak vermiyorsa, bu durumda okuduğunuzu yazın ya da özet çıkarın

40 TEKRAR

41 Unutmaya karşı en iyi ilaç:
Tekrar…Tekrar…Yine Tekrar… Hatırlama (%) 20 30 50 100 60 1 gün Süre

42 F. TEST TEKNİĞİ Bilmediğiniz konudan soru çözmeyin Önce konu çalışın.
Ders alınmış başarısızlık başarı demektir. Malcom S. Forbey Bilmediğiniz konudan soru çözmeyin Önce konu çalışın. Sonra soru belirleyin. Bir oturuşta süreli olarak çözün. Cevapları en son kontrol edin. Yanlışları belirleyin. Bilemediklerinizi sorun.

43 KARAR VERME ZAMANI ŞU ANDA NE İSENİZ BU, GEÇMİŞTEKİ BİR ZAMANDA
VERDİĞİNİZ YA DA VERMEDİĞİNİZ KARARLARIN SONUCUDUR. ŞİMDİKİ KARARLARINIZ DA ON YIL SONRA HANGİ NOKTADA OLACAĞINIZI BELİRLEYECEKTİR. BİR ŞEY YAPMAZSANIZ! HİÇ BİR ŞEY ELDE EDEMEZSİNİZ!

44 EMEKLERİNİZ ASLA BOŞA GİTMEYECEK!
ÇALIŞMAK,BAŞARIYA ULAŞMANIN BİRİNCİ YOLUDUR…. EMEKLERİNİZ ASLA BOŞA GİTMEYECEK!

45 TEŞEKKÜRLER


"VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YOLLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları