Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEM İ ZL İ K K İ MYASALLARININ VERD İĞİ ZARARLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEM İ ZL İ K K İ MYASALLARININ VERD İĞİ ZARARLAR."— Sunum transkripti:

1 TEM İ ZL İ K K İ MYASALLARININ VERD İĞİ ZARARLAR

2 Biz henüz farkında olmasak da Amerika ve Avrupa ülkelerinde kimyasalların insan hayatını olumsuz etkiledi ğ i yüzlerce araştırmayla ispatlanmış durumda. Devlet de sivil toplum da bu konuda çok hassas. Temizlik maddelerindeki kimyasalların zararları tüketicilere sık sık anlatılıyor.

3 Okullarda ö ğ rencilere özel e ğ itimler veriliyor. Hanımlar da boş durmuyor. Bir yandan evlerinde do ğ al temizlik maddeleri üretiyor, di ğ er yandan hazırladıkları web sitelerinden ve bloglardan hemcinslerine ‘kimyasal maddeler içeren temizlik malzemelerinden uzak durun!’ ça ğ rısı yapıyorlar.

4 BULAŞıK DETERJANLARı Piyasada satılan bulaşık deterjanlarının ço ğ unda yüksek düzeyde fosfat ve klor bulunur. Yanlışlıkla yutulursa çok önemli sa ğ lık sorunlarına yol açar. Bu nedenle bulaşıklarınızın çok iyi durulanması gerekir.

5 Düşük düzeyde klor gazları tehlikesiz kabul edilse de bulaşık yıkama süreci boyunca, küçük miktarlarda dışarı verilen klorun etkisiyle oluşan solunum zorlu ğ u, göz yanması, yorgunluk, baş a ğ rısı gibi semptomlara yol açabilir.

6 Bunun yanında klor, kanalizasyon sistemine karıştı ğ ında organiklerle birleşerek son derece tehlikeli bir kimyasal madde olarak bilinen trihalometanı meydana getirir. Klor aynı zamanda kanalizasyon sistemindeki maddeleri parçalama fonksiyonu olan yararlı bakteri ve mikroorganizmaları da çabucak öldürür. Bulaşıklar için kullanılan deterjanların da ana maddeleri petrol kaynaklı ve bu sebeple bakterilerce ayrıştırılıp do ğ aya tekrar kazandırılamıyor.

7 ÇAMAŞıR DETERJANLARı Çamaşır ürünlerinin ço ğ u do ğ al ortamda ayrıştırılıp geri kazanılmayan malzemeler; fenol, amonyak, naftalin ve di ğ er zararlı kimyasal maddeleri içerirler. Deterjanlar, deriye teması halinde derinin ya ğ ını alır, kurumasına ve çatlamasına, hassas kişilerde dermatitlerin oluşumuna neden olur.

8 Giysilerden ve bulaşıklardan deterjanların uzaklaştırılması için bol miktarda su kullanmamız gerekir. İ yi durulanmamış çamaşırlar da ciltte alerjik reaksiyonlara, tahrişe ve dermatitlere neden olur.

9 Çeşitli evlerden, lokanta ve yemekhanelerden alınan deterjanla yıkanmış ve kullanılmaya hazır olan yemek kaplarında 0,199 - 0,663 mg./lt. deterjan saptanmıştır. Yine aynı çalışmada % 1`lik deterjanlı su ile yıkanan yemek kaplarından deterjanı uzaklaştırabilmek için, kabın cinsine göre 4-8 lt. su kullanmak gerekir. Bu da bulaşıkların yaklaşık 6 defa durulanması demektir.

10 Deterjanla yıkanmış, iyi durulanmamış veya silinmemiş yemek kaplarından vücuda günde 75 mg. deterjan alınır, bebeklerde ise 250 mg.`a kadar çıkabilir ve günde 35 mg.`ın üstündeki dozlar ise hayvanlarda iltihap ve atrofik (daha önce normal bir olan bir organın kuruması) de ğ işikliklere neden olur.

11 TUVALET VE SU GıDERLERı Lavabo ve tuvalet açıcıların ana maddesi, cildi eritip geçebilecek özellikte aşındırıcı bir madde olan asittir. Yanlışlıkla yutulursa iç dokuları yakarak özafagus, mide ve ba ğ ırsak sistemine zarar verir.

12 CAM VE AYNA TEMıZLEYıCıLER Cam temizleyicilerin ço ğ u su, amonyak ve biraz da mavi boya karışımından başka bir şey de ğ ildir. Amonyak içeren cam temizleyicileri fazlasıyla tahriş edici gazlar yayar ve kazara göze püskürtülürse zararlı olabilir.

13 Kimyasallar vücudumuza soluma, yutma ve temas yoluyla geçiyor. Kesinlikle kullanılmaması gereken başlıca kimyasallar ve zararları şunlar: Alkol (etanol, izopropanol) ev deodorantlarında, yüzey temizleyicilerde kullanılıyor ve sinir sisteminde hasara yol açabiliyor. Sodyum Hpoklorit diye tanımlanan çamaşır suyu a ğ ız, mide ve bo ğ azda iltihap yapıyor. Mukoz tabakasını bozuyor. Gözleri tahriş ediyor. Solunum yollarında hastalıklara sebebiyet veriyor. Petrol Distilasyon ürünleri göz ve deriye zarar verebiliyor. Cam ve tuvalet temizleyicilerde sıklıkla kullanılan amonyak baş a ğ rısı yapıyor.

14 Kişisel temizlik ürünleri: Yutulma ve gözlerle temas sonucunda çocuklarda ciddi zehirlenmelere neden olur. Çamaşır deterjanları: Vücudun herhangi bir yerine temas halinde mide bulantısı, baş a ğ rısı yapabilir. Cam temizleyicileri: Solundu ğ u takdirde akci ğ erlere, böbreklere ve karaci ğ ere zarar verebilir. Fırın temizleyicileri: İ çerdi ğ i güçlü kimyasallar nedeniyle direkt temasta göz ve cilt yaralarına, geçici körlü ğ e, solundu ğ u takdirde beyin, akci ğ er ve böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilir. Lavabo açıcıları: Ciddi yanıklar, körlük, astım krizleri ve zehirlenme tehlikesi yaratır.


"TEM İ ZL İ K K İ MYASALLARININ VERD İĞİ ZARARLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları