Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Medya karması Eylem Ö.Tufan. Medya karması nasıl hazırlanır? Medya karmasının hazırlanması için öncelikle marka ile ilgili brief’in alınması gereklidir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Medya karması Eylem Ö.Tufan. Medya karması nasıl hazırlanır? Medya karmasının hazırlanması için öncelikle marka ile ilgili brief’in alınması gereklidir."— Sunum transkripti:

1 Medya karması Eylem Ö.Tufan

2 Medya karması nasıl hazırlanır? Medya karmasının hazırlanması için öncelikle marka ile ilgili brief’in alınması gereklidir. Brief’in alınması marka ile ilgili bilgilerin değerlendirilmesi açısından önemlidir.

3 Medya karması nasıl hazırlanır? Marka brief’i markanın : 1-Satış ve pazarlama hedeflerini 2-Markanın bulunduğu pazardaki dinamikleri(rakiplerin durumu) 3-Hedef kitlesinin tanımını 4-Tüketicinin kapsanabilmesi için gerekli yol haritasını İçerir.

4 Medya karması nasıl hazırlanır? Doğru medya karması(media mix) elde edilebilmesi için marka ile ilgili brief’in kapsamlı bir şekilde hazırlanabilmesi gereklidir.

5 Medya karması nasıl hazırlanır Bunun için sadece marka ile ilgili verilerin araştırılması yeterli değildir. A-Sektör araştırmalarının kapsamlı bir şekilde yapılması B-Firmaların geliştirdikleri özel araştırmalar ve soft ware’ler de kullanılır.

6 Medya karması nasıl hazırlanır Planlamanın içeriği kadar planlamacının bilgi ve tecrübesi de önem taşımaktadır. Hedef kitlenin tüketim alışkanlıkları yanında medyayı değerlendirme ve kullanma alışkanlıkları da önem taşımaktadır.

7 Medya karması nasıl hazırlanır Tüketicinin kullanım alışkanlıkları e-pad kullanarak kitap okuma alışkanlığını yineleyemeyecekse e-pad ile ilgili internette tanıtım yapmanın çok fazla bir karşılığı olamayacaktır. Öncelikle ürüne dair açıklamalı anlatımların yapılabileceği reklam ortamlarının tercih edilmesi gereklidir.

8 Medya karması nasıl hazırlanır Hedef kitle grupları: a-20+ABC1(AB-C1 Sosyo- ekonomik statüye sahip yetişkin kişiler): Bu hedef kitleyi en çok bankacılık sektöründen olan kişiler kullanır.

9 Medya karması nasıl hazırlanır 15+(15 yaşın üstündeki tüm kişiler): Özellikle bilişim sektöründeki kişiler bu hedef kitleyi daha çok kapsayabilir. 20+(20 yaşın üstündeki tüm kişiler): Bu gruptaki kişileri en çok mobilyacılık sektöründeki kişiler hedef alabilir.

10 Medya karması nasıl hazırlanır Total invıduals(Tüm izleyiciler): Bu grubu yani tüm izleyicileri özellikle gıda sektöründeki kişiler hedef kitle olarak belirleyebilir. House keeper(Çalışanlar): Çalışanları özellikle beyaz eşya sektöründeki kişiler hedef kitle olarak belirleyebilir.

11 Medya karması nasıl hazırlanır Ev hanımları(Female house keeper): Bu gruptaki kişileri daha çok gıda sektöründeki kişiler ve temizlik ürünleri ile ilgili reklam yapmak isteyenler hedef kitle olarak seçebilir.

12 Medya karması nasıl hazırlanır M20+(Yetişkin erkekler): Bu hedef kitleyi en çok kullanan kişilerin içinde bulunduğu sektör, Otomotiv sektörüdür. Yüksek fiyatlı otomobil üreten firmalar 25-44 yaş arasındaki kişiler için (AB-C1 sosyo-ekonomik grubu)

13 Medya karması nasıl hazırlanır F20+(20 yaşın üstündeki tüm kadınlar): Kozmetik sektörü, kişisel bakım ve ev tekstili ile ilgili gruplar bu hedef kitle için uygundur. F20+ABC1-(20 yaşın üstündeki sosyo ekonomik statü olarak da daha üst gruplar): Bu gruptaki kişileri kişisel bakım ürünleri ile ilgili sektörler tercih etmektedir.

14 Medya karması nasıl hazırlanır 12-19( Bu yaş aralığındaki gençler): Gazlı içecekler ile ilgili grup bu yaş aralığındaki kişileri hedef kitle olarak belirleyebilir. 5-11(Bu yaş aralığındaki çocuklar): Çocuklara dönük yiyecekleri üreten sektörler bu yaş grubunu hedef kitle olarak belirleyebilir.

15 Medya karması nasıl hazırlanır Bu yaş gruplarından hangi hedef kitleye sesleneceklerse bu standartlara göre reklam hazırlıklarını yapan gruplar ve sektörler daha fazla başarı kazanabilecektir.

16 Medya karması nasıl hazırlanır Bu hedef gruba marka nasıl tanıtılacaktır? 1-Seçenekler arasında markanın öncelikli olması Markayı alabilecek kadar ayırt edici bir özelliğinin oluşturulabilmesi

17 Medya karması nasıl hazırlanır 2-Markayı satın alması. Marka ile ilgili duygularının daha belirgin ve yaşanmışlıklarının olumlu olması hedef kitlenin öncelikle markayı tercih etmesine neden olur.

18 Medya karması nasıl hazırlanır 3-Markayı benimsemesi ve markaya bağlanması. Markanın benimsenerek markaya bağlılık gösterilmesi diğer markaları göz önünde tutulmamasına neden olur.

19 Medya karması nasıl hazırlanır 4-Markayı savunması ve tavsiye etmesi. Markanın kulaktan kulağa aktarılan bir duyum mekanizmasına dayandığını düşünürsek, markaya bağlılık markanın tavsiye de edilmesini sağlar.

20 Medya karması nasıl hazırlanır Pazar dinamikleri markanın konumlandırılmasını belirler, tüketici segmentasyonları( tüketicinin hangi segmentten olduğu ile ilgili çalışmalar) markanın hedef kitle ile ilgili hareketlerini oluşturur.

21 Medya karması nasıl hazırlanır Mesela iki ayrı segmente seslenen lüks araba kategorisindeki araba ile ilgili reklam çalışmasını düşünelim. Eğer arabanın hem 30-45 yaş arasına seslendiğini düşünüyorsak hem de bu arabayı kullananların iki türlü sınıftan olduğunu düşünüyorsak farklı tanıtımlar yapmamız gereklidir.

22 Medya karması nasıl hazırlanır Eğer bu iki sınıftan birisinin şehir içinde yaşamayı severken bir grubun da şehir dışındaki yaşamı, doğal hayatı tercih ettiğini saptamışsak yapacağımız çalışma değişmelidir. Doğa hayatını sevenler için outdoor dergilerde reklam verirken şehir hayatını sevenler için billboardlar ya da Tv de tanıtım yapmak daha yerinde olacaktır.


"Medya karması Eylem Ö.Tufan. Medya karması nasıl hazırlanır? Medya karmasının hazırlanması için öncelikle marka ile ilgili brief’in alınması gereklidir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları