Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Aslı MertFen ve Teknoloji MADDENİN DEĞİŞİMİ. Aslı MertFen ve Teknoloji  Maddenin Değişimi Nesnelerin yapımında kullanılan maddeleri 3 grupta toplarız.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Aslı MertFen ve Teknoloji MADDENİN DEĞİŞİMİ. Aslı MertFen ve Teknoloji  Maddenin Değişimi Nesnelerin yapımında kullanılan maddeleri 3 grupta toplarız."— Sunum transkripti:

1 Aslı MertFen ve Teknoloji MADDENİN DEĞİŞİMİ

2 Aslı MertFen ve Teknoloji  Maddenin Değişimi Nesnelerin yapımında kullanılan maddeleri 3 grupta toplarız.  Doğal maddeler  İşlenmiş maddeler  Yapay maddeler

3 Aslı MertFen ve Teknoloji Doğal Maddeler Doğada kendiliğinden oluşan maddeler doğal madde olarak adlandırılır. Su, altın, taş, sebze, meyve, demir, bakır gibi doğada kendiliğinden bulunan maddeler doğal maddelerdir.

4 Aslı MertFen ve Teknoloji İşlenmiş Maddeler Doğal maddelerin fabrika, atölye, imalâthanelerde işlenmesi sonucu elde edilen maddelere işlenmiş madde diyoruz. Yünden yapılan iplik işlenmiş maddedir. İşlenmiş bir ürünün yapımında kullanılan maddeler ise malzemedir.

5 Aslı MertFen ve Teknoloji Yapay Maddeler Bazı maddeler insanlar tarafından üretilir. Örneğin, tutkal, naylon poşet, cam, plastik köpük bardaklar doğal maddelerin yapısının değiştirilmesiyle elde edilir. Bu tür maddelere yapay maddeler denir.

6 Aslı MertFen ve Teknoloji  Doğal Kaynakların Korunması Doğal kaynakların korunmasında geri dönüşüm olarak adlandırılan atıkların yeniden değerlendirilmesi çok önemli katkı sağlar. Kullandığımız kağıt, cam gibi maddeler fabrikalarda tekrar işlenebilir.Atık kağıtlardan yeni kağıt üretilmesi, ormanlık alanların azalmasını önler. Atık sularında tekrar kullanılması doğal kaynakların korunmasında önemli rol oynar.

7 Aslı MertFen ve Teknoloji  Doğa Olaylarının Maddelere Etkisi  Yağmur sonucu oluşan sel suları kayaları aşındırarak onların şeklini değiştirir.  Akarsular geçtikleri yerdeki kayaları aşındırarak şekillendirir.  Rüzgarlarda maddelerin şeklini değiştirmekte etkilidir.Şiddetli rüzgarlar binaları tarihi yapıları aşındırır.  Sıcaklıkta maddelerin değişiminde etkilidir.


"Aslı MertFen ve Teknoloji MADDENİN DEĞİŞİMİ. Aslı MertFen ve Teknoloji  Maddenin Değişimi Nesnelerin yapımında kullanılan maddeleri 3 grupta toplarız." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları